مذاکرات هسته ای ایران و دودستگی میان سران نظامی - امنیتی رژیم صهیونیستی
آویو کوخافی، رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی و دیوید بارنیا، مدیر موساد

تهران - ایرنا - در حالی که سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی همچنان و به شدت با توافق هسته ای غرب با ایران مخالف است و سعی می کند بر سر راه آن سنگ اندازی کند، برخی گزارش ها حاکیست تعداد فزاینده‌ای از افسران ارشد ارتش این رژیم معتقدند که توافق هسته‌ای به زعم آنان بد بر عدم توافق ترجیح دارد.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای روزنامه رژیم صهیونیستی یدیعوت آحارانوت، در حالی که ایران و قدرت های جهانی اعلام کردند که قصد بازگشت به میز مذاکره در مورد احیای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ را دارند، در تشکیلات نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی در  مورد ازسرگیری مذاکرات بحث و جدل های سختی در جریان است.

این اختلافات پس از آن بیشتر شد که اخباری منتشر شد مبنی بر این که تعداد فزاینده‌ای از افسران ارشد ارتش رژیم صهیونیستی، هر نوع توافق را ترجیح می‌دهند تا زمان بیشتری را برای اجرای گزینه‌های مناسب برای تل آویو بخرند.

با این حال، سازمان جاسوسی اسرائیل موسوم به موساد با بازگشت به توافق هسته‌ای مخالف و معتقد است که این گزارش‌ها بخشی از یک کارزار فشار برای تحت تأثیر قرار دادن یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل است- که انتظار می‌رود به زودی نقش نخست‌وزیری را برعهده بگیرد - تا تمرکز خود را بر محتوای مذاکرات بگذارد.

سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی این توافق را بسیار نامطلوب ارزیابی کرده و معتقد است که این توافق در هر حال برنامه هسته ای ایران را بیش از دو سال و نیم به تعویق نمی اندازد و این مدت زمان برای ارتش کافی نیست تا یک طرح تهاجمی جامع طراحی کند.

مقامات موساد تاکید می‌کنند که لغو تحریم‌های اقتصادی غرب به عنوان بخشی از چارچوب یک توافق بالقوه، تنها باعث می شود ایران به رونق اقتصادی دست یابد و جای پای خود را بیشتر در خاورمیانه محکم کند. آنها همچنین بر این باورند که پس از انقضای مفاد غروب این توافق در سال ۲۰۲۵، ایران غنی‌سازی اورانیوم را بدون ممانعت و نظارت غربی ها، تسریع خواهد کرد.

از این لحاظ، به نظر می رسد دیوید بارنیا، مدیر موساد و آویو کوخافی، رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی، در نواختن بر ساز مخالفت خود با این توافق، در یک طرف میدان قرار دارند.

یدیعوت آحارانوت می نویسد: روز شنبه، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ، در جریان سفر به ایران اعلام کرد که تهران پس از ماه‌ها توقف با از سرگیری مذاکرات در وین موافقت کرده است.

این روزنامه صهیونیستی نوشت: امیدها برای نجات توافق هسته‌ای در ماه‌های اخیر پس از اینکه مذاکرات در ماه اسفند در پس‌زمینه تهاجم روسیه به اوکراین به بن بست خورد و با اصرار تهران مبنی بر حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست های تروریستی که نقطه عطف مهمی در مذاکرات بود، رو به موت رفت. با این حال، گزارش های اخیر حاکی از آن است که چشم انداز احیای توافق برجام بسیار روشن تر شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha