هشدار وزیر دارایی آلمان از بروز بحران اقتصادی / مردم نگران تامین هزینه‌های زندگی هستند

تهران - ایرنا- کریستیان لیندنر وزیر دارایی المان با بیان این که کشور می‌تواند تا پنچ سال در زمینه‌های گوناگون دچار کمبود باشد تاکید کرد:‌ «خطر یک بحران اقتصادی بسیار جدی به دلیل افزایش قیمت انرژی، مشکلات زنجیره تامین و همچنین تورم وجود دارد. هدف اصلی کنونی ما باید جلوگیری از افزایش تورم باشد.»

به گزارش ایرنا ، وزیر دارایی آلمان در گفت‌وگو با بخش خبر شبکه دو تلویزیون آلمان (ZDF) هشدار داد: «ممکن است ظرف چند هفته  یا چند ماه آینده وضعیت بسیار نگران‌کننده‌ای داشته باشیم».

لیندنر ضمن هشدار نسبت به خطر یک بحران اقتصادی جدی خواستار استفاده بیشتر از نیروگاه‌های هسته‌ای شد. دو حزب دیگر ائتلاف دولتی با چنین اقدامی مخالفند.

به گفته وی  ، بسیاری از شهروندان آلمان نگرانند که در آینده نزدیک نتوانند هزینه زندگی خود را تامین کنند.

روسیه در روزهای اخیر صادرات گاز خود به آلمان را کاهش داده است.  به گفته آژانس شبکه فدرال، اوضاع عرضه انرژی متشنج است و قیمت‌ها همواره افزایش می‌یابند.

گرانی روزافزون

دویچه وله می گوید ، حدود چهار ماه پس از شروع تهاجم روسیه به اوکراین، علاوه بر مواد سوختی، مواد غذایی نیز به میزان قابل توجهی گران شده‌اند.

فدراسیون اتحادیه‌های کارگری آلمان از دولت خواسته است، در زمینه کاهش مالیات برای افراد کم‌درآمد اقدام کند. یاسمین فهیمی، رئیس این فدراسیون در گفت‌وگو با گروه رسانه‌ای فونکه خواستار تعیین سقف قیمت برای افرادی که در حد عادی برق و گاز مصرف می‌کنند شده است.

هوبرتوس هایل، وزیر امور اجتماعی آلمان نیز هشدار داد که دولت نمی‌تواند زیان‌های ناشی از بحران را برای همه قشرها جبران کند. این سیاستمدار عضو حزب سوسیال دموکرات به روزنامه اشترن گفت، دولت نمی‌تواند برای "تسکین افرادی که درآمد بسیار بالایی دارند" اقدام کند بلکه در وهله نخست باید به فکر کمک‌های هدفمند برای شهروندانی باشد که درآمدشان پایین است.

او تصریح کرد، دولت باید هرچه زودتر پیامدهای ویرانگر افزایش قیمت را به طور اخص برای افرادی که "هستی آنها در خطر است" محدود کند.

آندریاس یونگ، نایب‌رئیس حزب دموکرات مسیحی آلمان از دولت فدرال خواست، هزینه‌های خود را کاهش دهد. او در این راستا به "صرفه‌جویی جدی" در سرمایش، گرمایش و مصرف برق ساختمان‌های دولتی اشاره کرد و گفت، برنامه کاهش هزینه انرژی باید حتی دفتر صدراعظم  و تالارها در گوشه و کنار شهر را هم دربر بگیرد.

استفاده  از نیروگاه‌های هسته‌ای

وزیر دارایی فدرال در بخش خبر شبکه دو تلویزیون آلمان گفت، دولت فدرال باید برای حل این مشکلات از همه گزینه‌ها استفاده بهینه کند. لیندنر در این راستا به افزایش زمان بهره‌برداری از سه نیروگاه هسته‌ای در آلمان که قرار است فعالیت آنها در آخر سال جاری به پایان برسد اشاره کرد.

رهبر حزب دموکرات‌های آزاد گفت: «در هر صورت من راضی نیستم که استخراج  زغال‌سنگ را که  مخرب آب و هوا است گسترش دهیم، اما حتی احتمال استفاده بیشتر از انرژی هسته‌ای را در نظر نگیریم».

دو حزب دیگر ائتلاف دولتی، سوسیال دمکرات و سبزها، دلیلی برای کنارگذاشتن برنامه حذف تدریجی نیروگاه‌های هسته‌ای آلمان نمی‌بینند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha