نخستین مجتمع پتروشیمی منطقه ویژه پارسیان در انتظار تمدید مجوز خوراک

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت توسعه صنایع انرژی بر پارسیان جنوب با بیان اینکه حجم فعالیت های انجام شده در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان در دولت جدید قابل مقایسه با دولت گذشته نیست، گفت: در صورت هموار شدن اعطای مجوزهای دولتی، پیاده سازی طرح تسریع خواهد شد و مشوق سایر سرمایه گذاران خواهد بود.

به گزارش ایرنا، سیدعلی اصغر علامه، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: حجم فعالیت های انجام شده در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان در دولت جدید قابل مقایسه با دولت گذشته نیست.

مدیرعامل شرکت توسعه صنایع انرژی بر پارسیان جنوب با بیان اینکه منطقه ویژه پارسیان، با مجاورت منطقه ویژه عسلویه به لحاظ جغرافیایی یکی از پرظرفیت ترین مناطق با دسترسی به منابع سرشار گاز طبیعی به منظور سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی است، گفت: این منطقه حدود ده هزار هکتار زمین در اختیار دارد که از سال گذشته شرکت ملی نفت ایران و سازمان ایمیدرو براساس موافقتنامه های اصولی صادر شده توسط دولت نسبت به تامین زیرساختها اقدام کرده اند که در پی آن ساخت پروژه های پتروشیمی در منطقه آغاز شده است.

وی افزود: یکی از این مجتمع‌های پتروشیمی، پروژه پتروشیمی سروش انرژی پایدار است که مجتمع پلی الفین مشتمل بر یک واحد تولید متانول از گاز طبیعی، واحد تبدیل متانول به الفین و واحدهای تبدیل الفین به پلی الفین ها بوده و بهره‌برداری از آن می تواند صنایع پایین دستی منطقه را فعال کند و نرخ بیکاری منطقه محروم پارسیان را به صفر برساند.

علامه با بیان اینکه اتمام این مجتمع پتروشیمی با ۱۱ درصد پیشرفت فیزیکی فعلی، می تواند به بیکاری در منطقه محروم پارسیان پایان دهد، گفت: با حضور مقامات استانی کلنگ زنی طرح رسماْ انجام شد و تاکنون حدود یازده درصد پیشرفت فیزیکی دارد و زیرساختهای آن از جمله آب و برق دوران ساخت فراهم شده است. 

وی ادامه داد: این پروژه بعنوان طرحی پیشران یکی از مهمترین پروژه های منطقه ویژه اقتصادی پارسیان محسوب می شود که در صورت هموار شدن اعطای مجوزهای دولتی، پیاده سازی طرح تسریع خواهد شد و مشوق سایر سرمایه گذاران خواهد بود.

مدیرعامل شرکت توسعه صنایع انرژی بر پارسیان جنوب با بیان اینکه «اجرای نخستین طرح ها در هر منطقه عموماْ با دشواری های بسیای مواجه هستند»، افزود: خوشبختانه مدیران ارشد شرکت سروش انرژی پایدار در طی این مسیر، در برابر مشکلات استقامت جانانه ای داشته و موانع اجرایی را یکی پس از دیگری برطرف کردند؛ از جمله مشکلات زیست محیطی که با پیگیری ها و مکاتبات متعدد مرتفع شد که امیدواریم روند اجرای طرح را تسریع بخشد.

وی خواستار حمایت وزارت نفت از چنین طرح هایی شد و خاطر نشان کرد: بهره برداری از این طرح می تواند زمینه ساز ایجاد بسیاری از پروژه های پایین دستی شود که متقاضیان زیادی در منطقه برای آن وجود دارد. صرفاْ اجرای این طرح کمک شایانی به  اشتغال شهرستان پارسیان می کند و منطقه محروم پارسیان را به شهرستانی با پایین ترین نرخ بیکاری تبدیل خواهد کرد؛ بنابراین امیدواریم با توجه به تامین مالی پروژه و تامین زیرساخت‌های لازم و آمادگی کامل سرمایه گذار جهت اجرای طرح در صورت مساعدت مقامات دولتی، شاهد تسهیل و تسریع در اجرای طرح باشیم.

علامه گفت: با توجه به پیشرفت های حاصل شده امیدواریم مجوز موافقت اصولی آن هم تمدید شود و اطمینان داریم با توجه به تاثیرات مثبتی که این پروژه در منطقه خواهد داشت، هم وزارت نفت و هم شرکت ملی صنایع پتروشیمی که همسو با دولت محترم خواستار رفع محرومیت از منطقه هستند، مصمم به اجرای این پروژه هستند؛ البته در گذشته ناهماهنگی بین برخی دستگاهها وجود داشت که با ایجاد کمیته راهبری و هماهنگی، اکنون مشکلات برطرف شده و به طور قطع با حمایت وزارت نفت، موافقت اصولی طرح شرکت سروش انرژی پایدار هم تمدید می شود و ما شاهد بهره بردای طرح خواهیم بود.

علامه با بیان اینکه از مقامات وزارت نفت می خواهیم که این فرصت طلایی را از مردم منطقه پارسیان دریغ نکنند، گفت:‌ ما ۱۶ پروژه عمرانی را در منطقه شروع کردیم، بندر را با امکان پهلوگیری کشتی ها با ظرفیت ۷۰ هزار تنی تکمیل کردیم، مجوز نیروگاه هزار مگاواتی را اخذ کردیم و همه این اقدامات به عنوان مقدمه ایجاد واحدهای پتروشیمی انجام شده و اگر مجوز احداث واحدهای پتروشیمی تمدید نشود، این اقدامات و تامین زیرساختها که با صرف هزینه های هنگفت میلیارد دلاری انجام شده، بیهوده بوده و موجب خسران به منافع ملی و عدم توسعه صنعت کشور در سال تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توسعه صنایع انرژی بر پارسیان جنوب، اقداماتی را که در دولت جدید در منطقه صورت گرفته با دولت قبل غیر قابل مقایسه دانست و گفت: در حال حاضر حداقل ۱۶ پیمانکار مشغول فعالیت بوده و در حال آماده سازی زیرساخت‌ها هستند؛ سرمایه گذاران هم فعال شده اند و قطعا با تمدید موافقت اصولی برای ساخت طرح پتروشیمی سروش انرژی پایدار، شاهد رونق هر چه بیشتر منطقه و رفع بیکاری و محرومیت در منطقه پارسیان خواهیم بود.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha