سوریه: حق بازگشت آوارگان فلسطین به سرزمینشان غیر قابل مذاکره است

تهران- ایرنا- نماینده سوریه در سازمان ملل متحد عصر پنجشنبه به وقت محلی در جریان کنفرانس جمع آوری کمک‌های مالی برای آژانس امداد رسانی و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطین (آنروا) تاکید کرد که حق بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمینشان موضوعی غیر قابل مذاکره است.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، «بسام صباغ» گفت: سوریه از هیچ تلاشی برای ایستادن در کنار مردم فلسطین در مبارزه آنها برای باز پس گیری سرزمین‌های اشغالی و حقوق مشروع آنها دریغ نکرده و نخواهد کرد و بر مسئولیت حفظ حقوق آنها تاکید دارد.

وی افزود: سوریه در دهه‌های گذشته تمامی شرایط زندگی آبرومندانه را برای مردم فلسطینی که به آن پناه برده‌اند، فراهم کرده است اما شرایط سخت اقتصادی که سوریه در یک دهه گذشته در نتیجه جنگ تروریستی و اقدامات قهری که برخی کشورهای غربی بر آن تحمیل کرده‌اند، توانایی آن را برای پاسخگویی به نیازهای سوری‌ها و فلسطینی‌ها محدود کرده است.

نماینده سوریه اضافه کرد: تخریب بخش بزرگی از زیرساخت‌ها و بخش‌های حیاتی تعدادی از اردوگاه‌های فلسطینی توسط تروریسم، نیاز فوری به بازسازی این بخش‌ها را می‌طلبد که امیدواریم هر چه سریع‌تر این امر از جمله در مورد مدارس و مراکز بهداشتی و درمانی انجام شود و «آنروا» مقر و دفاتر خود را بازسازی کند تا فعالیت‌هایش را که امری ضروری است از طریق دفاترش از سر بگیرد.

صباغ خاطرنشان کرد: حفاظت از مأموریت آنروا یک مسئولیت جمعی است و حفظ حقوق آوارگان فلسطینی با وجود حملات هماهنگ شده و روز افزون علیه آنروا با هدف تضعیف حقوق آوارگان فلسطینی موضوعی غیرقابل مذاکره است.

وی در پایان گفت که سوریه بار دیگر از همه کشورهای عضو سازمان ملل متحد می‌خواهد که به آنروا برای انجام وظایف و ارائه خدمات به تمامی پناهندگان فلسطینی کمک مالی کنند.

پیش تر مدیر آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل متحد برای پناهندگان فلسطینی (آنروا) در حاشیه اجلاس موسوم به “حمایت از آینده سوریه و منطقه” که ششمین دوره آن در بروکسل جریان دارد تصریح کرد که آوارگان سوری و فلسطینی نباید تحت تاثیر سایر بحران‌های بین المللی فراموش شوند.

وی با اشاره به بازدیدی که به تازگی از اردوگاه یرموک در سوریه داشته از شرایط نامساعد و زندگی سخت آوارگان در این منطقه گفت و درباره افزایش شمار پناهجویان در ارودوگاه هشدار داد. این درحالیست که به گفته او ساختمان آنروا  در یرموک هم نابوده شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha