مکرون:  نامزدی عضویت اوکراین و مولداوی در اتحادیه اروپا پیام قوی به روسیه است

تهران-ایرنا- امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، در کنفرانس خبری با چارلز میشل رئیس شورای اروپا و اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا گفت که تصمیم امروز برای اعطای وضعیت نامزدی اتحادیه اروپا به اوکراین و مولداوی "یک پیام قوی به روسیه" ارسال می‌کند.

به گزارش ایرنا از سی ان ان، وی پنجشنبه ‌شب توضیح داد: امروز پیام آشکاری ارسال شد. این یک پیام بسیار قوی است که با اقدامات اروپا از روز اول جنگ اوکراین منسجم است. 

مکرون گفت: ما یک واکنش سریع، تاریخی و متحد داشتیم. این واکنش شامل تحریم‌ها، دو روز پس از آغاز تهاجم روسیه و ۶ بسته تحریم از آن زمان تاکنون، حمایت‌های کلان اقتصادی، نظامی و مالی از اوکراین و اکنون این ژست سیاسی می‌شود.

وی افزود: ما (وضعیت نامزدی) اوکراین، مولداوی و گرجستان را به رسمیت می‌شناسیم. این یک پیام بسیار قوی به روسیه است.

به گزارش ایرنا، ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین پنجشنبه‌ شب در توییتی نوشت که اعطای وضعیت نامزدی عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا تاریخی است. 

وی در پیام خود افزود: از تصمیم رهبران اتحادیه اروپا در اتحادیه اروپا برای اعطای وضعیت نامزدی به اوکراین صمیمانه قدردانی می‌کنیم. این یک لحظه منحصر به فرد و تاریخی در روابط اوکراین و اتحادیه اروپا است. 

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین نیز در توئیتی نوشت:  «اوکراین پیروز خواهد شد. اروپا پیروز خواهد شد.» 

رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه همزمان با چهارمین ماه جنگ اوکراین در روندی سریع با اعطای وضعیت نامزدی به این کشور و نیز کشور مولداوی برای عضویت در این اتحادیه موافقت کردند. 

شارل میشل رئیس شورای اروپا پنجشنبه شب در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: به توافق رسیدیم. شورای اتحادیه اروپا لحظاتی پیش درباره وضعیت نامزدی عضویت در اتحادیه اروپا برای اوکراین و مولداوی تصمیم گرفت. این یک لحظه‌ای تاریخی است. 

وی با تبریک به ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین و مایا ساندو رئیس‌جمهور مولداوی و همچنین به مردم اوکراین و مولداوی، افزود: امروز گام مهمی در مسیر شما به سوی عضویت در اتحادیه اروپا برداشته شد. 

رئیس شورای اروپا تصریح کرد: شورای اروپا تصمیم گرفته است "چشم‌انداز عضویت گرجستان را به رسمیت بشناسد و آماده است پس از رسیدگی به اولویت‌های مهم وضعیت نامزدی به این کشور اعطا کند. "

رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه برای گفت وگو درباره موضوعات کاری به ویژه عضویت اوکراین در بروکسل گردهم آمدند. پیشنهاد نامزدی اوکراین و مولداوی هفته گذشته از سوی مقامات ارشد اروپایی اعلام شد. 

روندی سریع و غیر معمول برآمده از شرایط بحرانی که تنها یک هفته به رهبران اروپایی فرصت داد تا اسناد و مدارک تسلیم شده از سوی دو کشور را بررسی کنند. اسناد و مدارکی که آن هم خارج از روند معمول و با سرعت از سوی مقامات اوکراین و مولداوی تسلیم مقامات اتحادیه اروپا شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha