امیرعبداللهیان بر ضرورت تقویت پیوندهای دو ملت ایران و ترکیه تاکید کرد

تهران- ایرنا- حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در دیدار با همتای ترکیه‌ای خود با تشریح رویکرد سیاست خارجی دولت جمهوری اسلامی ایران در زمینه گسترش مناسبات با همسایگان، بر ضرورت تقویت پیوندهای دو ملت ایران و ترکیه تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران که در نخستین دیدار دوجانبه، به دعوت مولود چاوش اوغلو در آنکارا حضور دارد بعد از ظهر روز دوشنبه در محل وزارت امور خارجه ترکیه با همتای ترکیه‌ای خود دو دور دیدار و درخصوص موضوعات مورد علاقه دوکشور به گفت وگو و تبادل نظر پرداخت.

وزیر امور خارجه ایران در این دیدار با تشریح رویکرد سیاست خارجی دولت جمهوری اسلامی ایران در زمینه گسترش مناسبات با همسایگان، جایگاه ویژه ترکیه در چارچوب سیاست همسایگی و با توجه به اشتراکات فرهنگی، دینی و تاریخی را مورد اشاره قرار داد و بر ضرورت تقویت پیوندهای دو ملت و صیانت از منافع مشترک تاکید کرد.

امیرعبداللهیان همچنین اراده جمهوری اسلامی ایران در زمینه فعال سازی ساز و کارهای موجود در روابط فی‌مابین از جمله شورای عالی همکاری، کمیسیون مشترک اقتصادی، کمیسیون‌ها و کمیته‌های کنسولی، گمرکی، مرزی، امنیتی و رسانه‌ای را مورد تاکید قرار داد و بر ضرورت تسهیل مراودات برای ارتقاء مبادلات تجاری و اقتصادی خصوصا در حوزه‌های حمل و نقل، انرژی، گردشگری، سرمایه گذاری، محصولات کشاورزی، صنعتی و تحقیقات علمی و فناوری و همچنین در تقویت همکاری‌ها در سازمان‌های منطقه‌ای تصریح کرد.

وزیر امور خارجه ایران با خطیر خواندن موضوعات مرتبط با محیط زیست خصوصا حوزه مربوط به منابع آبی و همچنین مشکلات گرد و غبار و با توجه به نشستی که در آینده نزدیک در تهران در این خصوص برگزار خواهد شد، حضور نماینده دولت ترکیه در این نشست با هدف بررسی و طراحی اقدامات مشترک برای مقابله با آن در سطح منطقه را با اهمیت ذکر کرد.

امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به ضرورت صیانت دو کشور از دسیسه‌ها و مانع تراشی‌های مغرضانه رژیم نامشروع صهیونیستی، با تاکید بر پیوندهای عمیق و ریشه دار میان دو ملت، تقویت ارتباطات و رایزنی میان کلیه نهادهای سیاسی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران و ترکیه را  مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین همتای ترک خود را در جریان آخرین تحولات گفت وگوهای هسته‌ای و مذاکرات برای رفع تحریم‌ها قرار داد.

مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز در این دیدار با قدردانی از حضور وزیر امور خارجه ایران در آنکارا، با ابراز رضایت از روند رو به رشد همکاری‌های اقتصادی و تجاری فی‌مابین در ماه‌های اخیر، هدف تدوین شده از سوی رهبران دو کشور برای ارتقا روابط تجاری و برگزاری ٢٩ امین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور در آینده نزدیک را در ارتقا سطح همکاری‌ها موثر دانست.

تحولات مربوط به سوریه در چارچوب ساز و کار آستانه، مسائل قفقاز و هماهنگی نزدیک تر در ابتکار ٣+٣، دفاع از آرمان فلسطین و حفظ هویت اسلامی قدس شریف، تلاش برای توقف جنگ در اوکراین و مخالفت ترکیه با تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران از دیگر موضوعات مورد گفت وگو و تبادل نظر وزرای امور خارجه دو کشور بود.

در این دیدار همچنین پیش نویس سند برنامه جامع همکاری های بلندمدت بین دو کشور از طرف امیرعبداللهیان در اختیار وزیر امور خارجه ترکیه قرار گرفت تا در دستور کار بررسی از سوی طرف ترکیه‌ای قرار گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha