سالانه باید ۱۰ میلیون هکتار آبخیزداری در کشور اجرا شود

تهران- ایرنا- وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه حداقل سالانه باید ۱۰ میلیون هکتار عملیات آبخیزداری در کشور اجرایی شود، گفت: ظرف ۱۰ تا ۱۱ سال تمام عرصه‌های آبخیز باید تحت پوشش عملیات آبخیزداری قرار گیرد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «سید جواد ساداتی‌نژاد» در مراسم تکریم و معارفه سرپرست جدید سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور افزود: با توجه به گستره کشور، باید مقیاس عملکرد در اراضی منابع طبیعی تغییر کند و منابع مالی جدید در این حوزه  تامین شود.

 وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه اعداد و ارقام کنونی در حوزه آبخیزداری کشور باید افزایش یابد، اظهار داشت: اجرای دو میلیون هکتار عملیات آبخیزداری در سال نسبت به ۹۰ میلیون هکتار اراضی که باید در آن آبخیزداری انجام شود، دوره اتمام کار را طولانی خواهد کرد.

وی تصریح کرد: با توجه به تغییرات اقلیمی و وضعیت تخریب اراضی، نیاز به تامین مالی جدید و سرعت در اجرای آبخیزداری در عرصه‌های آبخیز کشور داریم و طبیعت به ما اجازه نمی‌دهد که ۳۰ یا ۴۰ سال برای اتمام این طرح صبر کنیم.

ساداتی نژاد به درختکاری به‌عنوان دومین موضوع مهم در حوزه منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: امروزه با توجه به تغییرات آب‌وهوایی و سطح درختکاری در دنیا، نیاز است که سطح مقیاس برنامه‌ها در این زمینه نیز تغییر و گسترش یابد و کاشت چند میلیون اصله نهال دیگر گره‌گشا در کشور ما نیست.

وی بر ایجاد سازوکار، تامین مالی و بالا بردن مقیاس عملکرد در این حوزه نیز تاکید کرد و اظهار داشت: باید به سمت کاشت میلیاردی اصله نهال در کشور حرکت کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: برای ایجاد تحول در منابع طبیعی باید طرحی را در این زمینه به دولت ببریم تا بتوانیم اجماع دولت را هم داشته باشیم.

وی در همین حال همکاری با موسسه تحقیقات آبخیزداری و موسسه تحقیقات آب‌وخاک را برای پیشبرد برنامه‌ها و طرح‌ها در حوزه منابع طبیعی ضروری خواند و گفت: ما باید در بخش منابع طبیعی، علمی حرکت و تعامل و ارتباط با این موسسه‌های تحقیقاتی را تقویت کنیم.

ساداتی نژاد با بیان این که برنامه هفتم توسعه در شرف نوشتن است، اظهار داشت: ما باید در حوزه منابع طبیعی یک کار ویژه، علمی و دقیق به‌خصوص در زمینه صیانت از جنگل‌ها انجام دهیم، زیرا برنامه‌های سالانه در بستر برنامه هفتم توسعه تنظیم می‌شوند.

وزیر جهاد کشاورزی  بر مبارزه با فساد در حوزه منابع طبیعی تاکید ورزید و تصریح کرد: نگاه مقابله با فساد همواره در این سازمان بوده، اما در دوره جدید مدیریتی باید تقویت شود.

ساداتی نژاد درباره مبحث توسعه گفت: در این زمینه یک نگاهی وجود دارد مبنی بر این که میان منابع طبیعی یا محیط‌زیست و توسعه تقابلی وجود دارد در حالی که هم‌زمان با حفظ و صیانت از منابع طبیعی می‌توان برای توسعه اقدام کرد.

وی افزود: با کارهای اصولی و علمی می‌توان کنار همنشینی توسعه و منابع طبیعی و محیط‌زیست را مشاهده کرد.

وزیر جهاد کشاورزی اذعان داشت: منابع طبیعی حامی و در کنار توسعه است و به آن کمک می‌کند و برای این کار نیاز به الگو و توان کارشناسی داریم.

وی اضافه کرد: در حوزه منابع طبیعی باید به سمت درآمدزایی حرکت کنیم و منابع مالی حاصل از آن را برای ارایه خدمات و حفاظت از همین حوزه هزینه کنیم.

ساداتی نژاد ادامه داد: از تمام ظرفیت‌ها در تمام سازمان‌ها از جمله سازمان برنامه و بودجه باید برای پیشبرد برنامه‌ها و اهداف حوزه منابع طبیعی استفاده کرد و امیدوارم با استفاده از دانش، تجربه و نگاه جهادی در این دوره مدیریتی جدید، اتفاق خوبی بیفتد.

وی گفت: با نگاه انقلابی و علم و دانشی که نوبخت سرپرست جدید سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور دارد و با همکاری  کارشناسان و مدیران این حوزه در سطح کشور اتفاقات خوبی می‌افتد و آجری بر دیوار پرافتخار این سازمان گذاشته می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی بر اهمیت آب‌وخاک کشور اشاره کرد و اظهار داشت: آب‌وخاک ناموس کشور و مهم‌ترین ثروت هر جامعه است و باید توسط سربازان منابع طبیعی از آن حفاظت شود.

وی حفظ و صیانت از آب‌وخاک را رسالتی بزرگ دانست و گفت: آب‌وخاک را باید برای فرزندان و نسل‌های آینده حفظ کنیم.

ساداتی نژاد در همین حال از خدمات و فعالیت‌های "مسعود منصور" رییس پیشین سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور تقدیر کرد و اذعان داشت: در دوره مدیریت منصور کارهای خوبی در حوزه منابع طبیعی به‌ویژه در زمینه حدنگاری و کاداستر اراضی ملی، بخش یگان حفاظت و توسعه زیرساخت‌ها و فناور شدن آن و ایجاد پارک‌های فناوری صورت گرفته است که جای تقدیر دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha