اعلام وضعیت اضطراری در منطقه خودمختار کاراکال‌پاک ازبکستان

تهران- ایرنا - رئیس جمهوری ازبکستان در پی اعتراضات بی‌سابقه در منطقه خودمختار کاراکال‌پاک، وضعیت اضطراری یک ماهه اعلام کرد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از خبرگزاری «الجزیره» قطر، «شوکت میرضیایف» روز گذشته درحالی وارد جمهوری خودمختار کاراکالپاک ازبکستان شد که به مردم وعده اصلاحات قانونی در مواردی را داد که موجب تضعیف این منطقه شده است. 

«شیرزاد آصادف» دبیر مطبوعاتی دفتر رئیس جمهوری ازبکستان روز گذشته اعلام کرد، وضعیت اضطراری به مدت یک ماه از نیمه شب یکشنبه در جمهوری خودمختار کاراکالپاک ازبکستان اعمال می‌شود.

همچنین در بیانیه ای که منتشر شد آمده است، اقداماتی که برای وضعیت اضطراری انجام می شود در راستای تضمین امنیت شهروندان این منطقه، محافظت از حقوق و آزادی‌هایشان و احیای نظم و قانون ترتیب داده شده است. 

مقام‌های ازبکستان گفتند، روز جمعه اعتراضات خیابانی پیرامون برنامه‌های اصلاحات قانون اساسی که منجر به تغییر وضعیت جمهوری خودمختار کاراکالپاکستان می‌شود به راه افتاد.گروهی از اقلیت قومی این منطقه که زبان خودشان را دارند در این منطقه خودمختار زندگی می‌کنند. 

مقام‌های پلیس دولت مرکزی جمهوری خودمختار کاراکالپاکستان گفتند با مداخله پلیس جمعیت معترضان پراکنده شدند.

در قانون حال حاضر ازبکستان، جمهوری خودمختار کاراکالپاکستان به عنوان قلمرویی درون ازبکستان توصیف می‌شود که می‌تواند با همه‌پرسی از خاک این کشور جدا شود. در قانون اساسی جدید ازبکستان که اخیرا به همه‌پرسی گذاشته شد و تا چند ماه آینده اجرایی می‌شود، به جمهوری خودمختار کاراکالپاکستان اجازه و حق جدایی داده نمی‌شود. 

با وجود این در بیانیه ای که از سوی دفتر «شوکت میرضیایف» منتشر شد، آمده است در واکنشی به اعتراضات و در طول دیدار روز گذشته‌اش از این منطقه عنوان شد تغییرات با توجه به شرایط باید کنار گذاشته شود.

از سوی دیگر دولت محلی جمهوری خودمختار کاراکالپاک ازبکستان نیز در بیانیه ای که صبح دیروز منتشر کرد، از بازداشت رهبران اعتراضات روز جمعه و تعدادی از تظاهرکنندگانی که در برابر پلیس مقاومت کرده بودند خبر داد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha