علی فروتن: تبادل فرهنگی دستاورد مهم برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان است

همدان- ایرنا- بازیگر تئاتر کودک و مهمان بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان با بیان اینکه جشنواره تئاتر موجب تبادل فرهنگی می‌شود، گفت: می‌توان با چکیده‌ای از تولیدات مناطق مختلف کشور با فرهنگهای متنوع در این رویداد آشنا شد و این دستاورد مهمی است.

به گزارش روابط‌ عمومی بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، علی فروتن روز پنج‌شنبه درخصوص میزان تاثیر برگزاری این جشنواره در رشد کمی و کیفی تئاتر کودک و نوجوان، افزود: برای بسیاری از مردم سفر به  شهرهای مختلف و تماشای هنر نمایش آن منطقه دشوار است اما برگزاری جشنواره تئاتر کوک و نوجوان امکان تبادل فرهنگی و تماشای آثار جدید را فراهم آورده است.

وی به ایجاد نوگرایی در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان تاکید کرد و اظهار داشت: اگر به این موضوع مهم نپردازیم دچار تکرار و رکود خواهیم شد.

این بازیگر تئاتر کودک خاطرنشان کرد: حضور و برگزاری جشنواره به رشد تمام اجزای یک نمایش مانند صحنه، لباس، متن، بازی و کارگردانی کمک می‌کند و  از سویی جوان‌ها می‌توانند کارهای جدید را در این رویداد بزرگ ببینند.

فروتن درخصوص جداسازی تئاتر کودک از نوجوان گفت: از آنجا که من عضو هیات انتخاب آثار بودم، به نظرم ما مشکل اساسی در بخش نوجوان‌ داریم زیرا دوران نوجوانی را رها کرده و آثار فاخر و خوبی برای این دوران نداریم که به نظرم این مسئله خطای یک مجموعه است.

به گفته او، آثار رده سنی کودک قوی‌تر است و از طرفی جداسازی باید کارشناسی باشد تا به کودکان یاد دهیم تا وقتی وارد نوجوانی شدند چه مطالباتی و در چه سطحی داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: ما درباره نوجوانی و بلوغ صحبت نمی‌کنیم، مشاوره نمی‌دهیم و سخن از تغییرات نوجوان‌ها را با حیا در می‌آمیزیم درصورتی که نوجوان باید آماده شود و اگر ما آن‌ها را رها کنیم اتفاقات عجیبی رخ خواهد داد.

این هنرمند تئاتر و تلویزیون درخصوص تئاتر خردسال نیز گفت: تئاتر خردسال کارشناسی‌تر است و در بنا نهادن آجر و خشت اول باید خیلی مراقب باشیم و آموزش باید در قالب شعر، موسیقی و رنگ باشد و چرا که اگر آموزش به صورت مستقیم باشد و کودک متوجه آن نشود دیگر آن را نمی‌پذیرد.

فروتن با تاکید بر توجه به آموزش و سرگرمی در تئاتر کودک و نوجوان افزود: این مسئله به موضوع طیف سنی، جنسیت و اقلیم بستگی دارد و نمی‌ توان نسخه واحدی نوشت، بلکه باید فاکتورهایی مانند ادبیات گویشی، موسیقیایی، جنس سازها و رنگ‌ها را نیز در نظر بگیریم.

به گزارش ایرنا، بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، با هدف تقویت مهارت، رشد آگاهی و اعتماد به نفس فرزندان ایران زمین از طریق نمایش، یکم تا ششم تیرماه به دبیری‌ امیر مشهدی عباس با شعار «تئاتر، پرواز پروانه‌های خیال» در شهر تاریخی همدان در حال برگزاری است.

این جشنواره با حضور ۷۰ گروه نمایشی داخلی و خارجی برگزار می شود، ۵۰۰ اثر از گروه های نمایشی داخلی و خارجی به جشنواره ارائه شد که پس از داوری اولیه ۷۰ گروه نمایشی به این دوره از جشنواره راه یافتند.

در این دوره از جشنواره گروه های نمایشی از پنج کشور ایتالیا، یونان، ارمنستان، ترکیه و عراق حضور دارند و با دیگر راه یافتگان به این رویداد رقابت می کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha