الگوریتم‌های جدید برای ردیابی کشتی‌ها در بندرگاه

تهران- ایرنا- پژوهشگران الگوریتم‌های جدیدی را طراحی کرده‌اند که با استفاده از آن‌ها امنیت قلمرو دریایی کشورها افزایش می‌یابد.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری تِک اکسپلور (Tech Xplore)، امنیت مناطق ساحلی شامل نظارت در سطوح مختلف است: اینکه چه کشتی‌هایی می‌آیند، آیا ماهیگیری غیرقانونی انجام می‌دهند یا خیر و اینکه چه نوع باری حمل می‌کنند. مقامات امنیتی و مسئولان بندرگاه اغلب نمی‌توانند از پس وظایف خود در کنترل همه‌ موارد بربیایند و به همین دلیل در تمام دنیا استفاده از سیستم‌های نظارت هوشمند برای نظارت بر قلمرو دریایی رو به فزونی است.

پژوهشگران در دانشگاه فناوری آیندهُوِن (University of Technology Eindhoven)  در هلند به الگوریتم‌هایی جدید و  سیستمی برای بهبود شناسایی کشتی‌ها دست یافته‌اند.

تشخیص یک کشتی از روی یک تصویر کامپیوتری ممکن است ساده به نظر برسد؛ اما پژوهشگران چنین نظری ندارند زیرا معتقدند کشتی‌ها به شکل‌های مختلف می‌آیند و با سرعت‌های متفاوت حرکت می‌کنند. هنگامی که کشتی‌ها دور می‌شوند فقط می‌توانید تعدادی نقطه (پیکسل) مبهم روی صفحه ببینید. نمی‌توانید قایق را از کشتی تشخیص دهید؛ مخصوصاً که شرایط آب‌وهوایی اغلب تشخیص کشتی‌ها را بسیار مشکل می‌کند. آفتاب درخشان، باعث انعکاس نور می‌شود و مه و باران شدید هم کیفیت تصویر را کاهش می‌دهد.

در نتیجه، پژوهشگران کوشیده‌اند الگوریتم‌های جدیدی را طراحی کنند تا سیستم‌های نظارتی دریایی خودکار را بهبود بخشد. این سیستم‌ها فقط برای تأمین امنیت مناطق ساحلی نیستند بلکه برای امنیت قلمرو دریایی، رودخانه‌های پرتردد و کانال‌ها هم استفاده می‌شوند.

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha