در سفر وزیر فرهنگ به همدان چه گذشت؟تحقق عدالت فرهنگی، کلیدواژه سفر اسماعیلی به استانها

همدان- ایرنا- تحقق عدالت فرهنگی همان هدفی است که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای نیل به آن سفرهای استانی را در پیش گرفته و سفر وی به همدان مصداق بارز این کلیدواژه مهم است که برای مردمان دیار الوند دلخوشی بزرگی محسوب می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، آذرماه سال گذشته بود که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همدان سفر کرد و با تخصیص اعتبار و منابع مالی لازم، گرما و انرژی به کالبد سرد و کبود پروژه های موزه هنرهای معاصر و تالار بزرگ شهر بخشید تا این طرحهای راکد دوباره به جنب و جوش افتاده و عملیات ساخت و ساز را از سر بگیرند.

امسال هم در آغازین روزهای تابستان دومین سفر وزیر به دیار الوند رقم خورد تا نام پایتخت تاریخ و تمدن در کارنامه سفرهای استانی وزیر فرهنگی دولت سیزدهم از بقیه مناطق کشور پررنگ تر باشد.

اگر چه مقصد وزیر این بار شمالی ترین نقطه استان و دیدار با مردم فرهنگ دوست شهرهای رزن و درگزین بود و مرکز استان از مواهب این سفر بی نصیب ماند اما این سفر نوید تحقق شعار تمرکز زدایی از مرکز و توسعه عدالت فرهنگی را می دهد و این برای مردمان استان همدان دلخوشی بزرگی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح روز جمعه با استقبال گرم استاندار همدان و جمعی از مسئولان محلی وارد شهرستان رزن شد و گلزار شهدا را برای تبرک و مطلع سفر خود برگزید.

تحقق عدالت فرهنگی، کلیدواژه سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همدان

عزم دولت برای اتمام پروژه های نیمه تمام

شورای اداری رزن نخستین جلسه ای بود که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به آن لبیک گفت و از این تریبون خبرهای خوبی به مردم داد که حکایت از تلاش و تکاپوی دولتمردان برای گره گشایی از مشکلات و گرفتاری های مردم داشت.

«محمد مهدی اسماعیلی» وجود ۱۰۰ هزار پروژه نیمه کاره را از مشکلات و نواقصی عنوان کرد که دولت برای حل و فصل آن تلاش مضاعف می کند و در جریان سفرهای استانی رئیس جمهور و هیات دولت تاکنون پنج هزار میلیارد تومان اعتبار برای پروژه های حوزه زیرساخت فرهنگی مصوب شده است.

 او ابراز امیدواری کرد که تا پایان خدمتگذاری دولت سیزدهم پروژه های نیمه تمام فرهنگی به نقطه مطلوبی برسد.

اصلاح نظام یارانه ها، گسترش و شتاب بخشیدن به واکسیناسیون و مهار ویروس کرونا از موارد مهمی بود که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از آنها به عنوان دستاورد و اقدامات ارزشمند دولت سیزدهم یاد کرد و خواهان این موضوع شد که همه باید روایتگر دستاوردهای دولت مردمی باشیم.

تحقق عدالت فرهنگی، کلیدواژه سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همدان

بازدید از مجتمع فرهنگی و قرآنی و مجتمع فرهنگی اندیشه و کتابخانه عمومی شهدای گمنام رزن هم برای وزیر تدارک دیده شده بود که او با آغوش باز پذیرفت و از نزدیک در جریان فعالیت این مراکز قرار گرفت.

بی تردید همین دید و بازدیدهای مسئولان امید و انگیزه‌ای دوباره برای کارکنان این مجموعه ها دارد که دیدن وزیر و گپ و گفتی دوستانه و درد و دلی بی ریا با او را سالهاست آرزو دارند.

فرهنگ، علاج بحران جمعیت

درگزین دومین مقصد سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است شهرستانی تازه تاسیس که از سال ۹۷ با جدا شدن از رزن توانست مستقل شود.

اسماعیلی پس از ادای احترام به مقام شامخ شهدای این دیار بی درنگ به جمع اعضای شورای اداری پیوست که در فرمانداری این شهرستان گرد هم آمده بودند.

او در این جلسه هم فرصت را غنیمت شمرده و به تشریح رویکرد دولت مردمی در حوزه فرهنگ پرداخت و گفت: رویکرد و نگاه دولت در حوزه فرهنگ، رویکردی جدید، اساسی و تحول گرا با تاکید بر بسط عمیق فرهنگی است تا همه بخش‌های مختلف کشور به میزان قابل توجهی به اهداف عدالت فرهنگی دست یابند.

تحقق عدالت فرهنگی، کلیدواژه سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همدان

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گریزی هم به مساله جمعیت کشور زد و آن را یک بحران دانست که نیازمند رسیدگی است و او نسخه فرهنگ را برای بحران جمعیت پیشنهاد داد نسخه ای که بی تردید راهگشا و درمانگر خواهد بود.

آغاز عملیات احداث مجتمع فرهنگی و هنری درگزین

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین به اهمیت اماکن مذهبی از جمله مصلاها، بقاع متبرکه، هیات های مذهبی در توسعه و تقویت فعالیتهای فرهنگی اشاره و تاکید فراوان کرد که این اماکن باید مبدا و سرمنشا برنامه های فرهنگی مذهبی مختلف باشد.

او هشدار داد چنانچه زیرساخت‌های فرهنگی و هنری کشور خارج از جغرافیای دینی بنا شود، نتیجه مناسب با ارزش‌های دینی در پی ندارد و حاصل آن پرورش هنرمندی خواهد شد که عموم مردم به تفکراتش، اعتقادی ندارند.

کلنگ زنی مجتمع فرهنگی و هنری شهرستان درگزین پایان بخش سفر یک روزه اسماعیلی به استان همدان بود تا فرزندان این شهر و دیار مکانی مناسب برای انجام فعالیتهای هنری و فرهنگی در اختیار داشته باشند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha