پایه‌های کشتی ایران لرزید؛ از گاف کادرفنی تا روند نزولی نوجوانان

تهران- ایرنا- پیکارهای کشتی آزاد و فرنگی قهرمانی نوجوانان آسیا در قرقیزستان در حالی به ترتیب با عنوان چهارمی و نائب قهرمانی تیم‌های کشورمان به پایان رسید که نتایج نشان داد کشورهای آسیایی سرمایه‌گذاری زیادی در کشتی به خصوص در رده پایه انجام داده‌اند و این زنگ خطری برای کشتی ایران است.

به گزارش ایرنا، آنچه که بیش از همه موجب حیرت همه علاقمندان و کشتی دوستان در چند روز اخیر شد، گاف و اشتباه عجیب کادر فنی تیم کشتی آزاد نوجوانان و در راس آن مجید ترکان مربی کارکشته که تجربه حضور در میادین مختلف بین‌المللی را دارد، است.

در شرایطی که فدراسیون‌ها و به خصوص کشتی شرایط مالی خوبی را به دلیل اعزام‌های متعدد تیم‌های مختلف به رقابت‌های بین المللی ندارند، سر وزن نرسیدن ۲ آزادکار کشورمان آن هم در رده سنی نوجوانان نمی‌تواند هیچ توجیهی داشته باشد به خصوص آنکه شرایط روحی و روانی از دست دادن مسابقات برای ۲ نماینده نوجوان کشورمان تا سال‌ها در ذهن و یاد آنان باقی خواهد ماند و شاید زندگی ورزشی آنان را تحت الشعاع این اشتباه قرار دهد.

طبق برنامه قرار بود در روز نخست مسابقات کشتی آزاد قهرمانی نوجوانان قهرمانی یعنی ۳۱ خرداد، کشتی‌گیران وزن‌های ۶۵، ۷۱ و ۸۰ کیلوگرم پس از انجام مراسم وزن کشی به‌روی تشک بروند اما اشتباه کادرفنی تیم ملی سبب شد محمدمهدی ممیوند در ۶۵ و رضا سلیمانیان در وزن ۸۰ کیلوگرم، به سر وزن نرسند و از جدول مسابقات کنار گذاشته شوند.

به‌نظر می‌رسد که کادرفنی در حالی که از چند هفته قبل و با وجود اعلام برنامه مسابقات از سوی اتحادیه جهانی کشتی و همچنین ارائه برنامه مسابقات از سوی روابط بین‌المللی فدراسیون به کادر فنی برای کنترل وزن هیچ توجه و دقتی به برنامه مسابقات نداشتند و به خیال آنکه برنامه رقابت‌های کشتی آزاد نیز مانند کشتی فرنگی است و قرار است در روز نخست مسابقات ۷ وزن برگزار شود، مرتکب چنین اشتباه مهلکی شدند. کادر فنی تصور داشت که مسابقات ممیوند و سلیمانیان در روز دوم قرار است برگزار شود و برای ۷ کشتی‌گیری که قرار بود طبق برنامه روز دوم به روی تشک بروند برنامه سر وزن رسیدن را به اجرا گذاشته بود.

پیکارهای کشتی قهرمانی سال ۲۰۲۲ آسیا در حالی برگزار شد که به دلیل کرونا این پیکارها در ۲ سال گذشته برگزار نگردید و تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی کشورمان در سال ۲۰۱۹ قهرمان آسیا شده بودند. با این وجود و با توجه به کسب عنوان چهارمی تیم کشتی آزاد ایران در قهرمانی سال ۲۰۲۲ آسیا با کسب ۱۲۶ امتیاز و البته عنوان نازل پنجمی قهرمانی جهان در سال ۲۰۲۱ در مجارستان نشان می‌دهد که کشورهای آسیایی سرمایه‌گذاری خوبی در کشتی و به خصوص رده‌های پایه انجام داده‌اند. کشورهایی همچون هند، قزاقستان، ازبکستان، قرقیزستان، ژاپن، مغولستان و سایر کشورها از این پس حریفان جدی برای کشتی کشورمان خواهند بود.

آنچه که مسلم است نتایج رده‌های سنی نوجوانان هیچگاه نمی‌تواند ملاک ارزیابی عملکرد یک فدراسیون باشد کما آنکه توجه به رده‌های سنی پایه به عنوان پشتوانه رده‌های جوانان، امیدها و در نهایت بزرگسالان از اهمیت زیادی برخوردار است و غفلت و توجه به کشتی پایه و به خصوص باشگاه‌ها و مربیان سازنده صدمات جبران ناپذیری را وارد خواهد کرد که البته فدارسیون کشتی در سال‌های اخیر برنامه‌های ویژه‌ای را برای توجه به مربیان سازنده و افزایش جمعیت کشتی‌گیر در کشور داشته است.

نتایج تیم‌های کشتی نوجوانان از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲:

کشتی آزاد: عنوان چهارمی کشتی آزاد قهرمانی سال ۲۰۲۲ آسیا

آزادکاران نوجوانان کشورمان با کسب ۱ مدال طلا، ۳ مدال نقره و ۱ مدال برنز به کار خود در رقابت های کشتی قهرمانی نوجوانان آسیا در قرقیزستان پایان دادند.

رقابت‌های کشتی آزاد نوجوانان قهرمانی آسیا روزهای ۳۱ خرداد و اول تیرماه در شهر بیشکک قرقیزستان برگزار شد و نمایندگان کشورمان در پایان توسط محمدرضا لطفی در وزن ۱۱۰ کیلوگرم به مدال طلا، امیرمحمد نوازی در وزن ۴۵ کیلوگرم، محمدرضا اسدی در وزن ۵۱ کیلوگرم، عرفان علیزاده در وزن ۹۲ کیلوگرم به مدال نقره و یونس شفیعی در وزن ۷۱ کیلوگرم به مدال برنز دست یافتند.

رده‌بندی تیمی: ۱- هند ۱۸۸ امتیاز ۲- قزاقستان ۱۵۰ امتیاز ۳- ازبکستان ۱۴۵ امتیاز ۴- ایران ۱۲۶ امتیاز ۵- ژاپن ۱۲۲ امتیاز ۶- قرقیزستان ۱۰۷ امتیاز ۷- مغولستان ۸۵ امتیاز

پنجمی پیکارهای کشتی آزاد قهرمانی سال ۲۰۲۱ جهان

تیم کشتی آزاد نوجوانان در پایان رقابت‌های قهرمانی جهان در مجارستان صاحب ۳ مدال طلا، یک مدال برنز و ۲ عنوان پنجمی شد.

رقابت‌های کشتی آزاد نوجوانان قهرمانی جهان روزهای ۲۸ تا ۳۰ تیرماه سال ۱۴۰۰ در شهر بوداپست مجارستان برگزار شد و در پایان تیم ایران توسط علی خرم‌دل در وزن ۵۱ کیلوگرم، سیدحسن اسماعیل‌نژاد در وزن ۷۱ کیلوگرم و امیررضا معصومی در وزن ۱۱۰ کیلوگرم به مدال طلا و علی رضایی در وزن ۶۵ کیلوگرم به مدال برنز دست یافت. شهداد خسروی و محمدرضا شاکری در اوزان ۵۵ و ۶۰ کیلوگرم نیز پنجم شدند.

در رده‌بندی تیمی این مسابقات هند با ۱۴۷ امتیاز قهرمان شد و تیم‌های آمریکا، روسیه و ایران به ترتیب با ۱۴۳، ۱۴۰ و ۱۱۶ امتیاز دوم تا چهارم شدند.

قهرمانی سال ۲۰۱۹ آسیا

تیم کشتی آزاد نوجوانان ایران با کسب ۷ مدال طلا، یک مدال نقره و یک مدال برنز با اقتدار بعنوان قهرمانی رقابت‌های آسیایی در قزاقستان رسید.

رقابت‌های کشتی آزاد نوجوانان قهرمانی آسیا روزهای ۱۵ و ۱۶ تیرماه سال ۹۸ در شهر نورسلطان کشور قزاقستان برگزار شد و در پایان تیم ایران توسط علی عرب در وزن ۴۵ کیلوگرم، رحمان عموزاد خلیلی در وزن ۴۸ کیلوگرم، علی قلی‌زادگان در وزن ۵۱ کیلوگرم، امیرحسین متقی در وزن ۶۰ کیلوگرم امیرحسین فیروزپور در وزن ۸۰ کیلوگرم، سهیل یوسفی در وزن ۹۲ کیلوگرم و سالار حبیبی در وزن ۱۱۰ کیلوگرم به مدال طلا، در وزن ۶۰ کیلوگرم توسط عرفان الهی به مدال نقره و در وزن ۶۰ کیلوگرم توسط مهدی ویسی در وزن ۵۵ کیلوگرم به مدال برنز دست یافت و با کسب ۲۱۲ امتیاز با اقتدار قهرمان قاره کهن شد. پس از تیم ایران هند و قزاقستان به ترتیب با ۱۵۷ و ۱۴۵ امتیاز دوم و سوم شدند.

نایب قهرمانی سال ۲۰۱۹ جهان

تیم ایران با کسب ۳ مدال طلا، ۳ نقره و یک برنز بعنوان نایب قهرمانی رقابت‌های کشتی آزاد نوجوانان قهرمانی جهان در بلغارستان دست یافت.

این مسابقات روزهای ۷ تا ۹ مردادماه سال ۹۸ در شهر صوفیه بلغارستان برگزار شد و در پایان تیم ایران با ۳ مدال طلای رحمان عموزادخلیلی در وزن ۴۸ کیلوگرم، امیرحسین فیروزپور در وزن ۸۰ کیلوگرم و سهیل یوسفی در وزن ۹۲ کیلوگرم، ۳ مدال نقره علی عرب در وزن ۴۵ کیلوگرم، مهدی ویسی در وزن ۵۵ کیلوگرم و عرفان الهی در وزن ۶۰ کیلوگرم و کسب ۱۶۶ امتیاز بعنوان نایب قهرمانی رسید. تیم روسیه نیز با ۱۶۸ امتیاز قهرمان شد.

در وزن ۵۱ کیلوگرم این مسابقات علی قلی‌زادگان در حالی که در دیدار رده‌بندی مقابل حریف اوکراینی ضربه شده بود از سوی داوران دیسکالیفه شد و تیم ایران امتیاز این وزن را از دست داد.

کشتی فرنگی

نایب قهرمانی سال ۲۰۲۲ آسیا

تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان با کسب ۲ مدال طلا، ۴ مدال نقره و ۲ مدال برنز بعنوان نایب قهرمانی رقابت‌های آسیا در قرقیزستان دست یافت.

رویداد فوق روزهای ۲۹ و ۳۰ خردادماه در شهر بیشکک قرقیزستان برگزار شد و در پایان تیم ایران توسط محمد مرادی در وزن ۷۱ کیلوگرم، محمد جهانگیری در وزن ۱۱۰ کیلوگرم به مدال طلا، پیام احمدی در وزن ۴۵ کیلوگرم، علی احمدی‌وفا در وزن ۴۸ کیلوگرم، ابوالفضل میرشکار در وزن ۶۰ کیلوگرم، سیدرضا آذرشب در وزن ۸۰ کیلوگرم به مدال نقره، محمدرضا غلامی در وزن ۵۱ کیلوگرم و حمیدرضا کشتکار در وزن ۹۲ کیلوگرم به مدال برنز دست یافت.

در رده‌بندی تیم ایران با ۱۷۴ امتیاز بعنوان نایب قهرمانی دست یافت و قرقیزستان با ۱۸۲ امتیاز و قزاقستان با ۱۷۰ امتیاز در جایگاه‌های اول و سوم ایستادند.

عنوان پنجمی جهانی سال ۲۰۲۱

تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان با کسب ۲ مدال نقره و یک مدال برنز به کار خود در رقابت‌های جهانی مجارستان در سال ۲۰۲۱ پایان داد.

رقابت‌های کشتی فرنگی نوجوانان قهرمانی جهان روزهای اول تا سوم مردادماه سال ۱۴۰۰ در شهر بوداپست مجارستان برگزار شد و در پایان تیم ایران توسط سیدمصطفی رضایی و علیرضا عبدولی در اوزان ۶۰ و ۷۱ کیلوگرم صاحب مدال نقره و علی جلالی عبدالوند در وزن ۹۲ کیلوگرم صاحب مدال برنز شد. علی احمدی وفا در وزن ۴۵ کلوگرم نیز پنجم شد.

در پایان این مسابقات گرجستان، اوکراین و روسیه به ترتیب با ۱۴۱، ۱۲۷ و ۱۲۴ امتیاز اول تا سوم شدند. تیم ایران نیز با کسب ۸۱ امتیاز پنجم شد.

قهرمانی کشتی سال ۲۰۱۹ آسیا

تیم کشتی ایران با کسب ۴ مدال طلا، ۲ مدال نقره و یک مدال برنز بعنوان قهرمانی رقابت‌های کشتی فرنگی نوجوانان آسیا در قزاقستان رسید.

این مسابقات طی روزهای ۱۳ و ۱۴ تیرماه در شهر نورسلطان کشور قزاقستان برگزار شد که در پایان تیم ایران با چهار مدال طلای امیررضا ده‌بزرگی در وزن ۴۸ کیلوگرم، سعید اسماعیلی در وزن ۵۱ کیلوگرم، حجت رضایی در وزن ۶۵ کیلوگرم و سعید کریمی‌زاده در وزن ۹۲ کیلوگرم، ۲ مدال نقره دانیال سهرابی در وزن ۶۰ کیلوگرم و رضا ساکی در وزن ۷۱ کیلوگرم و یک مدال برنز شاهرخ میکائیلی‌زاده در وزن ۱۱۰ کیلوگرم و کسب ۱۸۱ امتیاز بعنوان قهرمانی رسید. پس از تیم ایران، قزاقستان با ۱۷۵ امتیاز در جایگاه دوم ایستاد.

قهرمانی سال ۲۰۱۹ جهان

تیم کشتی فرنگی نوجوانان ایران برای چهارمین بار و دومین بار پیاپی در رقابت‌های جهانی بلغارستان به عنوان قهرمانی دست یافت.

رقابت‌های کشتی فرنگی نوجوانان جهان روزهای ۱۱ تا ۱۳ مردادماه سال ۹۸ در شهر صوفیه بلغارستان برگزار شد و در پایان تیم ایران با ۴ مدال طلای امیررضا ده‌بزرگی در وزن ۴۸ کیلوگرم، سعید اسماعیلی در وزن ۵۱ کیلوگرم، رضا ساکی در وزن ۷۱ کیلوگرم و شاهرخ میکائیلی در وزن ۱۱۰ کیلوگرم و با کسب ۱۴۸ امتیاز با اقتدار و برای چهارمین بار و دومین بار پیاپی بعنوان قهرمانی دست یافت. پس از ایران تیم‌های جمهوری آذربایجان و روسیه به ترتیب با ۱۲۳ و ۹۹ امتیاز دوم و سوم شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha