وزارت علوم به دقت سیاست‌ها و قوانین کنکور را اجرا می‌کند

تهران- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سیاست گذاری برای کنکور توسط مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می شود و وزارت علوم به دقت سیاست‌ها و قوانین و مقررات را اجرا می‌کند.

به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، محمدعلی زلفی گل امروز (چهارشنبه) در اولین روز از برگزاری آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ در دانشگاه صنعتی امیرکبیر از روند برپایی کنکور بازدید کرد.

وی ضمن بازدید در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درمورد برگزاری آزمون سراسری سال آینده اظهار داشت: این وزارتخانه درمورد کنکور ۱۴۰۲ منتظر تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

وزیر علوم درمورد شیوه برگزاری کنکور ۱۴۰۲ گفت: ما فقط مجری برگزاری آزمون سراسری هستیم و سیاست گذاری توسط مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می‌شود.

زلفی گل خاطرنشان کرد: ما نمی توانیم برای این دو نهاد تعیین تکلیف کنیم و فقط مجری هستیم، وزارت علوم با دقت سیاست ها و قوانین و مقررات را اجرا می کند.

وی درمورد کم بودن زمان برای تغییر شیوه اجرای کنکور ۱۴۰۲ هم توضیح داد: اگرچه بر اساس قانون قانون باید یک سال زودتر شیوه برگزاری آزمون سراسری را ابلاغ و اعلام کنیم اما با کمی انعطاف پذیری و آمادگی سعی می کنیم سیاست ها را اجرایی کنیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین درمورد حذف دروس عمومی در کنکور ۱۴۰۲ در صورت ابلاغ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی رییس جمهور و حذف درس زبان فارسی با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر پاسداشت زبان فارسی گفت: مرجع سیاست گذاری برای کنکور، شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی است، وزارت علوم هم اگر نظر کارشناسی داشته باشد، ‌در صحن علنی جلسه شورا ارایه می دهد. اجازه نداریم برای این دو نهاد تعیین تکلیف کنیم.

زلفی گل در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در مورد دستور جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو که هفته اخیر در وزارت علوم برگزار شد و تاثیر آن در کنکور ۱۴۰۲ اظهار داشت: در این جلسه تغییرات برخی زیرگروه ها مشخص شد و کنکور سال آینده در صورتی که مصوبه جدیدی نداشته باشیم بر اساس شیوه فعلی برگزار می شود.

وی همچنین بر ضرورت هدایت تحصیلی تاکید کرد و گفت: انتخاب رشته باید بر اساس استعداد داوطلبان باشد و هدایت تحصیلی صورت بگیرد. اکنون آینده شغلی تعیین می کند یک داوطلب در چه رشته ای تحصیل کند.

وزیر علوم افزود: رفع این مشکل به عزم فرابخشی نیاز دارد و اینکه بیکاری را مشکل اول کشور بدانیم و همه امکانات را بسیج کنیم تا برای همه رشته های تحصیلی شغل مناسب وجود داشته باشد.

زلفی گل ادامه داد: یک کار فرهنگی هم باید انجام شود و همه تحصیلکرده های دانشگاهی به دنبال شغل دولتی نباشند. بحث کارآفرینی باید برنامه های دانشگاه ها باشد تا کسانی که از دانش آموخته می شوند با حمایت های دولتی هم کارآفرینی کنند و هم در شرکت های دانش بنیان به کار گرفته شوند.

حاشیه های دیدار وزیر علوم از محل برگزاری آزمون سراسری سال ۱۴۰۱

دیدار وزیر علوم از روند برگزاری اولین روز آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حاشیه هایی نیز همراه بود. یکی از داوطلبان حین بازدید زلفی گل در مورد زمان کم برای پاسخگویی به سوالات درس زبان فارسی اعتراض کرد که وزیر قول داد این مورد بررسی شود. ضمن اینکه به این داوطلب گروه آزمایشی هنر برای جسارتی که در بیان اعتراض داشت، تبریک گفت.

یکی دیگر از داوطلبان نیز در مورد گرم بودن فضای سالن های محل آزمون در ساختمان ابوریحان دانشگاه امیرکبیر اعتراض کرد. وزیر علوم از رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر که در این بازدید حضور داشت و روشن بودن سیستم سرمایشی سوال کرد و خواست برای کمک به داوطلبان سیستم ها روشن باشد.

زلفی گل همچنین برای فردا و برای روزهای بعد نسبت به مناسب بودن دمای سالن ها به مسوولان این دانشگاه توصیه هایی کرد.

به گزارش ایرنا، پنجاه و دومین آزمون سراسری برای پذیرش دانشجو در دوره‌های روزانه، نوبت دوم شبانه، نیمه‌حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و موسسات‌ آموزش‌ عالی، دانشگاه‌ پیام‌ نور و موسسات‌ آموزش‌ عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و همچنین رشته‌های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی با رقابت یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۲۲۰ نفر داوطلب از امروز (چهارشنبه، هشتم تیر) آغاز شد و تا شنبه (یازدهم تیر) ادامه دارد.

داوطلبان گروه آزمایشی هنر امروز آغازگر این رقابت بودند. در اولین روز کنکور سراسری ۱۴۰۱ که از ساعت هشت صبح امروز شروع شد، ۱۶۱ هزار و ۳۴۳ داوطلب در گروه آزمایشی هنر به رقابت پرداختند. ۱۱۰ هزار و ۸۰۰ نفر از داوطلبان این گروه، زن و بقیه مرد هستند.

داوطلبان ‌گروه های آزمایشی علوم انسانی و  علوم ریاضی و فنی نیز فردا (پنجشنبه، نهم تیر) و داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی جمعه، دهم تیر و داوطلبان گروه آزمایشی زبان های خارجی هم پایان بخش این رقابت (شنبه، یازدهم تیر) هستند.  

بر اساس آخرین آمارها، داوطلبان آزمون سراسری امسال نسبت به سال قبل حدود ۶۳ هزار نفر افزایش تعداد دارد اما با توجه به اینکه داوطلبان می توانند علاوه بر گروه اصلی در گروه های هنر و زبان های خارجی هم شرکت کنند، در کل تعداد ۱۲۰ هزار شرکت کننده آزمون سال ۱۴۰۱ بیش تر از سال قبل است و بیشتر این افزایش در گروه علوم انسانی و ۴۲ هزار و ۱۸ نفر است.

داوطلبان در آزمون امسال برخلاف آزمون سال ۱۴۰۰ که پنج دفترچه و پنج پاسخنامه داشتند، ۱۴ دفترچه و پاسخنامه دارند. برای گروه‌های آزمایشی انسانی، علوم ریاضی و فنی و علوم تجربی دو دفترچه و دو پاسخنامه برای دروس اختصاصی اما برای گروه تجربی یک دفترچه و یک پاسخنامه اضافه هم برای متقاضیان سهمیه بهیاری و برای آزمون‌های هنر و زبان نیز هر کدام یک دفترچه و یک پاسخنامه طراحی شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha