تلاش رهبر دوره ای گروه ۲۰ برای حل صلح آمیز بحران اوکراین

تهران- ایرنا - وزارت امورخارجه اندونزی اعلام کرد، رئیس جمهوری این کشور که ریاست دوره ای گروه ۲۰ را بر عهده دارد، هفته آینده با همتایان روس و اوکراینی خود برای یافتن راه حل صلح آمیز جهت پایان دادن به مناقشات اخیر دیدار می‌کند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خبرگزاری «رویترز»، سفر «جوکو ویدودو» رئیس جمهوری اندونزی که در حال حاضر رئیس دوره ای گروه ۲۰ نیز هست نخستین سفر رهبری آسیایی برای دیدار با روسای جمهور روسیه و اوکراین است.

رئیس جمهوری اندونزی به طور جداگانه با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جهموری اوکراین و «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه که از پیش هر دو را برای شرکت در اجلاس گروه ۲۰ ماه نوامبر به جزیره «بالی» دعوت کرده بود، دیدار خواهد کرد.

در حالی که سایه جنگ اوکراین بر اجلاس ماه نوامبر گروه ۲۰ یعنی مهم ترین کشورهای اقتصادی جهان سایه افکنده است و با وجود تلاش های «جوکو ویدودو » به عنوان رئیس دوره ای این گروه برای متحد کردن اعضایش از یک سو و تهدیدهای کشورهای غربی برای تحریم روسیه در این اجلاس در ماه نوامبر از سوی دیگر، سفر هفته آینده رئیس جمهوری اندونزی برای دیدار همتایان خود را در شرایطی "غیر عادی" قرار داده است.

«رتنو مارسودی» وزیر امورخارجه اندونزی در کنفرانس خبری گفت: «رئیس جمهوری متاثر از بحران انسانی ناشی از این جنگ است و تلاش خواهد کرد تا در بحران غذایی که به دلیل جنگ اتفاق افتاده و بر سراسر جهان  به ویژه کشورهای درحال توسعه و فقیر تاثیر گذاشته همکاری کند.» 

وی در ادامه افزود، ویدودو برای روحِ صلح در جهان تلاش خواهد کرد.

درحالی که ماه ها از آغاز جنگ در اوکراین می گذرد، این منازعه منجر به اختلال در زنجیره تامین و انبار مواد غذایی و سوخت در جهان شده است. علاوه بر این در بسیاری از کشورها نرخ تورم به شکل فزاینده ای بالا رفته است و برخی کشورها محدودیت های صادرات کالاها را برای تضمین ذخایر داخلی خود در دستورکار قرار داده اند.

باوجود این وزیرامور خارجه اندونزی درباره جزئیات مذاکرات جوکو ویدودو در اجلاس گروه ۷ در آلمان و ملاقات های دوجانبه با رهبران این کشورها و سایر کشورها سخنی نگفت و تنها به بحث هایی کلی پیرامون مسائل امنیت غذایی و اهمیت روسیه و اوکراین در تامین گاز طبیعی و مواد غذایی بسنده کرد.

دفتر رئیس جمهوری اندونزی نیز تاکنون درباره جزئیات بیشتر اظهارنظری نکرده است.

گروه ۲۰ شامل قدرتمندترین کشورهای صنعتی و اقتصادهای نوظهور (G۲۰) جهان است که از همراهی ۱۹ کشور و اتحادیه اروپا شامل آرژانتین، برزیل، استرالیا، چین، آلمان، فرانسه، بریتانیا، هند، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، کانادا، مکزیک، روسیه، عربستان سعودی، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، ترکیه و آمریکا تشکیل شده است.

کشورهای وابسته به گروه ۲۰ حدود دو سوم کل جمعیت جهان را نمایندگی می‌کنند. افزون بر آن، این کشورها مجموعا ۸۰ درصد کل تولید ناخالص اقتصادی جهان را رقم می‌زنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha