ادعای اعدام اتباع عراقی در لهستان؛ وزارت خارجه عراق  تحقیق  می کند
پناهندگان عراقی در بین مرز روسیه سفید و لهستان قبل از شروع جنگ اوکراین

بغداد- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه عراق روز چهارشنبه اعلام کرد که در خصوص اخبار مربوط به اعدام جمعی از اتباع کشورش به دست سربازان لهستانی در نزدیک مرزهای لهستان با روسیه سفید (بلاروس)، تحقیق و تفحص می کند.

به  گزارش ایرنا، خبرگزاری ملی عراق «نینا» گزارش داد که «احمد الصحاف» سخنگوی وزارت امور خارجه عراق با انتشار بیانیه ای اعلام کرد بغداد درباره خبرهای منتشر شده در خصوص تعرض به تعدادی از اتباع عراقی از جمله تهدید جانی آنها، تحقیق و تفحص می کند.
وی افزوده است که وزارت امور خارجه عراق با جدیت بالایی پیرامون خبرهای منتشر شده در رسانه ها در خصوص تعرض به اتباع عراقی از جمله تهدید جانی آنها، تحقیق می کند.
به گفته وی، این وزارتخانه در خصوص اخبار مزبور که به نقل از گزارش های رسمی منتشر شده، با هماهنگی با دستگاه ها و نهادهای بین المللی برای اطلاع از جزییات، پیگیری لازم را انجام می دهد و از سفارتخانه های ذیربط عراق می خواهد که در خصوص صحت اطلاعات مزبور، تحقیق کند.
براساس گزارش های خبری، یک کمیته تحقیق کشور بلاروس مدعی اعدام جمعی ۱۳۵ پناهنده عراقی به دست تعدادی از سربازان لهستانی در نزدیکی مرزهای لهستان و روسیه سفید شده است.
در این راستا، خبرگزاری «رشا تودی» روسیه نوشته است که کمیته تحقیق بلاروس، مدارک و اطلاعات اعدام جمعی و محرمانه اتباع عراقی به دست تعدادی از سربازان لهستانی را تحویل یک هیات عراقی بازدید کننده از «مینسک»، داده است.
براساس این گزارش، سربازان لهستانی، این تعداد تبعه عراقی را در سمت مرز لهستان به قتل رسانده و به خاک سپرده اند.
راشا تودی اضافه کرده است که یک سرباز لهستانی دستگیر شده توسط روسیه سفید، به وقوع  این اعدام های جمعی اتباع عراقی به دست تعدادی از سربازان لهستانی و به خاک سپرده شدن مخفیانه آنها در داخل خاک لهستان، اعتراف کرده و اطلاعاتش را در اختیار کمیته روسیه سفید گذاشته که به نوبه خود، کمیته مزبور، اطلاعات را به هیات عراقی انتقال داده است.
پیش از وقوع جنگ اوکراین، موجی از مهاجرت اتباع عراقی که عموما از کردهای اقلیم کردستان بودند به سمت اروپا از طریق روسیه سفید و لهستان رخ داد که در همان زمان، گزارش هایی از ناپدید شدن تعدادی از اتباع عراقی منتشر شد.
همزمان، گزارش هایی نیز از کشته شدن تعدادی از اتباع عراقی انتشار یافت که وزارت امور خارجه عراق در همان زمان، وعده تحقیق و تفحص درباره سرنوشت اتباع عراقی در مرزهای بین لهستان و روسیه سفید داد.
گزارش های خبری منتشر شده در خصوص اعدام ۱۳۵ تبعه عراقی امروز باعث واکنش برخی از صاحب نظران عراقی شد و «ایاد السماوی» شخصیت سیاسی این کشور، در یادداشتی در صفحه شخصی خود، درباره موضع وزارت امور خارجه عراق مبنی بر تحقیق و تفحص در خصوص اعدام جمعی تعدادی از اتباع عراقی، تردید کرده است.
وی گفته است که تاکنون دهها کمیته تحقیق و تفحص با دستورهای حاکمیتی درباره جنایت هایی که در عراق رخ داده، تشکیل شده اما تا به این لحظه گزارش های هیچ یک از این کمیته ها درباره این جنایت ها منتشر نشده است.
در همین راستا برخی صاحب نظران خواهان فراخواندن سفیر لهستان به وزارت امور خارجه عراق و پیگیری این پرونده مهم با او شده اند و گفته اند که ضروری است این پرونده در صورت تایید صحت آن، بین المللی شود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha