موفقیت پژوهشگران در استفاده از واسط مغز و رایانه+فیلم

تهران- ایرنا- پژوهشگران آمریکایی موفق شدند با تلفیق ربات و توانایی‌های مغز انسان، گامی در جهت کمک به افراد دچار محدودیت حرکتی بردارند.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری مدیکال اکسپرس (Medical Xpress)، با تلاش این پژوهشگران دستان رباتیک که به صورت مستقیم به مغز یک مرد نیمه‌فلج متصل شده بود، این امکان را برای این بیمار فراهم کرد که بتواند به‌تنهایی غذا بخورد.

دو دست رباتیک، که یکی از آنها چاقو را گرفته بود و دیگری چنگال، در دو طرف مردی قرار گرفتند که پشت میز نشسته بود و مقابل وی هم تکه‌ای کیک داخل بشقاب قرار داشت. یک صدای رایانه ای هر حرکت را اعلام می‌کرد: حرکت چنگال به سمت غذا، و عقب‌بردن چاقو.

مرد نیمه‌فلج با هر اعلام، با مُشت‌های راست و چپش حرکات نامحسوسی انجام می‌داد تا ربات بتواند کیک را به قطعات کوچک تری تقسیم کند و آنها را در دهان وی بگذارد.

این مرد دچار مشکل حرکتی (در کمتر از ۹۰ ثانیه) به دلیل محدودیت حرکتی بالاتنه از ۳۰ سال پیش قادر نبود از انگشتانش استفاده کند که با کمک این دستاورد جدید توانست با استفاده از ذهنش و دستان رباتیک هوشمند به تنهایی دسر بخورد.

گروهی از پژوهشگران در دانشکده پزشکی جانز هاپکینز در آمریکا مقاله‌ای را در مجله مرزهای نورورباتیک (Frontiers in Neurorobotics) درمورد این دستاورد که در آن  واسط مغز و رایانه (brain-machine interface) و یک جفت اندام پروتزی مُدولار به‌کار گرفته شده، منتشر کردند.

واسط مغز و رایانه، یک پیوند ارتباطی مستقیم بین مغز و رایانه برقرار می‌کند که سیگنال‌های عصبی را رمزگشایی می‌کند و آنها را برای انجام عملکردهای خارجی مختلف ترجمه می‌کند. در این آزمایش ویژه، سیگنال‌های حرکات عضلات که از  مغز صادر می‌شد، به کنترل پروتزهای رباتیک کمک کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha