از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

تهران- ایرنا- دیدار باقری و ریابکوف در مسکو، تاکید اولیانوف بر انعطاف آمریکا در مذاکرات، حمله هوایی رژیم صهیونیستی درسوریه، ناخرسندی عراقیها از پروازهای داخلی ایران، خودداری آمریکا از دیدار با طالبان در قطر و شیوع موج پنجم کرونا در کمین انگلیس مهمترین عناوین خبری بین الملل ایرنا در چند ساعت گذشته بوده است.

**باقری و ریابکوف در مسکو دیدار کردند

"علی باقری کنی " و "سرگئی ریابکوف" معاونان وزیران امور خارجه ایران و روسیه در مسکو دیدار و گفت و گو کردند.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

نمایندگی روسیه در سازمان های بین المللی در وین ساعاتی پیش در توییتی اعلام کرد که مذاکره کننده ارشد ایران در گفت و گوهای رفع تحریم ها دیروز (۱۰ تیر) با سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه دیدار کرده است.

بر اساس این توییت، میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه نزد سازمان های بین المللی در وین و مذاکره کننده ارشد مسکو در گفت و گوهای هسته ای نیز حضور داشته است.

اولیانوف دیشب پیرامون دیدار با باقری کنی با انتشار پیامی در حساب توئیتری خود نوشت: این یک تبادل نظر بسیار حرفه‌ای در مورد وضعیت فعلی برجام و چشم‌انداز گفت‌وگوهای وین بود.

وی ادامه داد: ارزیابی من این است که به رغم همه مشکلات، توافق هسته‌ای هنوز قابل احیا است. برای تحقق این امر، آمریکا باید انعطاف بیشتری از خود نشان دهد.

مذاکرات رفع تحریم‌ها با حضور علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایران، انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز سه‌شنبه (۷ تیر) در دوحه قطر برگزار شد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دیروز توییت کرد: دکتر باقری با جدیت و در هماهنگی کامل با اینجانب به مذاکرات منطقی، مستدل و فعال برای لغو تحریم‌ها ادامه می‌دهد. ما با قدرت و منطق به تلاش‌ها ادامه می‌دهیم. واقع بینی آمریکا و اخذ تضمین پایدار در نفع کامل اقتصادی ایران از توافق، می‌تواند نتیجه مذاکرات را ثمربخش کند.

انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا نیز پس از مذاکرات دوحه گفت که به تلاش برای بازگرداندن توافق ادامه خواهیم داد.

مورا افزود: دو روز مذاکرات فشرده در مورد برجام در دوحه قطر داشتیم. متاسفانه هنوز پیشرفتی که تیم اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده امید به آن داشت بدست نیامده است. ما با فوریت بیشتر برای بازگرداندن یک توافق مهم در زمینه عدم اشاعه و ثبات منطقه‌ای تلاش خواهیم کرد.

irna.ir/xjJS۶x


**اولیانوف: آمریکا در مذاکرات هسته‌ای انعطاف بیشتری نشان دهد

رئیس هیات روسیه در مذاکرات وین اعلام کرد که احیای توافق هسته ایران همچنان امکان پذیر است و برای این کار، آمریکا باید انعطاف بیشتری از خود نشان دهد.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

میخائیل اولیانوف جمعه‌شب در تشریح دیدار خود با علی باقری کنی معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار پیامی در حساب توئیتری خود نوشت: این یک تبادل نظر بسیار حرفه‌ای در مورد وضعیت فعلی برجام و چشم‌انداز گفت‌وگوهای وین بود. 

وی ادامه داد: ارزیابی من این است که برغم همه مشکلات، توافق هسته‌ای هنوز قابل احیا است. برای تحقق این امر، آمریکا باید انعطاف بیشتری از خود نشان دهد. 

مذاکرات رفع تحریم‌ها با حضور «علی باقری کنی» مذاکره کننده ارشد ایران،  «انریکه مورا» معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و «رابرت مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز سه‌شنبه در دوحه قطر برگزار شد. 
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران روز جمعه در توییتر نوشت:  «دکتر [علی] باقری با جدیت و در هماهنگی کامل با اینجانب به مذاکرات منطقی، مستدل و فعال برای لغو تحریم‌ها ادامه می‌دهد. ما با قدرت و منطق به تلاش‌ها ادامه می‌دهیم. واقع بینی آمریکا و اخذ تضمین پایدار در نفع کامل اقتصادی ایران از توافق، می‌تواند نتیجه مذاکرات را ثمربخش کند.»

انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا پس از مذاکرات دو روزه دوحه گفت که به تلاش برای بازگرداندن توافق ادامه خواهیم داد. 

مورا افزود: دو روز مذاکرات فشرده در مورد برجام در دوحه قطر داشتیم. متاسفانه هنوز پیشرفتی که تیم اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده امید به آن داشت بدست نیامده است. ما با فوریت بیشتر برای بازگرداندن یک توافق مهم در زمینه عدم اشاعه و ثبات منطقه‌ای تلاش خواهیم کرد. 

هشت دور مذاکرات فشرده میان نمایندگان ایران و گروه ۱+۴ در وین، اسفند ماه گذشته به مرحله‌ای رسید که اکنون موفقیت و یا شکست گفت‌وگوها صرفا به تصمیمات سیاسی آمریکا به عنوان مقصر وضع موجود بستگی دارد. اگر واشنگتن تصمیمات لازمی را که به آن آگاه است اتخاذ کند می‌توان چند موضوع باقی‌مانده را حل کرد و ظرف چند روز به توافق نهایی رسید. 

مقامات آمریکایی و رسانه‌های غربی در ادامه بازی مقصر نمایی اصرار دارند که ایران را عامل تعلل در رسیدن به توافق نهایی و شکست احتمالی مذاکرات نشان دهند. این درحالیست که خواسته‌های جمهوری اسلامی ایران با رویکردی واقع‌گرایانه منطبق با ملزومات توافق سال ۹۴ و در تناسب با تجریبات بدست آمده از عملکرد طرف‌های غربی تنظیم شده است.

irna.ir/xjJS۳c

**ارتش پاکستان: تهران و اسلام‌آباد مصمم به تعمیق روابط دوجانبه هستند

ارتش پاکستان با اشاره به سفر رسمی اخیر رئیس کمیته ستاد مشترک نیروهای مسلح این کشور به جمهوری اسلامی ایران و دیدار با مقام‌های بلندپایه سیاسی و نظامی، اعلام کرد: تهران و اسلام‌آباد مصمم به ارتقای هرچه بیشتر سطح روابط دوجانبه به ویژه در زمینه همکاری‌های نظامی هستند.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

روابط عمومی ارتش پاکستان روز شنبه با صدور بیانیه‌ای که یک نسخه آن در اختیار دفتر ایرنا در اسلام‌آباد قرار گرفت، اعلام کرد: ژنرال «ندیم رضا» در سفر رسمی به ایران با مقامات مختلف نظامی و سیاسی این کشور از جمله آیت الله دکتر «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری ایران دیدار کرد.

در این بیانیه آمده است: ژنرال ندیم رضا با امیرسرتیپ آشتیانی وزیر دفاع ایران، سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سرلشکر حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش و امیر سرتیپ خلبان حمید واحدی فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی به صورت جداگانه دیدار کرد.

روابط عمومی ارتش پاکستان افزود: موضوعات مرتبط با منافع راهبردی ایران و پاکستان، وضعیت امنیتی منطقه‌ای از جمله تقویت همکاری‌های امنیتی و دفاعی دوجانبه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ایران و پاکستان تمایل خود را برای پیشبرد همکاری‌های امنیتی و دفاعی معنادار و طولانی مدت بین دو کشور نشان دادند.

ارتش پاکستان اعلام کرد: مقامات بلندپایه دو کشور اقداماتی را که برای ارتقای سطح و دامنه تعاملات نظامی بین دو کشور اتخاذ شده است را مورد بحث قرار داده و متعهد شدند که به ایجاد روابط عمیق‌تر ادامه دهند.

در جریان این سفر جمهوری اسلامی ایران و پاکستان تاکید کردند که مرز مشترک دو همسایه "مرزهای صلح و دوستی" خواهد ماند.

در بیانیه روابط عمومی ارتش پاکستان آمده است که مقام‌های نظامی ایران عملکرد حرفه‌ای نیروهای مسلح پاکستان و فداکاری آنان در مبارزه علیه تروریسم را مورد تمجید قرار دادند.

این اولین سفر رسمی ژنرال ندیم رضا رئیس کمیته ستاد مشترک نیروهای مسلح پاکستان به جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود. وی اواسط مهرماه سال گذشته در اسلام‌آباد میزبان هیات بلندپایه نظامی کشورمان به ریاست سردار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران بود.

دو سفر رسمی فرمانده فعلی ارتش پاکستان به ایران، سفر اخیر سردار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به اسلام‌آباد، دیدارهای مکرر مقامات ارشد نظامی و امنیتی به ویژه دیدارهای اخیر وزیر امور خارجه و وزیر نیرو پاکستان از تهران، نشان دهنده عزم دو کشور دوست و برادر برای تحکیم بیش از پیش همکاری‌ها در بخش‌های مختلف به ویژه در حوزه‌های دفاعی-نظامی و پیشبرد دیپلماسی نظامی برای همگرایی بیشتر درخصوص مسائل منطقه‌ای است.

irna.ir/xjJSkJ

**المقداد: سوریه از موضع ایران در پرونده هسته ای حمایت می کند

«فیصل المقداد»، وزیر امور خارجه سوریه در حاشیه آیین استقبال از «حسین امیر عبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در فرودگاه بین المللی دمشق تاکید کرد که کشورش از موضع تهران در مذاکرات هسته ای حمایت می کند.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

المقداد امروز (شنبه) پس از استقبال از همتای ایرانی خود در فرودگاه بین المللی دمشق به خبرنگاران گفت که  سفر آقای امیر عبداللهیان حائز اهمیت بسیاری است و پس از تحولات داخلی، منطقه ای و بین المللی فراوانی انجام می گیرد.

وزیر امور خارجه سوریه اظهار کرد که در پیگیری پرونده هسته ای در کنار ایران می ایستیم و از موضع تهران در این زمینه حمایت می کنیم.

امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران نیز به خبرنگاران گفت که سفر اخیر آقای «بشار اسد»، رئیس جمهوری سوریه به جمهوری اسلامی ایران نقطه عطفی در روابط دو کشور بود.

وی ادامه داد که روابط تهران – دمشق در همه بخش ها وارد مرحله تازه ای شده است.

امیر عبداللهیان افزود که ایران تجاوز صبح امروز (شنبه) رژیم صهیونیستی به جنوب «طرطوس» در سوریه را محکوم می کند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که رژیم صهیونیستی با تجاوزهای خود سعی دارد دمشق را شهری ناامن نشان دهد تا در مسیر بازگشت آوارگان سوری مانع تراشی کند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز شنبه، در راس هیاتی عازم سوریه شد.

وزیر امور خارجه که به منظور گفت و گو و تبادل نظر با مقام های بلندپایه سوریه وارد دمشق پایتخت این کشور شده است، در فرودگاه مورد استقبال آقای فیصل المقداد وزیر امور خارجه این کشور قرار گرفت.

irna.ir/xjJSnj

**مراسم رونمایی از کتاب «۳۰ داستان کهن پارسی» در عشق آباد

مراسم رونمایی از کتاب «۳۰ داستان کهن پارسی» با حضور سفرا و مقامات فرهنگی ایران، تاجیکستان و ترکمنستان در شهر عشق آباد برگزار شد.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

این مراسم با حضور فرخ شریف زاده سفیر تاجیکستان، «فردوس هاشم» از خوانندگان بنام تاجیکستان، غلامعباس ارباب خالص سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان، جمعی از کارکنان سفارت و اقشار مختلف جامعه ترکمنستان از جمله فارسی آموزان و والدین آنها و نیز ایرانیان مقیم عشق‌آباد در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی برگزار شد.

غلامعباس ارباب خالص سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان در این مراسم برگزاری چنین برنامه هایی را نشانه تفاهم و همدلی و همراهی سفارت تاجیکستان و فارسی آموزان رایزنی فرهنگی و والدین آنها دانست.

ارباب خالص ضمن تشکر از دولت ترکمنستان به خاطر فراهم آوردن زمینه فعالیت های فرهنگی و ایجاد پیوند بیش از پیش بین دو کشور، ابراز امیدواری کرد که برنامه هایی از این دست به دانش افزایی در حوزه ادبیات سه کشور جمهوری اسلامی ایران، ترکمنستان و تاجیکستان کمک بسزایی نماید و بتوان برنامه های مشترک فرهنگی چندجانبه ای را در آینده اجرا کرد.  

نویدرسولی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان هم گفت: کتاب ۳۰ داستان کهن پارسی گزیده ای از مجموعه هشت جلدی قصه های خوب برای بچه های خوب مرحوم مهدی آذر یزدی نویسنده کودک و نوجوان اهل ایران است.

رسولی با اشاره به انتخاب داستان های اخلاقی و آموزنده و چاپ کتاب ۳۰ داستان کهن پارسی گفت: داستان ها، نقشی مهم و حیاتی در رشد و پیشرفت کودکان و نوجوانان دارند. کتاب هایی که می خوانند و شخصیت هایی که از طریق ادبیات با آن‌ها آشنا می شوند، می توانند به دوستانشان تبدیل شوند. رایزنی فرهنگی با انتشار کتاب دو زبانه فارسی و ترکمنی ۳۰ داستان کهن پارسی و با وجود مشترکات فرهنگی دو کشور در صدد بوده تا کودکان و نوجوانان ترکمن، بیشتر با آموزه های اخلاقی که بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان مشترک است، آشنا شوند.  

فرخ شریف زاده سفیر جمهوری تاجیکستان نیز، گفت: ما دارای تاریخ و فرهنگ مشترکی هستیم و وظیفه اصلی ما احیای تاریخ و فرهنگ مشترکمان است.  

 به همت رایزنی فرهنگی ایران در ترکمنستان، کتاب ۳۰ داستان کهن پارسی منتخب قصه های خوب برای بچه های خوب به دو زبان فارسی و ترکمنی در ۲۹۰ صفحه در اسفند ۱۴۰۰  در راستای طرح تاپ و توسط مؤسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین المللی الهدی به چاپ رسیده است.  

این مراسم با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی و هنری، رونمایی از کتاب ۳۰ داستان کهن پارسی، اهدای جوایز به برندگان مسابقه نقاشی و خوشنویسی امام رضا(ع)، بازدید سفیر تاجیکستان و همراهان وی از رایزنی فرهنگی و آشنایی با فعالیت‌های نمایندگی و پذیرایی پایان یافت.

irna.ir/xjJShY

**قصاب۶۰۰ جوان عراقی به دام حشدالشعبی افتاد

قصاب ۶۰۰جوان عراقی در فاجعه اسپایکر خونبار سال ۲۰۱۴ که از عناصر گروه تروریستی داعش است به دام نیروهای الحشد الشعبی عراق افتاده است.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

این تروریست با نام «ضرغام ابوحیدر» که از یک چشم نابینا است، اخیرا به دام نیروهای امنیتی حشدالشعبی افتاده است؛ فردی که در سال ۲۰۱۴ یکی از مهمترین قاتلان صدها جوان عراقی در فاجعه اسپایکر به دست داعش بوده است.

منابع عراقی نزدیک به گروه‌های مقاومت اعلام کردند که این دجال داعشی به قتل ۶۰۰ جوان عراقی در پایگاه اسپایکر اعتراف کرده است.

بخش امنیتی - استخباراتی حشدالشعبی نیز اعلام کرد که در گوشی همراه ضرغام ویدیوهایی یافته است که دست داشتن او در این جنایت تکان دهنده را نشان می‌دهد و همچنین اعتراف کرده که قبرهای جمعی از شهدا وجود دارد که هنوز کشف نشده است.

اواسط ژوئن ۲۰۱۴ (خرداد ۹۳) عراق شاهد یکی از فجیع‌ترین جنایت‌ها در تاریخ معاصر بود؛ یک هزار و ۷۰۰ جوان از اهالی استان‌های شیعه نشین جنوب و مرکز عراق در کاخ‌های صدام، دیکتاتور پیشین حاکم بر عراق در شهر تکریت واقع در شمال بغداد، سربریده یا به صورت جمعی تیرباران شدند.

irna.ir/xjJS۲V

**اعتراف نیروی دریایی آمریکا به مسمومیت حدود ۶ هزار نفر در هاوایی

نیروی دریایی آمریکا نتایج تحقیقات مربوط به آلودگی سال گذشته منابع آب آشامیدنی پایگاه پیرل هاربر در جزیره اوآهو درهاوایی را منتشر کرده است.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

بر اساس گزارش های منتشر شده، تحقیقات نیروی دریایی آمریکا نشان می‌دهد که فقدان مدیریت و دقت فکری و نبود ارزیابی درست توسط فرماندهان اصلی این پایگاه و همچنین آموزش ضعیف، نظارت و رهبری ناکارآمد باعث نشت سوخت هواپیما به منابع آبی و مسمویت حدود ۶ هزار نفر شده است.

در این بررسی همچنین مشخص شد که حادثه ماه مه ۲۰۲۱ در تأسیسات مخازن سوخت "رد هیل  بالک" ارتش آمریکا در جزیره  اوآهو پس از یک خطای اپراتور رخ داده  که منجر به ترکیدگی لوله هنگام پمپاژ سوخت شده است.  در نتیجه، حدود ۲۱ هزار گالن (۸۰ هزار لیتر) سوخت هواپیما به یک لوله اطفاء حریق نشت کرده است.

مقامات  این تاسیسات متوجه کمبود ۷۵ هزار  و ۷۰۰ لیتر سوخت در مخازن شده اند اما به این نتیجه رسیده اند که این سوخت در لوله ها قرار دارد و درنتیجه این کمبود را گزارش نکرده اند.

ولی خط لوله اطفاء حریق پس از شش ماه به دلیل وزن زیاد نیز دچار ترکیدگی شده که سوخت درون آن به خاک و منابع آبی منطقه نشت کرده است.

محققان در گزارش های اولیه خود اعلام کرده بودند که حدود ۷۵ هزار و ۷۰۰ لیتر سوخت هواپیما به خاک این جزیره نفوذ کرده است. از آنجایی که نشت در بخش مخازن این پایگاه رخ داده است، تیم های پاسخگو ابزار لازم برای مقابله با این فاجعه را در اختیار نداشته اند.

در نهایت، تیم پاسخگو در این پایگاه به این نتیجه رسید که  اکثر  سوخت نشت کرده را جمع آوری کرده و تنها ۶ هزار  ۱۲۵ لیتر  از مخازن کاهش پیدا کرده است. اما محققان تخمین می زنند که حدود ۱۹ هزار  لیتر وارد خاک و آب پیرل هاربر شده است.

بلافاصله پس از نشت سوخت، حدود ۶ هزار نفر با علائم مسمومیت با سوخت هواپیما، از جمله تهوع، سردرد و موارد دیگر به مراکز پزشکی مراجعه کردند و مراجعه این افراد مشخص کرد که هزاران لیتر به منابع آبی این منطقه نفوذ کرده است.

تنها پس  از مراجعه تعداد زیادی از افراد، نیروی دریایی آمریکا تصمیم گرفت تا زمانی که آلودگی منابع آب برطرف شود، حدود  ۴ هزار خانواده نظامی را به منطقه دیگری منتقل کند.

اگرچه اعلام شده بود که این آلودگی به منابع آبی شهر هونولولو نفوذ نکرده است، مقامات در ماه دسامبر سال گذشته تصمیم گرفتند استخراج از چاه آب آشامیدنی این شهر را متوقف کنند و از ۴۰۰ هزار ساکن این شهر خواستند در شرایط خشکسالی در مصرف آب صرفه جویی کنند.

irna.ir/xjJS۲R

**ناتو در صدد تاسیس پایگاه در آلبانی است

نخست وزیر آلبانی اعلام کرد، ناتو درحال مذاکره با دولت او برای ایجاد یک پایگاه دریایی در پورتو رومانو، بندری در حال ساخت در سواحل دریای آدریاتیک است.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

ادی راما جمعه‌شب در کنفرانس خبری گفت، پورتو رومانو که در نزدیکی شهر ساحلی دورس واقع شده و به عنوان بزرگترین بندر آلبانی، دارای یک بخش تجاری و همچنین یک پایگاه نظامی دریایی خواهد بود. 

وی افزود که این پایگاه با همکاری مشترک ناتو و آلبانی ساخته و تامین مالی خواهد شد. 

راما در ماه مه اعلام کرده بود که دولت او پیشنهاد داده است که ناتو در پایگاه دریایی پاشالیمان این کشور در ۲۰۰ کیلومتری جنوب تیرانا مستقر شود. 

پایگاه زیردریایی پاشالیمان در دهه ۱۹۵۰ توسط روسیه تاسیس شد که می‌توانست ۱۲ زیردریایی را در خود جای دهد. 

آلبانی در سال ۲۰۰۹ به عضویت ناتو درآمد. 

از ۳۰ کشور عضو ناتو، دو کشور در آمریکای شمالی (کانادا و ایالات متحده آمریکا) و ۲۷ کشور در اروپا واقع شده‌اند. این در حالی است که ترکیه در اوراسیا قرار دارد. تمام اعضای ناتو مجهز به نیروی نظامی هستند. 

سه کشور از اعضای ناتو از جمله آمریکا، فرانسه و انگلیس دارای سلاح هسته‌ای می‌باشند. ناتو در زمان تأسیس ۱۲ عضو رسمی داشت که رفته رفته تا آوریل سال ۲۰۰۹، ۱۶ عضو دیگر به تعداد کشورهای عضو اضافه شد. 

ایجاد پایگاه نظامی ناتو در آلبانی در میان جنگ روسیه و اوکراین اتفاق می‌افتد. 

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت و سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیات نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. 

جنگ اوکراین وارد چهارمین ماه شده است و واکنش‌ها به تهاجم روسیه، ارسال تسلیحات به اوکراین و بروز تبعات تازه آن در زمینه‌های سیاسی، نظامی، اقتصادی و اجتماعی همچنان ادامه دارد. 

"ینس استولتنبرگ" دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در مورد تبدیل جنگ اوکراین به نبردی فرسایشی هشدار داده است.

irna.ir/xjJS۳۳

**زلنسکی: حمله روسیه به اودسا عمدی بود

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین جمعه شب گفت، حمله موشکی روسیه به یک ساختمان مسکونی در شهر اودسا واقع در جنوب این کشور عمدی بوده است.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

زلنسکی پس از دیدار با گار استور نخست وزیر نروژ در کی‌یف افزود، این حمله موشکی هدفمند، ترور علیه شهرها، روستاها و مردم اوکرین از سوی روسیه بود.

وی تصریح کرد: موشک استفاده شده توسط روسیه یک موشک کروز مافوق صوت کروز بود که به یک ساختمان مسکونی معمولی در روستای سرگیوکا در منطقه اودسا اصابت کرد. چنین موشک‌هایی برای حمله به ناوهای هواپیمابر و سایر کشتی‌های نظامی بزرگ ساخته شده‌اند و ارتش روسیه از آن علیه یک ساختمان ۹ طبقه معمولی غیرنظامی استفاده کرد. 

سرویس اورژانس اوکراین اعلام کرد که تعداد کشته شدگان حملات شبانه روسیه به یک ساختمان مسکونی در منطقه اودسا به ۲۰ نفر افزایش یافته است. 

به گفته مقامات اوکراین، حداقل ۱۶ نفر در یک ساختمان مسکونی کشته شدند و چهار نفر دیگر - از جمله یک کودک - در حمله دیگری به یک مرکز تفریحی جان خود را از دست داده‌اند. 

اودسا از لحاظ اقتصادی یکی از مهمترین و تاثیر گذارترین شهرها در  اوکراین است. بنادر این شهر نیز مرکز صادرات غلات این کشور به جهان به حساب می‌آید. 

ادعا شده که نیروهای روسیه در پی حملات به اوکراین، به تدریج کنترل ذخایر غلات اوکراین را به دست گرفته و صادرات این محصولات را فلج کرده‌اند که این مساله نگرانی بحران جهانی غذا را افزایش داده است. 

به تازگی کشورهای عضو گروه هفت در برلین نسبت به همکاری نزدیک با هم برای اجازه صادرات غلات از اوکراین وعده داده و روسیه را نسبت به تشدید عمدی بحران جهانی غذا و انرژی متهم کردند. 

چندی پیش، زلنسکی رئیس جمهور اوکراین هشدار داد که به دلیل محاصره روسیه، تا پاییز امسال ذخایر غلات در انبارهای این کشور به ۷۵ میلیون تن خواهد رسید. 

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت و سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیات نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. 

جنگ اوکراین وارد چهارمین ماه شده است و واکنش‌ها به تهاجم روسیه، ارسال تسلیحات به اوکراین و بروز تبعات تازه آن در زمینه‌های سیاسی، نظامی، اقتصادی و اجتماعی همچنان ادامه دارد. 

"ینس استولتنبرگ" دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در مورد تبدیل جنگ اوکراین به نبردی فرسایشی هشدار داده است.

irna.ir/xjJS۳۸

**پنتاگون: آمریکا دو سامانه موشکی زمین به هوا به اوکراین ارسال می‌کند

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که واشنگتن به عنوان بخشی از جدیدترین بسته تسلیحاتی خود برای اوکراین، دو سامانه موشکی زمین به هوا، چهار رادار ضد توپ و ۱۵۰ هزار گلوله مهمات توپخانه ۱۵۵ میلی متری را به اوکراین ارسال می کند.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه نشست ناتو در اسپانیا این بسته امنیتی به ارزش حدود ۸۲۰ میلیون دلار را اعلام کرده بود.

پنتاگون روز جمعه به وقت محلی با انتشار اطلاعیه ای  جزئیات بیشتری از این بسته ارائه کرد و گفت که جدیدترین کمک های امنیتی به اوکراین همچنین شامل مهمات اضافی برای سامانه های راکتی موسوم به "هیمارس"(HIMARS) می شود.

اختصاص آخرین کمک نظامی آمریکا به اوکراین ارزش بسته های امنیتی این کشور برای کی یف را از زمان آغاز حمله روسیه در ۲۴ فوریه را به ۶.۹ میلیارد دلار می‌رساند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت و سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیات نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

جنگ اوکراین ، ارسال تسلیحات به این کشور و واکنش ها به تهاجم روسیه و بروز تبعات تازه آن در زمینه‌های سیاسی، نظامی، اقتصادی و اجتماعی همچنان ادامه دارد.

irna.ir/xjJS۳h

**۷۱ درصد آمریکایی‌ها مخالف نامزدی بایدن در انتخابات بعدی هستند

نتایج نظرسنجی جدید دانشگاه هاروارد و هریس نشان داد که ۷۱ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی با نامزدی مجدد بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ مخالف و ۲۹ درصد نیز موافق هستند.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

بر اساس این نظرسنجی، از هر ۱۰ آمریکایی ۷ نفر با نامزدی مجدد جو بایدن رئییس جمهور این کشور در انتخابات ۲۰۲۴ مخالف هستند. 

در میان گروه مخالفان شرکت دوباره بایدن در انتخابات، ۴۵ درصد دلیل مخالفت خود را بد بودن بایدن اعلام کردند، در حالی که حدود یک سوم پاسخ‌دهندگان معتقد بودند بایدن سن بالایی دارد و حدود یک‌چهارم گفتند که زمان تغییر فرا رسیده است. 

از سوی دیگر حدود ۶۱ درصد نیز اعلام کردند که دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا نباید کاندید انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ شود، اما ۳۹درصد از پاسخ دهندگان با حضور مجدد وی در صحنه انتخابات موافق بودند. 

در میان مخالفان حضور مجدد ترامپ در انتخابات، ۳۶ درصد وی را غیرمعقول دانستند، ۳۳ درصد گفتند که او در آمریکا اختلاف ایجاد خواهد کرد و ۳۰درصد نیز او را مسئول حمله ۶ ژانویه ۲۰۲۱ به ساختمان کنگره آمریکا خواندند.

درحالی که بایدن بارها اعلام کرده است در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا دوباره نامزد خواهد شد، اما تعداد بیشتری از دموکرات‌ها حضور دوباره وی را زیر سوال برده‌اند. 

ترامپ نیز به صورت مکرر به مشارکت دوباره خود در انتخابات ۲۰۲۴ اشاره کرده اما هنوز یک کارزار انتخاباتی جدید را آغاز نکرده است و تعدادی از جمهوریخواهان نسبت به حضور دوباره وی در انتخابات ابراز تردید کرده‌اند. 

اگر ترامپ در نهایت تصمیم به کاندیداتوری بگیرد، وی گزینه اول برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری در میان جمهوریخواهان خواهد بود. ۵۵ درصد از رای دهندگان جمهوری‌خواه می‌گویند از ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۴ حمایت خواهند کرد، در حالی که ۲۰ درصد دیگر از طرفداران حزب جمهوری خواه اعلام کرده‌اند که از ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا، سیاست مدار محبوب نوظهور در حزب جمهوری خواه که به عنوان نامزد بالقوه ریاست جمهوری معرفی شده است، حمایت خواهند کرد. 

از طرف دموکرات‌ها، ۶۴ درصد از رای دهندگان می‌گویند که بایدن باید نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ باشد، در حالی که ۳۶ درصد مخالف نامزدی او هستند.

irna.ir/xjJS۳x

**درخواست اوکراین از ترکیه برای توقیف کشتی روسیه

اوکراین از ترکیه خواست کشتی باری «ژیبک ژولی» با پرچم روسیه را به اتهام حمل غلات از بردیانسک اوکراین توقیف کند.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

دادستان کل اوکراین جمعه‌شب از ترکیه خواست این کشتی را بازرسی و از بار غلات آن نمونه برداری کند. 

یوگنی بالیتسکی رئیس اداره نظامی- غیرنظامی منطقه بردیانسک روز پنجشنبه اعلام کرده بود که بندر بردیانسک فعالیت خود را از سر گرفته و اولین کشتی تجاری با ۷ هزار تن غله این بندر را ترک کرده است.

بردیانسک در ۲۸ فوریه به تصرف نیروهای روسیه درآمد. 

ادعا شده که نیروهای روسیه در پی حملات خود به اوکراین، از چند هفته پیش به تدریج کنترل ذخایر غلات اوکراین را به دست گرفته و صادرات این محصولات را فلج کرده‌اند که این مساله نگرانی از بحران جهانی غذا را افزایش داده است. 

به تازگی کشورهای عضو گروه ۷ در نشست برلین نسبت به همکاری نزدیک با یکدیگر برای اجازه صادرات غلات از اوکراین وعده داده و روسیه را نسبت به تشدید عمدی بحران جهانی غذا و انرژی متهم کردند. 

چندی پیش، ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین هشدار داد که به دلیل محاصره روسیه، تا پاییز امسال ذخایر غلات در انبارهای این کشور به ۷۵ میلیون تن خواهد رسید. 

اوکراین در زمان صلح تا ۶ میلیون تن غلات در ماه صادر می‌کرد، اما مسدود شدن بنادر دریایی این حجم را به ۳۰۰ هزار تن در ماه مارس (اسفند ۱۴۰۰) و حدود یک میلیون تن در ماه آوریل (فروردین) رساند. 

صادرات اوکراین در ۱۰ روز نخست ماه جاری تقریبا نصف میزان گزارش شده در سال گذشته بود. 

شبکه تلویزیونی تی آر تی ترکیه هفته گذشته گزارش داد که روسیه، اوکراین و ترکیه یک کانال اضطراری میان وزارتخانه‌های دفاع خود برای رسیدگی به موضوع ارسال غلات از بنادر اوکراین ایجاد کرده‌اند. این سه کشور قرار است برای اطمینان از عملکرد این کریدور نماینده خود را معرفی کنند. 

مسائل مربوط به کریدور غلات، محور مذاکرات ۸ ژوئن (۱۸ خرداد) در آنکارا میان سرگئی لاوروف و مولود چاووش اوغلو وزیران خارجه روسیه و ترکیه بود. 

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه پیشتر گفته بود که اگر کی‌یف بنادر خود را مین زدایی و صادرات محموله‌ها را از طریق بنادر تحت کنترل روسیه مانند بردیانسک و ماریوپل تضمین کند، مسکو عبور بدون مانع کشتی‌ها با محموله غلات اوکراینی را تضمین می‌کند. 

مقام‌های ترکیه وعده داده‌اند که امنیت محموله‌های غلات اوکراین را از طریق دریای سیاه تضمین کنند.

irna.ir/xjJS۳T

**ادامه تظاهرات سودانی‌ها علیه دولت نظامی

منابع خبری جمعه شب از ادامه تظاهرات سودانی‌ها علیه دولت نظامی در این کشور خبر دادند.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

صدها نفر در خارطوم پایتخت سودان علیه کودتای نظامی تظاهرات کردند.

بر اساس این گزارش، نیروهای پلیس از گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضان استفاده کرده است.

این گزارش می‌افزاید، معترضان سودانی در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری این کشور تجمع کردند و شعارهایی مانند «مردم سرنگونی [عبدالفتاح] البرهان را می‌خواهند» و «ما خواستار قصاص هستیم» سر دادند.

همچنین برخی دیگر از معترضان تصاویر شماری از کشته شدگان تظاهرات روز پنجشنبه را در دست داشتند.

اعتراض‌های سراسری در سودان روز پنجشنبه از سر گرفته شد که بر اساس گزارش‌ها در این تظاهرات ۹ نفر کشته شدند.

تظاهرات علیه دخالت ارتش در امور دولت غیرنظامی در مناطق مختلف سودان از اکتبر سال گذشته (مهر ۱۴۰۰) تاکنون تقریبا هر روز برگزار می‌شود.

صبح روز ۲۵ اکتبر سال گذشته عبدالله حمدوک نخست وزیر و بسیاری از سیاستمداران سودانی بازداشت و حمدوک روز بعد آزاد شد.

در ۲۱ نوامبر نظامیانی که با کودتا قدرت را به دست گرفتند با عبدالله حمدوک نخست وزیر دولت منحل شده برای بازگشت وی به سمت خود به توافق رسیدند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های سودانی، این توافق میان اعضای نظامی شورای حاکمیت و نخست وزیر سابق به دست آمده و حمدوک با مشورت همه نیروهای سیاسی به جز حزب «کنگره ملی» که در دوره عمر البشیر قدرت را در دست داشت، دولت تشکیل خواهد داد.

گفته می‌شود نظامیان و حمدوک در مورد چند موضوع دیگر از جمله آزادی تمامی زندانیان سیاسی توافق کرده‌اند اما حمدوک در تاریخ ۲ ژانویه گذشته از سمت خود استعفا کرد.

irna.ir/xjJS۳M

**تلخی کام آمریکایی‌ها در تعطیلات ژوئیه با تاخیر و لغو پروازها و گرانی بنزین

افزایش بی‌سابقه قیمت بنزین و تاخیر و لغو پروازها در آمریکا، تعطیلات آخر هفته میلادی جاری را که با تعطیلی چهارم ژوئیه روز استقلال ایالات متحده همراه شده، به کام آمریکایی‌ها تلخ کرده است.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

بر اساس گزارش‌ها، در این تعطیلات تعداد مسافران در فرودگاههای آمریکا به بالاتر از سطح قبل از شروع همه گیری کرونا رسیده است.

اداره امنیت حمل و نقل آمریکا اعلام کرد که در روز پنجشنبه ۲.۴ میلیون مسافر در فرودگاههای مختلف آمریکا ثبت شده است که ۱۷ درصد بالاتر از تعداد مسافران در فرودگاههای این کشور در تعطیلات چهارم ژوئیه سال ۲۰۱۹ است.

در میان افزایش سفرهای هوایی در آمریکا همزمان با تعطیلات، صدها خلبان در سراسر این کشور با اعتراض به شرایط سخت کاری خواستار افزایش حقوق خود شده اند.

 خلبانان در فرودگاه های آتلانتا، دیترویت، لس آنجلس، مینیاپولیس، نیویورک، سیاتل و سالت لیک سیتی دست به اعتراض زده اند.

 شرکت هواپیمایی دلتا از برخی مسافران خواسته است بلیت های خود را لغو کنند.

تاخیر بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ پرواز و لغو بیش از ۴۰۰ پرواز دیگر

 داده های تارنمای "فلایت اور" نیز نشان می‌دهد در آغاز تعطیلات ۴ ژوئیه در آمریکا  ۴ هزارو ۵۳۴ پرواز از مبدا و به مقصد آمریکا با تاخیر انجام شدند. همچنین در روز جمعه ۴۲۴ پرواز به مقصد یا مبدا آمریکا لغو شدند.

در سطح جهان نیز بیش از ۲۳ هزار پرواز با تاخیر انجام شدند درحالی که ۲ هزار و ۶۰۰ پرواز نیز لغو شدند.

در سال جاری موارد لغو پرواز در آمریکا روز به افزایش بوده است. پرواز های لغو شده در روز جمعه در آمریکا به تنهایی فراتر از هفته آخر ماه ژوئن است. بین ۲۴ و ۳۰ ژوئن حدود ۳ هزارو ۱۷۸ پرواز داخلی و بین المللی در امریکا لغو شده درحالی که ۲۵ هزار و ۵۴۷ پرواز دیگر با تاخیر انجام شدند.

افزایش مالیات بر بنزین در کالیفرنیا

در همین حال انجمن خودروهای آمریکا اعلام کرده است که انتظار می رود در تعطیلات (شنبه، یکشنبه و دوشنبه) حدود ۴۸ میلیون نفر وارد جاده های این کشور شوند.

از سوی دیگر، پیش از تعطیلات آخر هفته چهارم ژوئیه، ایالت کالیفرنیا مالیات بر بنزین را افزایش داده است.

افزایش مالیات بر سوخت به این معنی است که مردم کالیفرنیا اکنون ۵۳.۹ سنت مالیات غیر مستقیم به ازای هر گالن(حدود ۳.۸ لیتر) پرداخت خواهند کرد که ۲.۸ سنت در هر گالن نسبت به مالیات غیر مستقیم در سال مالی گذشته بیشتر است.

در چند ماه گذشته، در پی جنگ در اوکراین که بازار جهانی انرژی را تحت فشار قرار داده است، قیمت بنزین در کالیفرنیا و در سراسر آمریکا به بالاترین حد خود رسیده است.
بالاترین قیمت بنزین در  کالیفرنیا، هاوایی و آلاسکا و پایین ترین قیمت در لوئیزیانا

 در حالی که قیمت بنزین در این کشور در روزهای اخیر کاهش یافته است، داده‌های انجمن خودروهای آمریکا نشان می‌دهد که میانگین قیمت هر گالن (۳.۸ لیتر) بنزین در سراسر آمریکا در روز جمعه ۴.۸۴ دلار بوده است.

در میان ایالت های آمریکا، کالیفرنیا با ۶.۲۷ دلار در هر گالن بنزین دارای بالاترین قیمت سوخت است و  پس از آن هاوایی و آلاسکا در جایگاه های دوم و سوم از این نظر هستند.

 ایالت لوئیزیانا با ۴.۴۰ دلار در هر گالن ارزان ترین قیمت بنزین در آمریکا را ارائه می دهد.

irna.ir/xjJS۳V

**یورش شبانه نظامیان صهیونیست به شرق رام الله

منابع خبری بامداد شنبه گزارش دادند، نظامیان صهیونیست به شهرک «سلواد» واقع در شرق رام الله یورش بردند.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

نیروهای نظامی رژیم اشغالگر به شهرک «سلواد» واقع در شرق رام الله یورش بردند و با فلسطینیان درگیر شدند.

بر اساس این گزارش، نظامیان صهیونیست در شهرک سلواد به منزل یک فلسطینی حمله و اقدام به بازرسی آن کردند.

این گزارش می‌افزاید، نظامیان صهیونیست در درگیری با جوانان فلسطینی در شهرک سلواد از گلوله‌های جنگی استفاده کردند.

یورش شبانه نظامیان صهیونیست به شهرک سلواد در حالی صورت گرفته که طی درگیری‌های روز جمعه بین جوانان فلسطینی و صهیونیست‌ها در جنوب کرانه باختری ۹۲ فلسطینی زخمی شدند.

مناطق مختلف کرانه باختری صحنه راهپیمایی‌های هفتگی در مخالفت با شهرک سازی یهودیان است، نظامیان صهیونیستی ضمن پراکنده کردن راهپیمایان، آنها را تا داخل شهرها و روستاهایشان تعقیب می‌کنند.

بر اساس آمار برخی نهادهای فعال در حوزه صلح، حدود ۶۶۶ هزار شهرک نشین، ۱۴۵ شهرک و ۱۴۰ سکونتگاه پراکنده (بدون مجوز رسمی ساخت) در کرانه باختری از جمله بیت المقدس شرقی وجود دارند.

irna.ir/xjJS۳X


**روسیه از چندین توافق با شورای اروپا خارج شد

با فرمان میخائیل میشوستین نخست وزیر روسیه این کشور از چندین توافق با شورای اروپا خارج شده است.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

بر اساس این دستور روسیه از گروه همکاری بین المللی شورای اروپا در زمینه مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد، توافقنامه همکاری برای پیشگیری و حفاظت در برابر بلایای طبیعی خارج می‌شود. 

علاوه بر این، روسیه دیگر در صندوق حمایت فرهنگی شورای اروپا و رصدخانه سمعی و بصری اروپا حضور نخواهد داشت. 

روسیه ۲۶ سال پیش به شورای اروپا پیوست. از سال ۱۹۹۶ تاکنون این کشور توافقنامه‌های متعددی با این شورا امضا کرده است.

در پی افزایش تنش‌ها میان روسیه و کشورهای اروپایی به دلیل آغاز جنگ در اوکراین، مسکو در ۱۵ مارس روند خروج از شورای اروپا را آغاز کرد.

در میان افزایش فشارها برای سلب عضویت روسیه در شورای اروپا، مسکو در ماه اسفند اعلام کرد که از این شورا خارج می‌شود

این تصمیم به عضویت ربع قرن روسیه در این شورا پایان می‌دهد و همچنین به مسکو اجازه می‌دهد تا در صورت تصمیم مقامات، مجازات اعدام را دوباره اعمال کند. 

"روکسیت" اصطلاحا به این معنی است که روسیه دیگر امضاکننده کنوانسیون اروپایی حقوق بشر نخواهد بود و شهروندان این کشور نیز دیگر نمی‌توانند در دادگاه اروپایی حقوق بشر درخواستی ارائه کنند. 

در پی تهاجم روسیه به اوکراین، تنش‌ها میان مسکو و اروپا افزایش یافته است به گونه‌ای که کشورهای اروپایی تحریم‌های گسترده‌ای علیه روسیه وضع کرده و روسیه نیز اقدامات متقابل انجام داده است. 

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت و سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. 

جنگ اوکراین وارد چهارمین ماه شده است و واکنش‌ها به تهاجم روسیه، ارسال تسلیحات به اوکراین و بروز تبعات تازه آن در زمینه‌های سیاسی، نظامی، اقتصادی و اجتماعی همچنان ادامه دارد. 

"ینس استولتنبرگ" دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در مورد تبدیل جنگ اوکراین به نبردی فرسایشی هشدار داده است.

irna.ir/xjJS۴۳

**اروپا برای بروز هرج‌ و مرج در سفرهای تابستانی آماده می‌شود

کمتر از یک ماه مانده به تعطیلات مدارس و اوج تقاضاها برای سفرهای هوایی در اروپا، فرودگاه‌ها و خطوط هواپیمایی در قاره پیر بر اثر سیاست‌های انقباضی دوران کرونا با کمبود جدی نیرو دست و پنجه نرم می‌کنند و این وضع منجر به لغو گسترده پروازها و نارضایتی فزاینده مسافران شده است.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

irna.ir/xjJS۳w


**افت ۳۰ درصدی بازارهای مالی آمریکا به دنبال افزایش قیمت سوخت و تورم

بازارهای مالی ایالات متحده آمریکا به دنبال افزایش قیمت‌های سوخت و تورم، در سال جاری میلادی تا ۳۰ درصد با افت شاخص روبرو شده‌اند.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

افت سه شاخص بزرگ در بازارهای مالی آمریکا نشان می‌دهد که بازارهای مالی از سال ۱۹۶۲ به شکل بی‌سابقه‌ای بدترین شروع را داشته‌اند.

شاخص داو جونز صنعتی از شروع سال ۲۰۲۲ با افت ۱۵.۸۶ درصدی و شاخص اس‌ اند پی که نشانگر نرخ عملکرد مشترک ۵۰۰ شرکت برتر است، با کاهش ۲۱.۰۹ درصدی مواجه بود. از سوی دیگر گروه نزدک اوام‌اکس که عملکرد بازار شرکت‌های فناوری آمریکا را ارزیابی می‌کند، متحمل بیشترین کاهش پس از پشت سر گذاشتن همه گیری کرونا بوده و ارزش آن از ابتدای سال تا کنون ۳۰.۳۳ درصد افت کرده است.     

شرایط در خارج از بازار سهام آمریکا وضعیت بهتری ندارد. شاخص فوتسی ۲۵۰ در انگلیس در ۶ ماهه اول سال ۲۰ درصد کاهش داشته درحالیکه شاخص استاکس (متشکل از ۶۰۰ شرکت اروپایی) با کاهش ۱۷ درصدی مواجه بوده است؛این میزان برای یک بورس سهام اروپایی نسبتا با ثبات افت شدیدی به حساب می‌آید. 

به همین ترتیب شاخص ام‌اس‌سی‌آی آسیا پاسیفیک که شرکت‌ها را در پنج بازار توسعه‌یافته و هشت بازار نوظهور آسیایی اندازه‌گیری می‌کند، هم ۱۷.۹۶ درصد کاهش یافت در حالیکه شاخص نیکی بازار بورس توکیو ۹.۳۴ درصد کاهش یافت.

اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۲ میلادی بخاطر مجموعه عواملی منجر به رکود و شکل‌گیری بدبینی در چشم انداز سرمایه گذاران شده است. اولین ضربه از سوی افزایش تورم به پیکره اقتصاد جهانی وارد آمده که در برخی از کشورها از جمله آمریکا در طول چند دهه به بالاترین حد خود رسیده است.

این مساله بانک‌های مرکزی را به افزایش نرخ‌های بهره وادار کرد تا باعث افزایش رشد اقتصادی شود. بانک مرکزی آمریکا به نوبه خود نرخ‌های بهره را از ۰ به محدوده ۱.۵ تا ۱.۷۵ درصد برای اولین بار در ۳۰ سال اخیر رساند.

هرچند نرخ‌های بهره بالاتر نگرانی‌هایی را در میان سرمایه گذاران و اقتصاددان‌ها ایجاد کرده که ممکن است باعث کاهش رشد اقتصادی و حتی رکود بیشتر شود.

irna.ir/xjJS۵w

**آتش سوزی در پادگان ارتش رژیم صهیونیستی در قدس

منابع خبری فلسطینی از آتش سوزی در یک پادگان ارتش رژیم صهیونیستی در شهر اشغالی قدس خبر دادند.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

منابع محلی گفتند که آتش سوزی در داخل یک پادگان ارتش اشغالگر در نزدیک شهرک "الرام" در شمال شهر اشغالی قدس روی داده است.

این شبکه به جزئیات بیشتری در این باره اشاره ای نکرده است.

مناطق مختلف فلسطین اشغالی در ماههای اخیر شاهد آتش سوزی های متعددی در پالایشگاهها، مراکز نظامی و پتروشیمی و پایانه های اتوبوسرانی رژیم صهیونیستی و حملات سایبری به زیرساخت های این رژیم بوده است.

irna.ir/xjJS۸p

**گزارش نشریه افشاگر از نقض حقوق بشر در جنگ‌های نیابتی آمریکا

نشریه افشاگر اینترسپت در گزارشی با اشاره به اینکه مقام های مسئول در کنگره و دولت آمریکا از بسیاری از عملیات‌های مخفی پنتاگون بی‌اطلاع هستند و بر آن نظارتی ندارند، نوشت: استفاده از نیروهای نیابتی برای انجام این عملیات‌، احتمال نقض حقوق بشر و آسیب به غیرنظامیان را بالا برده است.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

نشریه افشاگر اینترسپت در گزارشی درباره برنامه های مخفی پنتاگون برای ایجاد جنگ نیابتی در منطقه خاورمیانه و اقیانوسیه نوشت: براساس مصاحبه های انجام شده با مقام های فعلی و پیشین آمریکا و اسناد موجود، اقدامات نیروهای عملیات ویژه پنتاگون بسیار گسترده تر از آن چیزی است که قبلا تصور می‌شد.

برخلاف گزارش‌های قبلی که نشانگر استفاده از جنگ‌های نیابتی در کشورهای آفریقایی بود اسناد جدید موید این موضوع هستند که برنامه سری پنتاگون در حداقل ۱۴ کشور دیگر در منطقه خاورمیانه و آسیا-اقیانوسیه تا سال ۲۰۲۰ اجرا شده است.

در مجموع، بین سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰، کماندوهای آمریکایی حداقل ۲۳ برنامه مجزای مخفی را در سراسر جهان اجرایی کرده اند که ۳۱۰ میلیون دلار هزینه داشته است و با اینکه معلوم نیست چه تعداد افراد غیرنظامی کشته شده‌اند، گزارش‌ها حاکی از کشته شدن تعدادی از نظامیان آمریکایی در این عملیات‌ است.

لبنان، مصر، سوریه، عراق، تونس و یمن از جمله کشورهایی بوده‌اند که بر اساس این گزارش، عملیات مخفی پنتاگون در آنها اجرایی شده است.

اینترسپت، مقام های مرتبط در کنگره آمریکا و حتی دولت این کشور را از عملیات نیروهای ویژه بی‌اطلاع ارزیابی کرد و نوشت: جنگ نیابتی نیروهای ویژه با کمک نیروهای خارجی و محلی از طریق تسلیح، آموزش و هدایت این نیروها پیگیری می‌شود.

این رسانه افشاگر به نقل از کارشناسان، ماموریت های ویژه پنتاگون را فاقد نظارت دانست و نوشت: نبود نظارت بر این عملیات‌، قانونی بودن آنها را زیرسئوال می‌برد و می‌تواند نقض حقوق بشر و مداخله آمریکا در نزاع‌های خارجی را در پی داشته باشد.

این رسانه انگلیسی زبان، اقدام نظامی بدون اطلاع کنگره آمریکا در سراسر جهان توسط واحد عملیات ویژه پنتاگون حتی توسط نیروهای نیابتی را خلاف اصول قانون اساسی این کشور ارزیابی کرد.

اینترسپت به گزارش‌های متعدد عفو بین‌الملل از نقض حقوق بشر توسط نظامیان مصری در صحرای سینا اشاره کرد و نوشت:همین نیروها، احتمالا نیروهای همکار پنتاگون در عملیات‌ ویژه در این منطقه هستند و نقض حقوق بشر توسط نیروهای نیابتی همچنان یک موضوع کلیدی در عملیات‌های سری پنتاگون است.

این رسانه به نقل از تحلیلگران نظامی آمریکا نوشت: واحد ماموریت های ویژه پنتاگون مثل حکومت‌های خودمختار عمل می کند و قائل به رعایت سلسله مراتب اداری، کسب مجوز و یا نظارت نیست.


irna.ir/xjJS۸g

**حمله هوایی رژیم صهیونیستی به «طرطوس» سوریه


ارتش رژیم صهیونیستی صبح امروز حومه منطقه «الحمیدیه» در جنوب شهر بندری «طرطوس» را هدف حمله هوایی راکتی خود قرار داد.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) اعلام کرد: ساعت ۶:۳۰ صبح امروز شنبه به وقت محلی، دشمن صهیونیست چند فروند راکت را از فراز دریای مدیترانه (غرب طرابلس لبنان)، به سمت مرغداری‌های اطراف منطقه الحمیدیه در جنوب شهر طرطوس شلیک کرد.

منبع نظامی سوریه به سانا گفت که این حمله راکتی به زخمی شدن دو غیرنظامی از جمله یک زن منجر شده و خسارت مادی هم به بار آورده است.

این تجاوزات هوایی رژیم صهیونیستی در حالی است که دولت سوریه بارها با ارسال نامه به سازمان ملل متحد این حملات را محکوم و خواستار توقف آن شده است.

رژیم صهیونیستی در سال‌های اخیر بارها به دمشق و مناطق مختلف سوریه تجاوز هوایی کرده که با رهگیری به موقع پدافند هوایی سوریه در بیشتر مواقع این حملات دفع شده است.

irna.ir/xjJS۹n


**شنیده شدن صدای انفجار در پایگاه نظامی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد

منابع خبری از شنیده شدن صدای انفجار در پایگاه نظامی «ویکتوریا» آمریکا در حومه فرودگاه بین المللی بغداد خبر دادند.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

صبح امروز سه‌شنبه صدای چند انفجار در پایگاه نظامی «ویکتوریا» آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد شنیده شده است.

منابع عراقی گزارش دادند که آژیرهای هشدار فعال شده است و نیروهای حاضر در این پایگاه به حالت آماده‌باش در آمده‌اند.

گزارش بیشتری درباره جزئیات مربوط به این انفجار منتشر نشده است.

پایگاه نظامی ویکتوریا در حومه فرودگاه بین المللی بغداد، یکی از مراکز استقرار نیروهای اشغالگر آمریکایی در عراق محسوب می شود.

بر اساس توافق دولت بغداد و واشنگتن، قرار بود که نیروهای اشغالگر آمریکایی در  پایان سال گذشته میلادی (۲۰۲۱ ) خاک عراق را ترک کنند، با این وجود کاخ سفید اعلام کرده که ماموریت نیروهای ایالات متحده در عراق از نظامی به مستشاری تغییر کرده و این نیروها همچنان در این کشور باقی خواهند ماند.

با این وجود گروههای مقاومت تاکید کرده اند که در صورت حضور نیروهای آمریکایی در این کشور، آنها حق خود می دانند که با متجاوزان و اشغالگران مقابله کنند.

irna.ir/xjJSb۵

**پولیتیکو: تداوم حمایت غرب از اوکراین با چالش‌های سیاسی و اقتصادی داخلی مواجه است

تارنمای پولیتیکو نوشت: چالش های سیاسی و داخلی در کشورهای غربی می‌تواند تداوم حمایت ها از اوکراین و تلاش‌ها برای انتقال سلاح و کمک رسانی به این کشور را در فصل زمستان و متعاقب آن دشوار کند.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

پولیتیکو با اشاره به اجلاس اخیر ناتو در اسپانیا ، افزود: رهبران جهان در اجلاس سالانه ناتو در نمایش  قدرت بی سابقه علیه جنگ روسیه در اوکراین، درباره گسترش ناتو و تقویت این ائتلاف توافق کردند اما نمایش همبستگی دموکراتیک، به ویژه  با توجه به تشدید فشارهای سیاسی و اقتصادی در داخل،  نگرانی های فزاینده ای را درباره این که  تا چه زمانی غرب - به ویژه آمریکا - به ارسال ده‌ها میلیارد تسلیحات و کمک‌های بشردوستانه به این کشور ادامه خواهد داد، به بار آورده است.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس، در خلال کنفرانس‌های مطبوعاتی روز پنج‌شنبه، در میان لبخندها و بیانیه‌های قاطعانه، خود را درگیر سؤالات داخلی دیدند و هر دو، جنگ ولادیمیر پوتین با اوکراین را در فشار اقتصادی که رای‌دهندگانشان احساس می‌کنند، مقصر دانستند.

این استدلال برای آمریکایی‌ هایی که در حال حاضر با تورم بی‌سابقه مواجه هستند و می‌خواهند حزب بایدن را در انتخابات میان ‌دوره‌ای کنگره در ماه نوامبر شکستی جانانه بدهند، دشوار به نظر می رسد. در واقع، در واشنگتن تردیدهایی وجود دارد که آیا کنگره می تواند بسته کمک چند میلیارد دلاری دیگری به اوکراین را در صورت نیاز در اواخر سال جاری تصویب کند؟

رهبران کنگره به طور معمول تمایلی به تصویب قوانین در ایام نزدیک به انتخابات میان دوره ای ندارند و قانونگذاران خواسته های رای دهندگانی را مدنظر قرار می دهند که از مقام های منتخب خود می خواهند بر روی چالش های داخلی که به طور مستقیم بر زندگی روزمره آنها تأثیر می گذارد، تمرکز کنند.

علاوه بر این، رای دهندگان و نامزدهای همسو با دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا به طور فزاینده ای موضع انزواطلبی را در قبال جنگ اتخاذ کرده اند.

به نظر نمی رسد جنگ اوکراین به زودی تمام شود و دولت کنونی آمریکا به ظاهر مصمم است به حمایت خود از اوکراین به رغم نارضایتی در داخل و تاثیر آن بر مسائل اقتصادی ادامه دهد.

بخشی از چالش قانونگذاران آمریکایی این است که رای دهندگان را قانع کنند که بحران اوکراین به طور مستقیم آنها را تحت تأثیر قرار می دهد.

تام تیلیس سناتور جمهوریخواه که همراهی تیم اعزامی آمریکا به مادرید را بر عهده داشت، گفت اگر آمریکا از تعهدات بشردوستانه خود به عنوان بخشی از آخرین بسته کمک به اوکراین عقب نشینی کند، «چالش گرسنگی جهانی» می تواند بدتر شود.

پولتیکو در پایان نوشت: رهبران غربی نگران هستند که مردم از بحران اوکراین خسته شوند. ائتلاف رهبران کشورهای غربی اکنون نگران هستندکه علاقه عمومی از وضعیت اوکراین به مسائل اقتصادی در داخل از جمله افزایش قیمت سوخت، تورم و تداوم مشکلات مربوطه به همه گیری کرونا تغییر یابد.

irna.ir/xjJS۹V

**پاکستان وعده تکمیل زودهنگام خط لوله گاز «تاپی» را تکرار کرد

وزیر نفت پاکستان بار دیگر و برای چندمین بار طی سال های گذشته از تکمیل زودهنگام پروژه خط لوله گازی ترکمنستان-افغانستان- پاکستان- هند (تاپی) سخن گفت و باز هم وعده داد که به دلیل نیاز این کشور به انرژی، مایل به اجرای و راه اندازی سریع این طرح انتقال انرژی است.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

«مصدق ملک» وزیر نفت پاکستان از تصمیم اسلام آباد برای تکمیل زودهنگام پروژه خط لوله گازی ترکمنستان-افغانستان- پاکستان- هند (تاپی) به دلیل نیاز این کشور به ذخایر اضافی  گاز طبیعی خبر داد. 

وی در دیدار روز گذشته با «آتاجان مولامف» سفیر ترکمنستان در اسلام آباد  این موضوع را بار دیگر مطرح کرد. 

وزیر نفت پاکستان بار دیگر بر تعهدات این کشور برای پروژه تاپی و نیاز به تسریع روند آن تاکید کرد. سفیر ترکمنستان نیز با تائید سخنان مصدق ملک از تمایل این کشور برای پیشرفت این پروژه سخن گفت. 

ماه گذشته نیز محمد مراد امانوف رئیس اجرایی پروژه تاپی در دیدار والی هرات افغانستان ، با این ادعا که مسئولان ترکمنستانی آماده هستند تا هرچه زودتر پروژه تاپی را آغاز کنند گفت: قرار است تا ۶ ماه دیگر خط لوله گاز ترکمنستان به افغانستان کشیده شود و ترکمنستان آماده است تا هرچه زودتر این پروژه را عملی کند.

این مقام ترکمنستانی گفت: مقام‌های ترکمنستان تنها تاکنون منتظر اتمام کار استملاک زمین‌ها در خاک افغانستان بوده و پس از آن این پروژه به شدت آغاز خواهد شد.

دولت های مختلف پاکستان در سال های گذشته بارها وعده های مشابه را تکرار کرده اند اما تاپی هنوز هم طریح روی کاغذ است.

قرارداد اولیه طرح تاپی در سال ۲۰۰۸ میان سه کشور افغانستان، پاکستان و هند به عنوان ذی نفعان طرح تاپی و خریداران گاز ترکمنستان امضا شد و قرارداد اولیه میان سه کشور با ترکمنستان نیز در سال ۲۰۱۰ به امضا رسید. اگرچه گفته شده بود که این طرح تا سال ۲۰۱۸ باید تکمیل شود، اما همچنان و هنوز قدمی برای تکمیل این پروژه عظیم گازی برداشته نشده است.

براساس قرارداد اولیه این پروژه،قرار بود  این خط لوله به طول یکهزار و ٨٠٠ کیلومتر با ظرفیت ٧٩٢ میلیارد و ۵٠٠ میلیون گالن در سال، از شمال شرق ترکمنستان، جایی که بزرگترین میدان گازی این کشور در آن واقع شده است، آغاز و  با عبور از مسیرهای ناامن افغانستان و پاکستان، از طریق مرز پاکستان و هند، به این کشور به عنوان سومین مقصد آن، متصل شود.

پیش تر دولت پاکستان بار دیگر  مذاکراتی را درخصوص موافقت نامه دولت میزبان (HGA) با دیگر شرکای خود در پروژه انتقال گاز «ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند» موسوم به (TAPI) انجام داده بود تا مسیر خط لوله گاز را در خاک کشور خود از «چمن» تا«مولتان» از شهر کویته و دره اسماعیل خان اجرایی کند.
به علاوه رییس کنسرسیوم خط لوله تاپی در خصوص برگزاری مراسم افتتاحیه  در ماه مارس ۲۰۱۹ میلادی در پاکستان و دعوت از رهبران دولت های چهار کشور اعلام تمایل کرده و وعده داده بود که محقق نشد.

از سوی دیگر و در همان زمان پاکستان با ارزیابی شرایط ایران، نگاهش را به اجرا و تکمیل خط لوله گاز ایران-پاکستان معروف به خط لوله آی-پی دوخته بود. پاکستان به بهانه تحریم ها و فشارهای خارجی،  به تعهدات خود در قبال قرارداد خاتمه یافته اش با ایران برای تکمیل خط لوله آی-پی در خاک خود عمل نکرده بود اما جمهوری اسلامی ایران مدت ها قبل از سررسیدن ضرب الاجل یعنی پایان سال ۲۰۱۴، به تعهد خود عمل کرد و خط لوله گاز را در خاک خود از میدان های گازی جنوب تا نزدیک مرز پاکستان احداث کرد.

پاکستان که نیاز شدید به انرژی دارد، بارها اعلام کرده است که طرح خط لوله آی-پی کاملا مستقل از طرح تاپی است این کشور به اجرای هر دو طرح برای رفع بحران انرژی خود نیاز دارد.

irna.ir/xjJS۸T

**توافق تاجیکستان و عربستان برای سرمایه گذاری مشترک در محصولات کشاورزی

عربستان سعودی و تاجیکستان برای ایجاد سرمایه گذاری مشترک در فرآوری محصولات کشاورزی توافق کردند.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

«سعدی کریم زاده» وزیر کشاورزی تاجیکستان با ولید بن عبدالرحمن الرشیدون سفیر پادشاهی عربستان سعودی در تاجیکستان دیدار و مذاکره و دو طرف توافق کردند یک شرکت مشترک فرآوری محصولات کشاورزی راه اندازی کنند.

به گفته این خبرگزاری، کریم زاده به ظرفیت ها و توانمندی این کشور برای توسعه همکاری در مجتمع کشت و صنعت بین تاجیکستان و عربستان سعودی مباحثی مطرح کرد و ولید بن عبدالرحمان الرشیدون نیز به واردات کالاها و محصولات بخش کشاورزی از تاجیکستان ابراز علاقه کرد.  
طرفین توافق کردند که در آینده نزدیک موافقت نامه و یادداشت تفاهم بین وزارتخانه های کشاورزی دو کشور در زمینه ایجاد شرکت های مشترک برای فرآوری محصولات کشاورزی مانند شرکت های تولید آب میوه و خشک کردن میوه، گلخانه، انبار و سردخانه برای نگهداری میوه و سبزیجات امضا کنند.

عربستان سعودی، تقویت همکاری ها در زمینه زنبورداری و صادرات بیشتر عسل به پادشاهی عربستان سعودی، همکاری در زمینه جذب سرمایه گذاری مستقیم از عربستان سعودی برای امضای پروژه های سرمایه گذاری اولویت دار را اعلام کرد.

عربستان سعودی در ۱۱ ژانویه ۱۹۹۲ استقلال تاجیکستان را به رسمیت شناخت و روابط دیپلماتیک جمهوری تاجیکستان و عربستان سعودی در ۲۲ فوریه ۱۹۹۲ برقرار شد.

 آسیا پلاس نیز نوشت: در سال های اخیر تاجیکستان چیزی به این کشور عربی صادر نکرده است. بر اساس نتایج ۵ ماهه سال ۲۰۲۲، گردش تجاری بین تاجیکستان و عربستان سعودی تنها ۱۳۴۰۰۰ دلار و برای کل سال ۲۰۲۱ - ۳۴۸۰۰۰ دلار بوده است.

irna.ir/xjJS۵N

**شولتس: پوتین برای جنگ طولانی در اوکراین آماده است

صدراعظم آلمان گفت: رئیس‌جمهوری روسیه، حداقل از یک سال قبل، برای شروع جنگ آماده شده بود و احتمالاً می‌تواند به مدت طولانی جنگ را ادامه دهد.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

اولاف شولتس در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌اس» آمریکا با بیان اینکه مسکو برای رشد اقتصادی و واردات فناوری نیازمند غرب است، گفت: علیرغم اینکه  ولادیمیر پوتین تاثیرپذیری اقتصاد روسیه از تحریم‌ها را نپذیرفته اما به خوبی می‌داند که تحریم‌های غرب موثر بوده‌اند.

وی با امتناع از پاسخ به سوالی درباره واردات ماهانه ۲ میلیارد دلار گاز و نفت و دیگر محصولات از روسیه، تصریح کرد: خرید از روسیه رو به کاهش است و باوجود تحریم‌ها، پوتین با این پول نمی‌تواند چیزی بخرد.

صدراعظم آلمان با اشاره به زمان‌بر بودن تلاش‌ها برای قطع واردات نفت و گاز از روسیه، گفت: برخی فکر می‌کنند اگر امروز تصمیم بگیریم، فردا صبح یک بندر و ۴۰ کیلومتر خط لوله گاز احداث شده است، اما در دنیای واقعی چنین نیست.

روابط غرب و کرملین بعد از شروع عملیات ویژه در اوکراین به تیرگی گرایید. اگرچه غرب تلاش کرده مسکو را با تحریم به زانو در آورد اما وابستگی شدید برخی کشورها از جمله آلمان به گاز و نفت وارداتی، مانع از تحقق اهداف تحریم‌ها شده و برعکس اقتصادهای غربی را با تورم و کمبود مواجه کرده است.

رئیس‌جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه(دوم اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

وی سه روز پس از آن در روز پنجشنبه ۵ اسفند آغاز عملیات نظامی ویژه علیه اوکراین را اعلام‌کرد و روابط پرتنش مسکو-‌کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضع‌ داد.

درگیری‌ها در اوکراین و نیز واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

irna.ir/xjJSck


**کمیسیون اروپا طرح اضطراری برای مقابله با بحران انرژی ارائه می‌کند

رئیس کمیسیون اروپا از آماده‌سازی طرح اضطراری با هدف مقابله با بحران انرژی در اروپا تا اواسط ماه ژوئیه (اواخر تیرماه) خبر داد.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

«اورسولا فون در لاین» رئیس کمیسیون اروپا تصریح کرد: قیمت انرژی بالاست و مردم حق دارند که از ما انتظار داشته باشند در این خصوص اقدامی انجام دهیم.

وی افزود: رهبران اروپا در حال کار بر روی طرحی درباره بحران انرژی هستند که در اواسط ماه ژوئیه (اواخر تیرماه) اعلام خواهد شد.

فن در لاین که در نشست خبری مشترک با «پتر فیالا» نخست وزیر جمهوری چک این سخنان را عنوان کرد، با اشاره به شعار ریاست جمهوری چک "بازاندیشی، بازسازی، قدرت دوباره" گفت: این عناصر در دستور کار کمیسیون اتحادیه اروپا نیز قرار دارند.

رئیس کمیسیون اروپا با بیان اینکه سازمان متبوعش در حال کار بر روی یک طرح اضطراری با هدف مقابله با کمبود احتمالی گاز در صورت تصمیم روسیه مبنی بر تعلیق صادرات منابع انرژی به اروپا است، گفت: ما به یک برنامه خوب و مشترک نیاز داریم که انرژی یا گاز در مناطق مورد نیاز جریان داشته باشد.

irna.ir/xjJSdL

**افشای تلاش موساد برای جاسوسی از فرماندهان مقاومت فلسطین در ترکیه

شبکه «الجزیره» در یک برنامه مستند تحت عنوان «ما خفی اعظم» بار دیگر از اقدامات رژیم صهیونیستی برای جاسوسی از فرماندهان مقاومت فلسطین پرده برداشت و اعلام کرد که سازمان موساد از طریق عملیات جذب دانشجویان عرب به ویژه فلسطینیان در ترکیه، درصد جاسوسی از رهبران مقاومت مقیم استانبول بود.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

در این برنامه مستند آمده است که شبکه‌ای از «مزدوران دوجانبه» به فعالیت‌های موساد و تحرکات جاسوسان آن در ترکیه پی برده‌اند.

در مستند تحت عنوان «ما خفی اعظم» (آنچه پنهان است بزرگتراست) عنوان شده که سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی «موساد» در تلاش است تا آن دسته از دانشجویان عرب و به ویژه فلسطینیان را که در زمینه‌های امنیتی و علمی حساس در ترکیه مشغول به تحصیل هستند، جذب کند.

در ادامه این افشاگری آمده که هدف موساد تشکیل تیم‌هایی در ترکیه برای جاسوسی از رهبران مقاومت فلسطین بوده که در استانبول سکونت دارند.

مستند «ما خفی اعظم» که هر چند وقت یک بار در شبکه الجزیره پخش می‌شود، افزود: سازمان اطلاعات ترکیه بر فعالیت‌های شبکه جاسوسی دو طرفه به منظور کشف و خنثی‌سازی طرح‌های موساد در این کشور اشراف داشته است.

برنامه مزبور با تاکید بر اینکه به اسنادی در رابطه با حواله‌های بانکی ارسال شده توسط عوامل موساد برای جاسوسان خود در استانبول دسته یافته است، عنوان کرد:  طبق اسناد موجود، عملیات انتقال پول از جانب افسران موساد برای یکی از افراد جذب شده در استانبول صورت گرفته است.

در این برنامه مستند همچنین اشاره شده که عوامل موساد دریافت روادید از کنسولگری‌های برخی کشورهای اروپایی در استانبول را برای جذب‌شدگان موساد، تسهیل کرده‌اند.

شبکه قطری الجزیره در جریان پخش این برنامه مستند، همچنین تصاویر اختصاصی مربوط به «فیلمبرداری یکی از جاسوسان دوگانه در ترکیه، از دو افسر موساد در جریان ملاقاتش با آنها در یک کشور عربی» را منتشر کرده است.

مستند «ما خفی اعظم» با اشاره به جولان جاسوسان موساد در ترکیه اضافه کرد، فعالیت این سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی روی جذب دانشجویان عرب در ترکیه، به ویژه استانبول متمرکز بود و واضح است که هدف، دانشجویانی هستند که با فعالان و رهبران فلسطینی مقیم ترکیه مرتبط و دارای تخصص‌های امنیتی و علمی مهم در این کشور هستند.

irna.ir/xjJSfc

**افزایش آزار جنسی و تجاوز در ارتش رژیم صهیونیستی

منابع خبری رژیم صهیونیستی از افزایش چشمگیر موارد آزار و اذیت جنسی و تجاوز در درون یگان های ارتش این رژیم خبر دادند.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

شبکه تلویزیونی صهیونیستی «ریشت کان» در جدیدترین گزارش خود از موارد آزار و اذیت جنسی و تجاوز در درون ارتش رژیم صهیونیستی آورده است: در طول سال ۲۰۲۰ میلادی، ۲۲ مورد تجاوز و تعرض بدنی ثبت شد که این موارد در سال ۲۰۲۱ میلادی به ۴۶ مورد افزایش یافته است.

اطلاعات این شبکه صهیونیستی حاکی است که موارد آزار جنسی بویژه در بین نظامیان رژیم صهیونیستی افزایش یافته است و به نظر می‌رسد تعداد موارد تعرض و تجاوز بیشتر از موارد ثبت شده باشد.

به گفته این رسانه صهیونیستی، تعداد درخواست ها برای حمایت روحی و روانیِ ناشی از موارد تجاوز جنسی در ارتش رژیم صهیونیستی در سال گذشته ۵۴۲ مورد بوده است.

پیش از این نیز گزارش های متعددی از موارد آزار و اذیت و تجاوز جنسی در ارتش رژیم صهیونیستی گزارش شده بود.

irna.ir/xjJSfs

**ترکیه ۲۷۲ مهاجر غیرقانونی را بازگرداند

مقام های ترکیه ۲۷۲ مهاجر را که به صورت غیرقانونی وارد خاک این کشور شده بودند به کشورهایشان بازگرداندند.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

مقام های استانداری «کوجاائلی» امروز (شنبه) اعلام کردند که ۲۷۲ تبعه خارجی که به صورت غیرقانونی وارد خاک ترکیه شده بودند، شناسایی و اخراج شدند.

مهاجران غیرقانونی پس از پایان مراحل اداری و قانونی در مرکز استرداد اتباع خارجی با پرواز چارتر به کشورهایشان بازگردانده شدند.

بنا بر اعلام رسانه های ترکیه، آنکارا مبارزه با مهاجرت غیرقانونی را در اولویت قرار داده است و مهاجران غیرقانونی پس از دستگیری و اسکان در مراکز موقت مهاجرت استانی به کشورهایشان برگشت داده می شوند.

شنبه هفته گذشته نیز، پلیس استان کوجاائلی ۱۳۶ شهروند افغان را که به صورت غیرقانونی وارد این کشور شده بودند، با پرواز چارتر به افغانستان بازگرداند.

رسانه ترکیه می گویند که تلاش‌های فشرده آنکارا برای بازگرداندن مهاجران غیرقانونی به کشورهایشان ادامه دارد.

به‌ دنبال آغاز پروازها از ترکیه به افغانستان در ۲۷ ژانویه ۲۰۲۲، تاکنون حدود ۲۶ هزار مهاجر غیرقانونی افغان در سراسر ترکیه دستگیر و با پروازهای چارتر و عادی به کشورشان بازگردانده شده اند.

در همین حال، خبرگزاری «دید» افغانستان در اعتراض به این رویکرد آنکارا نوشت که اخراج مهاجران افغان از ترکیه در حالی انجام می شود که این کشور مدعی پذیرش شمار زیادی از مهاجران بوده و درخواست هایی را برای دریافت کمک های مالی به نهادهای بین المللی و اتحادیه اروپا ارائه داده است.

irna.ir/xjJSfP

**هشدار گازی سناتور آلمانی؛ آب گرم خانوارها جیره بندی می شود

سناتور محیط زیست شهر هامبورگ در آلمان گفت: درصورت تداوم و تشدید کمبود گاز، حداکثر دمای گرمایش، محدود و استفاده از آب گرم برای خانوارها جیره‌بندی می‌شود.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

روزنامه آلمانی «ولت‌ام سونتاگ» روز شنبه به نقل از «ینس کرستان» سناتور محیط زیست از هامبورگ نوشت: در صورت تشدید بحران کمبود گاز، شهروندان فقط ساعات مشخصی از شبانه‌روز خواهند توانست از آب گرم استفاده کنند.

وی تصریح کرد: کاهش حداکثر دمای اتاق در شبکه گرمایش منطقه، از دیگر برنامه‌ها برای کاهش مصرف گاز در هامبورگ خواهد بود.

این سناتور آلمانی به نبود امکان فنی تفکیک استفاده صنایع از گاز و استفاده خانوارها و بیمارستان‌ها از این منبع انرژی، خاطرنشان کرد: امکان ساخت یک پایانه موقت واردات گاز مایع در هامبورگ در دست بررسی است اما حتی در صورت امکان‌پذیری انجام آن، در بهترین شرایط، تا اواسط سال آینده راه‌اندازی نخواهد شد.

به دنبال کاهش صادرات گاز روسیه به آلمان در ماه گذشته میلادی، این کشور برنامه‌های اضطراری کاهش مصرف انرژی را شروع کرده و از شهروندان آلمانی خواسته شده تا در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنند. بر اساس این طرح، بیمارستان‌ها و منازل در اولویت تامین گاز خواهند بود.

دو پایانه موقت واردات گاز مایع آلمان در شهرهای ویلهلمز هافن و برونزبوتل، طبق برنامه اعلامی باید تا پایان سال عملیاتی شوند.

اولاف شولتس صدراعظم آلمان روز شنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌اس» آمریکا، با اشاره به زمان‌بر بودن تلاش‌ها برای قطع واردات نفت و گاز از روسیه، گفت: برخی فکر می‌کنند اگر امروز تصمیم بگیریم، فردا صبح یک بندر و ۴۰ کیلومتر خط لوله گاز احداث شده است، اما در دنیای واقعی چنین نیست.

روابط غرب و کرملین بعد از شروع عملیات ویژه در اوکراین به تیرگی گرایید. اگرچه غرب تلاش کرده در حمایت از اوکراین مسکو را با تحریم به زانو در آورد اما وابستگی شدید برخی کشورها از جمله آلمان به گاز و نفت وارداتی، مانع از تحقق اهداف تحریم‌ها شده و برعکس اقتصادهای غربی را با تورم و کمبود مواجه کرده است.

رئیس‌جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه(دوم اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

وی سه روز پس از آن در روز پنجشنبه ۵ اسفند آغاز عملیات نظامی ویژه علیه اوکراین را اعلام‌کرد و روابط پرتنش مسکو-‌کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضع‌ داد.

درگیری‌ها در اوکراین و نیز واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

irna.ir/xjJSg۴

**تاکید سازمان ملل بر اصلاح قانون اساسی تونس/ النهضه پیش نویس قانون اساسی را مضحک می داند

سازمان ملل متحد در حالی بر اهمیت اصلاح قانون اساسی جامع در تونس تاکید دارد که جنبش النهضه پیش نویس ارائه شده در این ارتباط را مضحک خوانده و آن را ضربه سخت دیگری برای جریان انقلابی در این کشور می‌داند.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل امروز (شنبه) در گفت وگو با شبکه الجزیره گفت: ما بر اهمیت قانون اساسی جامع تونس بر اساس پیش نویس ارائه شده تاکید داریم.
«استفان دوجاریک» می‌گوید: ما بار دیگر بر اهمیت یک فرآیند معتبر و جامع اصلاحات قانون اساسی مبتنی بر حاکمیت قانون و همچنین اهمیت گفت‌ وگو میان تمامی طرف‌ها در تونس برای پرداختن به مصالحه‌های سیاسی و ترسیم راهی برای انتقال موفق دموکراتیک تاکید می‌کنیم.

اظهارات سخنگوی سازمان ملل در حالی است که «عماد الخمیری» از رهبران جنبش النهضه پیش نویس قانون اساسی جدید این کشور را اقدامی «مضحک» خوانده و آن را ضربه سخت دیگری به جریان انقلابی در تونس توصیف کرد.

الجزیره به نقل از الخمیری نوشت: این پیش نویس، قانون اساسی تونس را به وضعیت پیش از سرنگونی «زین العابدین بن علی» رئیس جمهوری برکنار شده تونس باز می‌گرداند.

الجزیره در این گزارش با اشاره به تداوم واکنش‌ها در تونس به تصمیم «قیس سعید» رئیس جمهوری این کشور برای انتشار پیش نویس قانون اساسی جدید - که به رئیس جمهوری اختیارات گسترده‌ای می‌دهد-، به نقل از «إبراهیم بودربالة» رئیس کمیته اقتصادی و اجتماعی هیات مشورتی برای تهیه قانون اساسی جدید تونس نوشت: این پیش نویس با آنچه توسط کمیته‌های مشورتی تهیه شده، تفاوت دارد.

«قیس سعید» رئیس جمهور تونس از ۲۵ ژوئیه (سوم مرداد) سال ۲۰۲۱ میلادی مجموعه‌ای از اقدامات فوق‌العاده را اتخاذ و با اعلام لغو اختیارات پارلمان، رفع مصونیت نمایندگان، انحلال هیات نظارت بر قانون اساسی و انحلال پارلمان این کشور بن بست سیاسی شدیدی در نونس ایجاد کرد که با موجی از مخالفت‌ها و اعتراض‌های احزاب و جریان‌های سیاسی به ویژه جنبش النهضه این کشور روبرو شد.

مخالفان قیس سعید او را به کودتا علیه دستاوردهای دموکراتیک قیام سال ۲۰۱۱ میلادی که به برکناری «زین العابدین بن علی» دیکتاتور (رئیس جمهور وقت) تونس منجر شد، متهم می‌کنند، اما قیس سعید می‌گوید که اقداماتش قانونی و برای نجات تونس از بحران سیاسی طولانی مدت ضروری است.

چندی پیش «منصف المرزوقی» رئیس جمهور اسبق تونس (بین سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۴) خواستار تحریم همه‌پرسی قانون اساسی این کشور توسط مردم تونس شد و گفت که «کودتا باید متوقف شود و کسی که کودتا کرده و کسانی که با آن همراه هستند باید محاکمه شوند و مسیر دموکراسی به کشور بازگردانده شود».
به تازگی، دستگاه قضایی تونس «راشد الغنوشی» رئیس جنبش النهضه و رئیس پارلمان منحل شده این کشور را به «تروریسم» متهم کرد.

دستگاه قضایی تونس همچنین ۳۲ نفر دیگر را به همکاری با یک سازمان تروریستی متهم کرده است.

راشد الغنوشی چندی پیشی در پی تعلیق پارلمان تونس و برکناری نخست وزیر این کشور از سوی قیس سعید رییس جمهوری تونس، وی را به کودتا علیه انقلاب و قانون اساسی این کشور متهم کرد.

رئیس برکنارشده پارلمان تونس و رهبر جنبش النهضه تونس خواستار تحریم همه پرسی قانون اساسی این کشور شده بود که قرار است به دستور قیس سعید رئیس جمهور تونس برگزار شود.

«مبارکه البراهمی» رهبر حزب «التیار الشعبی» (جریان مردمی) تونس پیشتر در مصاحبه‌ای با شبکه المیادین گفته بود که «دستگاه قضایی تونس در گروگان دولت‌های قبلی است. طبق اطلاعات قبلی هیئت وکلای مدافع «شکری بلعید» و «محمد براهمی» (از رهبران سکولار تونس)، بسیاری از متهمان پرونده «سرویس مخفیانه» در تونس ناپدید شده‌اند، این در حالی است که آنان از گذرگاه‌های قانونی (زمینی و دریایی) عبور نکرده‌اند و در مقر یا احزاب خود حضور ندارند.

irna.ir/xjJSfN

**نشست ویژه حقوق بشر در مورد افغانستان؛ طالبان مستقیماً با زنان افغان گفتگو کنند

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در نشستی ویژه با بررسی وضعیت حقوق بشر در افغانستان، از طالبان خواست مستقیماً با زنان افغان گفتگو کنند.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

این نشست از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو  برگزار شد و در آن نمایندگان کشورهای مختلف در مورد حقوق زنان افغانستان سخنرانی کردند.

«میشل باشله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در این شورا گفت:« امروز، دوباره از مقام‌های طالبان می‌خواهم درخواست‌های فوری زنان برای گفتگو را بپذیرند و در مذاکراتی معنادار با آن‌ها شرکت کنند.»

او تاکید کرد اگر وضعیت تغییر نکند، آینده افغانستان تاریک تر خواهد شد.

میشل باشله با اشاره به سفر اخیر خود به کابل، افزود:« در دیدار با فعالان زن در کابل پیام تاثیرگذاری از آنان دیدم. آنها خواستار گفتگوی مستقیم و حضوری با رهبران دولت موقت طالبان هستند و برای تحقق این درخواست به کار خود ادامه می دهند.»

از سوی دیگر «ریچارد بنت» گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور افغانستان نیز در سخنرانی خود در این نشست گفت: « اطلاعاتی در دست است که در مناطق تحت کنترل طالبان در دولت پیشین هم فروکاستن نقش زنان، مرکز تفکرات این گروه بوده است.» 

وی در ادامه تاکید کرد، ازدواج اجباری زودهنگام و کودک همسری، محدویت رفت و آمد و منع تحصیل دختران از جمله نقض حقوق اساسی زنان است که از سوی طالبان اعمال شده است.
ریچارد بنت عملکرد طالبان در سرکوب زنان در جهان را بی سابقه خواند و با اشاره به نشست بزرگ علمای طالبان در کابل گفت که مردان در این نشست به نمایندگی از زنان شرکت می‌کنند. 

بدین ترتیب او خواستار تشدید فشارهای جهانی به ویژه از سوی کشورهایی ‌شد که به افغانستان کمک می‌کنند تا طالبان را به رعایت کنوانسیون‌های حقوق بشری متعهد بسازند.

در این نشست نمایندگانی از آلمان، نیوزیلند، هند و برخی کشورهای دیگر نیز از سرکوب سیستماتیک زنان افغان توسط طالبان انتقاد کرده و هشدار دادند که طالبان با ادامه چنین روندی، آینده افغانستان را تخریب می‌کند.

این کشورها خواستار احترام به حقوق زنان و دختران افغانستان شدند و تاکید کردند دختران افغان باید بدون تبعیض راهی مدارس شوند.

قرار است شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، پس از ارزیابی تمامی این اطلاعات، پیش‌نویس یک قطعنامه را ۵ ژوئیه ارائه دهد و ۲ روز پس از آن  تصمیمی درباره این موضوع گرفته خواهد شد.

irna.ir/xjJSgV

**ناخرسندی عراقیها از محاسبه دلاری تعرفه های پروازهای داخلی در ایران

تصمیم انجمن شرکت های هواپیمایی ایران مبنی بر محاسبه تعرفه پروازهای داخلی برای مسافران خارجی با نرخ دلار، به شدت اتباع عراقی را ناخرسند کرده است.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

اتباع عراقی در طول روزهای گذشته در شبکه های اجتماعی نسبت به این اقدام، موضع منفی گرفته و گفته اند که اغلب مسافران و گردشگران خارجی در ایران را اتباع عراقی تشکیل می دهند اما این تصمیم از حجم مسافرت های آنها به جمهوری اسلامی ایران خواهد کاست.

یکی از کاربران عراقی در این خصوص نوشته است که قبلا ۱۳ روز اقامت در ایران معادل یک روز اقامت در سوئیس بود اما به دلیل مجموعه تصمیمات نادرست که منجر به افزایش هزینه ها برای گردشگران و زائران عراقی شده، این اختلاف، به چهار روز کاهش پیدا کرده است.

«نورس البطاط» افزوده است که ۸۰ درصد گردشگران و زائران خارجی در ایران را اتباع عراقی تشکیل می دهند و چنین تصمیمات نادرستی باعث تغییر مقاصد گردشگران عراقی به سمت کشورهای دیگر خواهد شد.

به اعتقاد فعالان اجتماعی عراقی، تصمیم اخیر انجمن ایرلاین های ایران فاقد چشم انداز کامل بوده زیرا به طور غیرمستقیم، اتباع عراقی را به جای سفر به جمهوری اسلامی ایران برای سفر به کشورهای دیگر از جمله ترکیه، امارات، اردن تشویق خواهد کرد.

از این رو برخی از شبکه های اجتماعی عراقی، در اعتراض به محاسبه دلاری پروازهای داخلی برای اتباع عراقی، خواهان تحریم سفر به جمهوری اسلامی ایران شدند.

در عین حال، این تصمیم، دانشجویان عراقی که در حال تحصیل در ایران هستند و معمولا برای کاهش هزینه ها از پروازهای داخلی به جای پرواز مستقیم از عراق به ایران بهره می بردند را نیز ناراضی کرده است.

براساس گزارش ها، حدود ۶۰ هزار دانشجوی عراقی در دانشگاه های مختلف ایران در حال تحصیل هستند که تصمیم انجمن شرکت های هواپیمایی ایران، آنها را از حیث مادی در مضیقه قرار می دهد.

جدا از اینها، بخش قابل توجهی از مسافران عراقی نیز با انگیزه های درمان عازم ایران می شوند اما فعالان اجتماعی اینک این عبارت را در شبکه های اجتماعی ترویج می کنند که «ایران دیگر کشور ارزان قیمت، برای بیماران عراقی نیست.»

طبق گزارش ها، تا قبل از شیوع کرونا، از میانگین سالانه دو میلیون و ۵۰۰ هزار گردشگر عراقی عازم ایران، حدود ۱۸ درصد آنها را گردشگران سلامت تشکیل می دادند.

آمارهای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران نیز حاکی است که اتباع عراقی در صدر مسافران خارجی وارد شده به ایران قرار دارند.

این گزارش حاکی است که در سال ۹۸ (قبل از شیوع کرونا) سه میلیون و ۱۶۵ هزار و ۸۳۹ نفر عراقی به ایران سفر کردند که حدود ۲۱ درصد بیشتر از سال ۹۷ بود.

این درحالی است که مدت زمان اقامت مسافران عراقی در ایران نیز نسبتا زیاد است و حسب آمار، هر تبعه عراقی بین ۳۰ تا ۵۰ دلار در روز هزینه می کند.

سفیر سابق جمهوری ایران در عراق قبلا در اظهاراتی گفته بود که هر مسافر عراقی در مدت اقامتش در ایران بالغ بر یکهزار دلار هزینه می کند که از حیث اقتصادی، رقم قابل توجهی است.

بسیاری از صاحب نظران معتقدند که تصمیم اخیر انجمن شرکت های هواپیمایی ایران برای دلاری کردن بلیت پروازهای داخلی برای اتباع خارجی، بدون در نظرگرفتن جنبه های مختلف دینی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی سفر اتباع عراقی به ایران، فقط از دایره تنگ بهره یکجانبه به قضیه نگاه کرده است.

اتباع عراقی امیدوارند که پیگیری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران بتواند این تصمیم انجمن شرکت های هواپیمایی ایران را تعدیل کند.

به دنبال محاسبه تعرفه پروازهای داخلی با نرخ دلار، «اسماعیل برات» معاون وزیر در امور پیگیری و ارزیابی خدمات گردشگری در وزارت گردشگری ایران، مخالفت خود را با تصمیم انجمن شرکت های هواپیمایی ایران اعلام کرد و وعده داد با جدیت این قضیه را دنبال کند.

در واکنش به تصمیم انجمن ایرلاین های ایران، کمپین عراقی موسوم به «دلیل السیاحه فی ایران» (راهنمایی گردشگری در ایران) از اتباع عراقی خواست که تا اطلاع ثانوی از استفاده از پروازهای داخلی ایرانی به دلیل دلاری شدن این پروازها برای مسافران خارجی، خودداری کنند.

این کمپین از اتباع عراقی خواسته است که به طور خاص سه شرکت هواپیمایی ایرانی «آتا»، «کاسپین» و «زاگرس» که این مصوبه را به اجرا گذاشته اند، تحریم کنند.

کمپین «ایران الجمال و الطبیعه» (ایران زیبا و طبیعت) نیز گفته است که هزینه پرواز داخلی از تهران به مشهد که رفت و برگشت حدود ۵۰ تا ۷۰ دلار بود اینک به ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار رسیده است.

این کمپین عراقی تشویق کننده گردشگری به ایران نوشته است که مصوبه اخیر انجمن ایرلاین های ایران، بدون شک تبعات بدی به دنبال دارد و با کاهش گردشگران خارجی، با توجه به اینکه اکثر آنها از کشورهای عراق، سوریه و لبنان هستند، اقتصاد شرکت های هواپیمایی، هتل ها و عموم صنعت گردشگری را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

یک کاربر به نام «حکیم الزاملی» نیز با اشاره به اینکه در ایران به زائر عراقی کلا دلاری نگاه می شود، نوشته است: «بعد از محاسبه تعرفه پروازهای داخلی در ایران با دلار چه نیازی است که به ایران برویم؛ چرا به ترکیه نرویم که ارزان تر است.»

برخی فعالان اجتماعی منتقد ایران نیز محاسبه دلاری پروازهای داخلی را بهانه کرده تا بگویند که از این پس درعراق باید مقابله به مثل شود و صاحبان خودروها و وسایط نقلیه عمومی از زائران ایرانی در مرزها برای جابجایی آنها، دلار دریافت کنند.

irna.ir/xjJSgG

**توسعه حداکثری آسیا در گرو ترمیم روابط چین و هند

یک تحلیلگر سیاسی هندی نوشت: اگر هند و چین روابطی دوستانه تر نسبت به وضعیت کنونی داشتند، منطقه آسیا می توانست وضعیتی بسیار توسعه‌یافته‌تر و شاهد تجارتی پر رونق تر شده باشد اما روابط پکن و دهلی نو آن قدر هم دوستانه نیست و بعید است در آینده نزدیک نیز با هم صمیمی شوند.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

راجیو دورگا نویسنده کتاب «در زمان جنگ» درباره روابط هند و چین نوشت: 

در طول قرن‌ها، چین برای هندی ها، همسایه‌ای دور و کمی مبهم باقی مانده بود اما این دیدگاه در سال ۱۹۵۰ به طور چشمگیری تغییر کرد، همانطور که سرکنسول هند در لهاسا، «سومال سینها»، در پیام خود به دهلی نو به اختصار بیان کرد: چینی ها وارد تبت شده اند. هیمالیا دیگر وجود ندارد.

به نوشته این تحلیل گر هندی، از آن زمان، چین نهادهای امنیتی هند را عمیقاً نگران کرده است و دلایل موجهی برای آن وجود دارد، خاطرات شکست هند برابر چین در سال ۱۹۶۲ همچنان این کشور را آزار می دهد.

در ادامه مقاله این تحلیل گر هندی آمده است:

انتقادها از رفتار دوسوگرایانه چینی ها در طول سال ها ادامه داشته است، به عنوان مثال «دنگ شیائوپینگ» رهبر وقت چین، در سال ۱۹۸۸ به راجیو گاندی نخست وزیر وقت هند گفت: قرن آینده قرن آسیا خواهد بود! اما او در مورد اینکه چه کسی نیروی مسلط در آن قرن آسیایی خواهد شد، توضیحی نداد.

اگر هند و چین دوست بودند، منطقه اطراف آنها بسیار متفاوت بود؛ در صلح عمیق، بسیار توسعه یافته تر، با تجارت منطقه ای شکوفا شده. آنها با هم می توانستند تأثیری آرام بخش بر جهان داشته باشند اما آنها دوست نیستند و بعید است در آینده نزدیک نیز به هم نزدیک شوند.

هند به دور از قدرت مسلط در آسیا که دنگ شیائوپینگ به طور مبهم از آن صحبت کرده بود، ممکن است مجبور باشد با واقعیت ژئوپلیتیکی در حال ظهور زندگی کند که دیگر حتی بر همسایگی خود تسلط نخواهد داشت. این کشور که تا کنون حوزه نفوذش، جنوب آسیا بود اما اکنون باید با سایه نفوذ چین مبارزه کند.

اختلاف مرزی 

هند و چین بزرگترین اختلاف ارضی در جهان را دارند که مساحتی به وسعت کره شمالی را در بر می گیرد و این دو کشور، بزرگترین ارتش‌های جهان را در اختیار دارند که به طور خطرناکی مسلح شده‌اند. اگر این دو با هم درگیر شوند، عواقب آن وحشتناک خواهد بود اما هدف نظامی هند علیه چین تهاجم نیست، بازدارندگی و دفاع است که، تهدید را برطرف نمی کند و در عوض، هند را به سمت برداشتن گام‌های نادرست سوق می‌دهد، مانند موافقت با جدایی نیروها از لاداخ، در سال ۲۰۲۱ که این منطقه را در وضعیت بدی قرار داد.

اکثر ارزیابی‌ها، از جمله آن‌هایی که توسط کارشناسان استراتژیک هندی انجام شده، ادعا می‌کنند که اختلاف بین این دو کشور به قدری زیاد است که هند نمی‌تواند به تنهایی با قدرت نظامی چین مقابله کند و به طور کلی، عدم تقارن جدی و رو به رشد بین هند و چین وجود دارد.

وسعت خشکی چین بیش از ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار کیلومتر مربع است که سه  برابر وسعت  ۳ میلیون و ۲۹۰ هزار کیلومتری هند خواهد بود، چین در همه جنبه ها از هند پیشی گرفته است، از نظامی و تکنولوژیکی تا اقتصادی؛ از کارآمدی حکمرانی تا انضباط اجتماعی، هند در تمام این مسائل با عدم تقارن مواجه است. اگر دیپلماسی مؤثر، هنر بهینه‌سازی منابع به نفع خود است، پس هند کیلومترها راه دارد تا بتواند به چیزی نزدیک شود که چین قبلاً به آن دست یافته است اما  با وجود این عدم تقارن، هند می تواند این نقص را از طریق دیپلماسی زیرکانه و با صرف وقت خود جبران کند.

متفکران استراتژیک، توصیه کرده‌اند که طرف ضعیف‌تر در چنین رابطه‌ای هرگز نباید درگیر مناقشه های نابرابر شود، بلکه باید آن‌هایی را انتخاب کند که معتقد است می‌تواند برنده شود یا از آنها سود ببرد. باید برای زمان و مکان اضطراری، پشتیبان هایی داشته باشد که قدرت فرد را افزایش دهد و در عین حال قدرت دشمن را از بین ببرد، با این حال، راه پیش رو ممکن است هند را در سطوح متفاوت و از راه های مختلف آزمایش کند، وضعیت در حال حاضر تاریک به نظر می رسد.

کشورهای کوچک، برگ برنده چین در برابر هند

سربازان هند در گذرگاه استراتژیک حاجی پیر در جنگ با پاکستان در سال ۱۹۶۵ پیروز شدند. با این حال،  لعل بهادر شاستری (دومین نخست وزیر جمهوری هند و رهبر کنگره ملی) در گفتگو با ایوب خان (دومین رئیس‌جمهور پاکستان) در تاشکند با بازگرداندن این سرزمین به پاکستان موافقت کرد، ایندیرا گاندی (سومین نخست‌وزیر هند) که بسیار سرسخت تر از شاستری بود، نیز در برابر ذوالفقار علی بوتو در شیملا آن چه را باید به عنوان ذخیره مذاکره حفظ می شد، پذیرفت.

به تازگی تاریخ دوباره به ضرر هند تکرار شد، سربازان هندی در سال ۲۰۲۰ با حرکت به سمت ارتفاعات مشرف به آن مناطق، موفق شدند دستاوردهای چین را در لاداخ خنثی کنند اما به دلایلی که در هاله ای از ابهام بود، هند موافقت کرد که نیروهایش از قلمرو خود در ارتفاعات کایلاش عقب نشینی کنند و این منطقه را برای تصرف سریع چین در تاریخ بعدی باز گذاشت.، چین نیز پس از عقب نشینی هند، از پس دادن حدود ۱۰۰۰ کیلومتر مربع از قلمرویی که در منطقه تصرف کرده است، خودداری می کند.

در مقابل این موارد، منتقدان ادعا می‌کنند که تصور هند از سیاست ممکن است مناسب به نظر برسد اما در اجرا دچار لغزش می‌شود. کشورهای کوچک‌تر آسیای جنوبی به طور فزاینده‌ای بازی‌های هوشمندانه‌ای را برای محافظت از خود، در برابر چین و هند انجام می‌دهند. آن‌ها سطوح بالایی از کمک های اقتصادی و نظامی را از چین دریافت و هند را مجبور می کنند تا کمک های بیشتری را نیز به آنها ارائه دهد اما میزان کمک های اقتصادی و زیربنایی هند و سرعت اجرای آن به هیچ وجه به چین نزدیک نیست.

بدتر از همه این واقعیت است که ستایش پیشین در مورد یک هند دموکراتیک، در مقایسه با چین، اکنون با یک سری ملاحظات جایگزین شده است. تمام تعریف و تمجیدها بخاطر وجود یک دموکراسی پر جنب و جوش در هند (حتی اگر تا حدودی آشفته)، با ناامیدی های فراوان از عملکرد هند جایگزین شده است.

 به نظر می رسد که دولت هند دائماً با بحران های داخلی دست و پنجه نرم می کند و انرژی کمی برای برنامه ریزی استراتژیک بلند مدت باقی می گذارد. هند بیش از هر زمان دیگری قطبی شده به نظر می رسد و اعتماد به مدل حکومتی آن در پایین ترین حد خود قرار دارد.

در جبهه جهانی گسترده‌تر، گاهی به هند گفته می‌شود که در بیان روشن سیاست‌های خود، بین موعظه‌گری و اخلاق‌گرایی حرکت می‌کند و به ویژه در سال‌های اخیر، این تصور ایجاد شده است که هند در سیاست خارجی خود، ابزارهای زیادی را در اختیار ندارد.

جهان اطراف هند نسبت به سکون بی تاب است زیرا با سرعتی سریع در حال تغییر است، حتی کوچکترین کشورهای اطراف هند نیز دیگر مانند گذشته لزوما با این کشور، مطابقت ندارند، آنها برگ برنده مناسب برای به رخ کشیدن برابر هند را در دستان چین می بینند.

irna.ir/xjJRbL

**نماینده ویژه آمریکا از دیدار با هیات طالبان در قطر خودداری کرد

رینا امیری نماینده ویژه آمریکا برای امور زنان و حقوق بشر در افغانستان از دیدار با هیات طالبان در دوحه پایتخت قطر خودداری کرده است.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

امیری شب گذشته (۱۰ تیر) در توییترش نوشت که زمانی با نمایندگان طالبان دیدار و تعامل خواهد کرد که این گروه گام ملموسی برای رعایت حقوق بشر افغان‌ها از جمله حقوق زنان بردارد.

او تاکید کرده است که پس از مشورت‌های طولانی به این نتیجه رسیده که با هیات طالبان دیدار نکند.

امیری گفت، با وجود تعامل قوی جامعه بین‌المللی با طالبان، نتیجه معناداری در زمینه حقوق زنان و دختران افغانستان حاصل نشده است.

وی از دیدار همکاران خود با هیات طالبان حمایت کرده اما گفته است که "ما باید زمانی با آنها ملاقات کنیم که چشم‌اندازی از عمل معنادار وجود داشته باشد."

بر اساس اعلامیه وزارت خارجه آمریکا، هیات‌های آمریکا و طالبان روز چهارشنبه و پنجشنبه در دوحه باهم گفتگو کرده اند.

این در حالی است که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد طی نشستی ویژه با بررسی وضعیت حقوق بشر در افغانستان، از طالبان خواست مستقیماً با زنان افغان گفتگو کنند.
«میشل باشله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در این شورا گفت:« امروز، دوباره از مقام‌های طالبان می‌خواهم درخواست‌های فوری زنان برای گفتگو را بپذیرند و در مذاکراتی معنادار با آن‌ها شرکت کنند.»

او تاکید کرد اگر وضعیت تغییر نکند، آینده افغانستان تاریک تر خواهد شد.


irna.ir/xjJShX


**نارضایتی اکثر فرانسوی‌ها از عملکرد مکرون در ریاست شورای اروپا

نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که افزون بر نیمی از فرانسوی‌ها عملکرد "امانوئل مکرون" رئیس‌جمهوری این کشور را بر ریاست دوره‌ای شورای اروپا مثبت ارزیابی نمی‌کنند.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

رئیس‌جمهوری فرانسه دو روزر پیش ریاست دوره‌ای شورای اتحادیه اروپا را به شکل نمادین به پیتر فیالا نخست‌وزیر جمهوری چک سپرد و برای وی آرزوی موفقیت کرد.

حال نتایج نظرسنجی روزنامه پرشمارگان لو فیگارو نشان می‌دهد که حدود ۵۹ درصد فرانسویان نسبت به عملکرد مکرون در این جایگاه، رضایت ندارند.

تاکنون ۶۴ هزار و ۱۶۲ نفر در این نظرسنجی برخط (آنلاین) به سوال "آیا عملکرد امانوئل مکرون در راس شورای اتحادیه اروپا را مثبت می‌دانید؟" پاسخ منفی داده‌اند.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴، مکرون پنجشنبه شب در حاشیه نشست ناتو در مادرید، آخرین تلاش فرانسه در این سمت را دستیابی به توافق نهایی بین بلغارستان و مقدونیه شمالی برای مذاکرات الحاق این کشور به اتحادیه اروپا اعلام کرد.

در آیین واگذاری ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا از فرانسه به چک، ماگدالنا اندرسون نخست وزیر سوئد، که کشورش ریاست دوره‌ای این اتحادیه را در اول ژانویه ۲۰۲۳ بر عهده خواهد گرفت، شرکت داشت.

پس از پاریس، حال پراگ وعده داده است که کمک به اوکراین را در محورهایی همچون بحران پناهجویان و بازسازی این کشور در حال جنگ و همچنین امنیت انرژی اروپا پیگیری کند.

ریاست دوره‌ای شورای اتحادیه اروپا، هر ۶ ماه تغییر می‌کند و پیش از فرانسه، اسلوونی عهده‌دار این مسئولیت بود که دوره ریاست این کشور در پایان ماه دسامبر ۲۰۲۱ به صورت رسمی خاتمه یافت و پاریس عهده‌دار آن شد.

فرانسه پس از ۱۴ سال از اول ژانویه ۲۰۲۲ تا شب گذشته ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ به مدت ۶ ماه، ریاست چرخشی شورای اتحادیه اروپا را بر عهده داشت.

irna.ir/xjJSkj

**شیوع موج پنجم کرونا در کمین انگلیس

مرکز آمار ملی انگلیس اعلام کرد که موارد ابتلا به کرونا در این کشور در عرض یک هفته گذشته ۳۰ درصد افزایش یافته است و ادامه این روند کارشناسان را نسبت به شیوع موج پنجم کرونا در فصل تابستان نگران کرده است.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

طبق آمار منتشر شده در حال حاضر یک نفر از هر ۳۰ انگلیسی به کرونا مبتلاست. تست کرونا بالغ بر ۲.۳ میلیون نفر در هفته گذشته مثبت اعلام شده که در قیاس با هفته پیش ۶۰۰ هزار مورد بیشتر است.

«سارا کرافت» کارشناس کووید مرکز آمار ملی انگلیس در این باره می‌گوید: در سراسر کشور شاهد افزایش آمار ابتلا به کرونا بوده‌ایم که احتمالاً ناشی از رشد سویه‌های جدید اومیکرون است. وی افزود: این افزایش در تمام سنین و مناطق انگلستان دیده می شود.

این درحالیست که تعداد بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها نیز از ۶ هزار و ۴۰۱ نفر در هفته پیش به ۸ هزار و ۹۲۸ نفر افزایش یافته است.

گقته می‌شود که افزایش آمار مبتلایان احتمالاً ناشی از شیوع انواع جدیدتر سویه اومیکرون موسوم به BA.۴ و BA.۵ است. تحقیقات اولیه نشان می دهد که انواع BA.۴ و BA.۵ درجه ای از "فرار ایمنی" دارند؛ به این معنی که سیستم ایمنی بدن دیگر نمی تواند ویروس را تشخیص دهد یا با آن مبارزه کند. چندی پیش یک رسانه انگلیسی کرونا را عامل اصلی مرگ و میر برای دومین سال در ۲۰۲۱ معرفی کرد.

پروفسور تیم اسپکتور از پژوهشکده ZOE پیش‌بینی کرده است که در ماه‌های آینده آمار ابتلا به کرونا به ۲۵۰ هزار مورد در روز خواهد رسید. وی با بیان این مطلب نتیجه گرفت که انگلیس در آستانه موج پنجم کرونا قرار دارد.

کارشناسان نگرانند که افزایش موارد ابتلا، فشار تازه‌ای را بر مراکز بهداشتی این کشور وارد کرده و منجر به افزایش آمار بستری کودکان در بیمارستان‌ها شود. به تعبیر آن‌ها، انگلیس اکنون در مقایسه با سال گذشته در وضعیت بدتری نسبت به کرونا قرار دارد.

این درحالیست که دولت انگلیس چهار ماه پیش تمام محدودیت‌های کرونایی را که طبق یک برآورد اولیه ۲۵۱ میلیارد پوند به اقتصاد کشور زیان زد، لغو کرد.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت انگلیس آزمایش رایگان کرونا برای عموم از روز جمعه (۱۲ فروردین) متوقف و به افرادی که دارای علائم کرونایی هستند صرفا توصیه شده در خانه بمانند و از تماس با افراد دیگر خودداری کنند تا بهبود یابند.

گفته می‌شود که آزمایش رایگان کرونا در کنار محدودیت‌های ناشی از این بیماری، بالغ بر ۱۵.۷ میلیارد پوند برای دولت هزینه داشته است.

دکتر استفان گریفین، دانشیار دانشکده پزشکی دانشگاه لیدز انگلیس معتقد است که این کشور در مهار شیوع موج جدید کرونا ناتوان خواهد بود. وی با اشاره به اهمیت واکسیناسیون اقشار کودک و نوجوان پیش‌بینی کرد که مدارس دوباره به منبع شیوع کرونا تبدیل خواهند شد و آمار مراجعه به بیمارستان ها و ابتلا به کووید طولانی بالا خواهد رفت. 

گریفین اضافه کرد: اگرچه برنامه واکسیناسیون در انگلیس "تا حد زیادی با موفقیت انجام شد" اما شمار قابل توجهی از مردم همچنان واکسینه نشده‌اند. وی افزود که شیوع امواج جدید این ویروس پیامدهای بالینی ناگواری را به همراه خواهد داشت که نباید دست کم گرفت.

بر اساس آمار منتشر شده، حدود ۹۳.۲ درصد از جمعیت انگلیس اولین دوز واکسن، ۸۷.۲ درصد دوز دوم و ۶۹.۴ درصد دوز سوم واکسن یا تقویت کننده را دریافت کرده اند. انگلیس در حال حاضر دوزهای چهارم و پنجم را به برخی از آسیب‌پذیرترین گروه‌ها، از جمله افراد مسن ارائه می‌کند، اما هنوز این دوز را برای جمعیت گسترده‌تر ارائه نکرده است.

آژانس دارویی اتحادیه اروپا در ماه آوریل اعلام کرد که برای توصیه عموم به تزریق دوز چهارم واکسن ضد کرونا زود است. اما ساجد جاوید، وزیر بهداشت انگلیس، گفته که انتظار دارد تا پایان سال جاری میلادی، دوز چهارم واکسن کرونا به همه تزریق شود.

البته کارشناسان درخصوص تزریق سالانه واکسن کرونا برای جلوگیری از شیوع موج جدید این ویروس اختلاف نظردارند. برخی می گویند که واکسن های موجود در برابر ابتلا به بیماری های شدید و بستری شدن در بیمارستان افاقه می‌کند، اما برخی دیگر استدلال می کنند که یک تقویت کننده جدید می تواند ایمنی را در برابر سویه‌های جدید ارتقاء دهد.

هرچند هنوز زود است که درباره پیامد گردهمایی‌های عمومی اخیر در انگلیس از جمله جشن هفتادمین سالگرد سلطنت الیزابت اظهار نظر کرد اما آمارهای جدید نشان می‌دهد که این ویروس در سطح فزاینده‌ای در سراسر کشور در حال پخش است.

دکتر مری رمزی، عضو ارشد آژانس امنیت سلامت انگلیس به مردم توصیه کرده که در مکان‌های شلوغ و پر رفت‌وامد همچنان از ماسک صورت استفاده و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

irna.ir/xjJSdB

**تظاهرات خیابانی گسترده اتحادیه‌های کارگری در کره جنوبی

اتحادیه‌های تجارت و کنفدراسیون کره جنوبی (KCTU)، گروه اصلی چتر کارگری، امروز(شنبه) با حضور ۵۰ هزار عضو به رغم گرمای شدید هوا تظاهرات وسیعی در خیابان‌های پایتخت به راه انداختند.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

اتحادیه‌های کارگری بسیاری تحت نظر اتحادیه‌های تجارت و کنفدراسیون کره جنوبی (KCTU) از جمله نمایندگان کارگران بخش ساخت و ساز و خدمات کسب و کار امروز حوالی ظهر به وقت محلی به رغم گرمای شدید هوا در مرکز «سئول» گرد آمدند تا از دولت جدید و شخص «یون سوک یئول» رئیس جمهوری کره جنوبی بخواهند شرایط حقوق کارگران را بهبود بخشد و شرایط کار بهتر برای آنان را تضمین کند.  

این نخستین تظاهرات خیابانی در ابعادی وسیع از سوی اتحادیه‌های تجارت و کنفدراسیون کره جنوبی (KCTU) از آغاز به کار دولت جدید در این کشور است که از ماه مه کارش را آغاز کرده است.  

با وجود این که گرمای هوا در سئول به ۳۳ درجه رسیده است معترضان با پوشیدن کلاه های لبه دار و حوله هایی اطراف گردنشان با شعار "کارگران می‌میرند" به تظاهرات خود ادامه دادند.  

قرار است این تظاهرات تا ۶:۳۰ عصر به وقت محلی ادامه داشته باشد. پلیس کره جنوبی ۱۰ هزار نیرو در مناطق مرکزی سئول برای کنترل اوضاع حاضر کرده است. پیش تر پلیس هشدار داده بود با هرگونه اقدام غیرقانونی و یا خشونت برخورد خواهد کرد. تاکنون گزارشی از برخورد میان تظاهرکنندگان و پلیس منتشر نشده است.  

irna.ir/xjJSmc

**شمار اسیران شهید فلسطینی به ۲۳۰ نفر رسید

با شهادت امروز (شنبه) یک زن فلسطینی اسیر در زندان های رژیم صهیونیستی، شمار اسیران شهید فلسطینی به ۲۳۰ نفر رسید.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

خبر شهادت "سعدیه مطر" (۶۸ ساله) اهل شهر الخلیل در کرانه باختری اشغالی بدون ارائه جزییات بیشتر از شرایط و نحوه شهادت وی در زندان "دامون" اعلام شده است.

هیات امور اسرا و زندانیان سابق فلسطینی در زندانهای رژیم صهیونیستی پیشتر نسبت به شرایط سخت اسرای زن فلسطینی هشدار داده بود؛ اسرای زن فلسطینی در شرایط سخت و ناراحت کننده ای در زندان دامون نگهداری می شوند و از لحظه دستگیری مورد ضرب و شتم و توهین قرار می گیرند و انواع محدودیت های روحی و جسمی از سوی ماموران و نظامیان رژیم صهیونیستی بر آنها اعمال می شود.

این مرجع تصریح کرده که زندان «دامون» که اسرای زن فلسطینی در آن نگهداری می شوند، در دوران استعمار انگلیس، انبار دخانیات بود، لذا بازداشت شدگان در این مکان از حداقل امکانات زندگی برخوردار بوده و این مکان به هیچ وجه به عنوان زندان شرایط مناسبی ندارد.

این گزارش حاکی است: مدیریت زندان با جا دادن زنان زندانی در سلول های نامناسب و فاقد شرایط لازم برای زندگی، محروم کردن آنها از خواب کافی، ارعاب و تهدید آنها بدون در نظر گرفتن شرایط، بدترین نوع محدودیت ها و شکنجه ها را علیه آنها اعمال می کند.

همچنین تعدادی از زنان اسیر فلسطینی از وضع جسمانی مناسبی در زندان های رژیم صهیونیستی برخوردار نیستند که از جمله این افراد می توان به "اسراء الجعبیس" ۳۶ ساله و مصدوم با سوختگی ۶۰ درصد نام برد؛ سیلندر گازی که وی در خودرو داشت در نزدیکی یک ایست بازرسی نظامی بر اثر تیراندازی نظامیان صهیونیست منفجر شد که این انفجار منجر به سوختگی وی شد.

شاتیلا ابو عیاده، شذی أبو فنونه، منی قعدان، رحمه الأسد، تسنیم الأسد، شروق البدن، فیروز البو، عبیده الحروب، إیمان الأعور، عائشه الأفغانی، یاسمین جابر، إسراء الجعابیص، عطاف جرادات، رانیه ظاهر، روان ابو مطر، شروق دویات، إسلام زاید، ختام خطیب، نفوذ حماد(اسیر نوجوان)، فدوی حماده، امانی الحشیم، میسون موسی، می مصاروه، نهایه صوان، ملک سلمان، ربی عاصی، نوال فتیحه، نورهان عواد، فاطمه علیان، مریم صوافطه، عبیر الرحبی، خوانا رشماوی از جمله دیگر زنان اسیر فلسطینی در زندان دامون هستند.

irna.ir/xjJSnd

**خبرگزاری رسمی چین: ناتو به دنبال تقویت هژمونی آمریکاست

خبرگزاری شین هوا چین روز یکشنبه در گزارشی به برگزاری اجلاس اخیر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در اسپانیا پرداخته و نوشته است، آمریکا از این ائتلاف برای به چالش کشاندن چین و سوء استفاده از آن با هدف حفظ هژمونی خود استفاده می کند.

از دیدارهای باقری در مسکو تا جهش کرونا در انگلیس

رهبران ناتو در روز چهارشنبه (۸ تیرماه) مفهوم استراتژیک ۲۰۲۲ را تصویب کردند که به گونه ای یک طرح اولیه برای دهه بعد به شمار می‌آید.

بر اساس این مفهوم، چالش های جدید این ائتلاف مورد بررسی قرار می گیرد و به زغم آن روسیه به عنوان «مهمترین و مستقیم ترین تهدید» ناتو برشمرده می شود. همچنین برای اولین مرتبه از چین به عنوان «چالشی سیستماتیک» یاد می‌شود.

در این گزارش همچنین از ناتو به عنوان یادگاری از جنگ سرد تعبیر شده است که باید مدتها پیش منحل می شد و تبدیل به یک ابزار مفید برای ایالات متحده برای مهار کشورهای دیگر به ویژه چین و روسیه می‌شد.

سند جدید ناتو  با هدف حفظ هژمونی آمریکا در مدت زمان ۱۰ سال آینده تصویب شده است.

برپایه این سند، ایالات متحده کوشیده است سه هدف استراتژیک از جمله تقابل بین اروپا و روسیه با هدف فلج کردن مسکو؛ استفاده از اروپا برای تقویت منابع دفاعی خود با هدف کاهش فشار دفاعی آمریکا در اروپا و فشار وارد کردن بر همپیمانان آمریکا برای به چالش کشیدن چین تاکید شده است.

این مساله نشان دهنده ذهنیت جنگ سرد است که اروپا و امریکا مهره های جغرافیای سیاسی این کشور به شمار می آیند و تنها ابرقدرت جهان تنها با تخریب روابط دو قاره می توانند هژمونی خود را حفظ کنند.

متاسفانه اگرچه ناتو بارها ادعا کرده است که موقعیت خود را به عنوان یک اتحاد منطقه ای بدون تغییر باقی مانده است اما در واقع کاملا برعکس عمل کرده است. این ائتلاف کوشیده استراتژی تفرقه برانگیز و اقدامات ضد چین را با هدف تسلط غرب در منطقه در دستور کار خود قرار دهد.

پیش‌تر نیز «ژینگ های مینگ» سفیر چین در کره‌جنوبی به برچسب «چالش سیستمی» ناتو به این کشور در جریان نشست اخیر سران آن در مادرید اشاره کرد و خواهان پایان دادن اظهارات و اقدامات تحریک آمیز این ائتلاف نظامی نسبت به پکن شد.

ژینگ تصریح کرد: من به ناتو توصیه می‌کنم تا به انتشار حقایق اشتباه، اظهارات و اقدامات تحریک آمیز علیه چین پایان دهد.

اظهارات سفیر چین بعد از پایان نشست سران ناتو در مادرید بیان شد که در جریان آن و برای اولین بار استرالیا، نیوزیلند، ژاپن و کره‌جنوبی نیز حضور داشتند. در بیانیه پایانی این نشست، از چین به عنوان «یک چالش سیستمی علیه امنیت یورو-آتلانتیک» یاد شد.

وی ناتو را محصول جنگ سرد نامید و ضمن مخالفت با برچسب ناتو به این کشور گفت: این ائتلاف بدنبال ایجاد دشمنان فرضی است و به تقابل مبتنی بر بلوک بندی دامن می‌زند.

سفیر چین در کره‌جنوبی همچنین با یادآوری حمله ناتو به سفارت این کشور در یوگوسلاوی سابق در سال ۱۹۹۹ گفت: این ائتلاف غربی هنوز بدهی خود بابت غرامت این حمله را پرداخت نکرده که در جریان آن سه روزنامه نگار جان باخته و شماری از اموال دولتی چین از بین رفتند.

وزارت امور خارجه چین با این حال در واکنش به حضور رییس جمهور کره‌جنوبی در نشست سران ناتو در مادرید با انتقاد تلویحی تاکید کرده بود که نباید اقدامی در راستای حضور این بلوک نظامی به منطقه آسیا و اقیانوسیه صورت بگیرد.

سفیر چین در سئول خاطرنشان کرد که آمریکا در تلاش برای مهار چین حتی از طریق دخالت در امور داخلی این کشور است.

این دیپلمات چینی تصریح کرد: سیاست آمریکا در قبال چین مملو از پارانویا است.

irna.ir/xjJSp۵


 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha