کاخ سفید: از کمک ترکیه برای صادرات غلات اوکراین استقبال می‌کنیم

نیویورک- ایرنا- یک مقام کاخ سفید اعلام کرد که آمریکا از میانجیگری ترکیه برای کسب توافق جهت صادرات غلات از اوکراین استقبال می‌کند.

جان کربی هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی روز پنجشنبه  به وقت محلی به خبرنگاران گفت که واشنگتن با متحدان و شرکای خود برای خروج مقداری از غلات از اوکراین همکاری می‌کند و این صادرات به دلیل تهاجم روسیه متوقف شده است.

وی با اشاره به وجود محاصره در دریای سیاه گفت: ما قطعا از میانجیگری ترکیه برای فراهم کردن ترتیبات جهت صادرات غلات اوکراین استقبال می کنیم.

به گزارش ایرنا، روسیه و اوکراین روی هم حدود ۳۰ درصد از عرضه جهانی گندم را برعهده دارند. حدود ۴۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان به صادرات غلات اوکراین وابسته هستند.

سازمان ملل پیش از این هشدار داده بود که اگر بنادر اوکراین که به دلیل جنگ بسته شده‌اند، بازگشایی نشوند، میلیون‌ها نفر در جهان با خطر گرسنگی مواجه خواهند شد.

در آغاز سال ۲۰۲۲ حدود ۲۷۶ میلیون نفر در سراسر جهان با گرسنگی حاد مواجه بودند، اما انتظار می‌رود در صورت ادامه درگیری در اوکراین، ۴۷ میلیون نفر به این افراد به ویژه در کشورهای جنوب صحرای آفریقا افزوده شود.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه پیشتر گفته بود که اگر کی‌یف بنادر خود را مین زدایی و صادرات محموله‌ها را از طریق بنادر تحت کنترل روسیه مانند بردیانسک و ماریوپل تضمین کند، مسکو عبور بدون مانع کشتی‌ها با محموله غلات اوکراینی را تضمین می‌کند.

مقام‌های ترکیه وعده داده‌اند که امنیت محموله‌های غلات اوکراین را از طریق دریای سیاه تضمین کنند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha