۱۵۵ هزار راس دام علیه بیماری‌های مشترک در استان مرکزی ایمن سازی شدند

اراک - ایرنا - سرپرست اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: ۱۵۵ هزار و ۹۵۱ رأس دام سبک و سنگین از ابتدای سال جاری تا کنون علیه بیماری‌های قابل انتقال از دام به انسان ایمن سازی شدند.

دکتر «محمد فتاحی» روز دوشنبه به مناسبت ۱۳ تیر ماه روز مبارزه با بیماری های قابل انتقال انسان و دام در گفت و گو با ایرنا، افزود: ۱۰۵ هزار و ۷۸۹ راس دام سبک و سنگین از ابتدای سال جاری تا کنون برای مقابله با بیماری مشترک تب مالت، ۶ هزار و ۳۸۵ قلاده سگ علیه بیماری هاری و ۴۳ هزار و ۶۹۴ راس دام علیه بیماری شاربن ایمن سازی شدند.

وی ادامه داد: واکسیناسیون این دام‌ها با رویکرد مقابله با بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و دام انجام شده‌ است.

سرپرست اداره کل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: پنج هزار و ۵۴۱ مورد آزمایش تشخیصی بروسلوز (تب مالت ) برای شناسایی دام‌های آلوده بیماری در بین جمعیت دامی استان انجام شد که در این آزمایش‌ها هشت راس گاو و ۲ راس گوسفند و بز آلوده به این بیماری تشخیص و برای معدوم سازی به کشتارگاه اعزام شدند.

دکتر فتاحی گفت: ۲ هزار و ۳۵۳ مورد تست سل نیز امسال در بین دام‌های سنگین و ۱۴۰ مورد تست مشمشه در بین تک سمان استان مرکزی انجام شد و مورد مثبت گاو آلوده به بیماری سل و اسب مبتلا به بیماری مشمشه مشاهده نشده است.

وی منشاء ۶۰ درصد بیماری‌های عفونی در جوامع انسانی را حیوانات دانست و افزود: نگهداری لاشه‌ دام‌های کشتاری به مدت ۲۴ ساعت در سردخانه (پیش سرد)، سم پاشی و ضد عفونی ۱۰۲ هزار راس دام سبک و سنگین و ۸۶۵ هزار متر مربع از جایگاه‌های نگهداری دام استان مرکزی برای مقابله با بیماری تب خونریزی دهنده کریمه- کنگو و سایر بیماری‌های دامی و مشترک از جمله اقدامات اداره کل دامپزشکی استان برای مقابله با این بیماری است.

سرپرست اداره کل دامپزشکی استان مرکزی اظهارداشت: اقدامات پیشگیرانه و مبارزه‌ای در برابر بیماری‌های مشترک از برنامه‌های اولویت دار اداره کل دامپزشکی این استان است.

فتاحی گفت: آموزش و آگاهی‌بخشی به بهره‌برداران در سطح روستاها و دامداری‌های سنتی و صنعتی استان مرکزی، آموزش‌های چهره به چهره، توزیع دست نوشته و بروشورهای آموزشی و ارسال پیامک های آموزشی از دیگر اقدامات این اداره کل برای مقابله با بیماری‌ها مشترک بین انسان و دام بوده‌ است.

وی با یادآوری روند نزولی بیماری تب مالت انسانی از سال ۸۵ تا کنون، افزود: افزایش پوشش واکسیناسیون دام‌ها علیه بروسلوز از جمله عوامل کاهش این بیماری در این استان بوده‌ و امید است با تامین امکانات و اعتبارات مورد نیاز، این روند در سال‌های آتی نیز ادامه دار باشد.

استان مرکزی با ۱۲ شهرستان، و یک هزار و ۵۳۹ روستا، دارای ۹۶۰ واحد مرغداری صنعتی، ۴۹۱ واحد گاوداری صنعتی و ۱۹۱ واحد کارگاه پرورش آبزیان است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha