۱ تیر ۱۴۰۱،‏ ۱۰:۲۰
کد خبر: 84797941
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

ایستاده‌ایم تمام قد به احترام یک نام «شهید دکتر مصطفی چمران» 

ناصر باقری مقدم | قائم مقام بنیاد ملی نخبگان
ایستاده‌ایم تمام قد به احترام یک نام «شهید دکتر مصطفی چمران» 

تهران- ایرنا- در فردای سالگرد شهادتش می‌نویسیم که بدانیم، امروز، فردایی‌ست که او جسورانه ساخت و فرداها را مدیونیم به صلابت غیرتشان برای حفظ خاک وطن.

خرداد که تمام می‌شود و هستی رنگ آفتاب دلنوازش را تندتر بر سرزمین‌مان می‌تاباند، خاطره‌ای نه در ذهن که در قلب ایران می‌تپد، تا یادآوری کند او را، که چون هزارانِ دیگر رفت تا ایران و ایرانی سربلند بماند، نخبه‌ای در تراز انقلاب، که بی‌بدیل شد برای جامعه نخبگانی در سیره و سلوک.

حالا نامی است آشناتر از قبل، او که هم دانشمند بود و هم فرمانده، حالا الگویی‌است تمام در عرصه‌های گوناگون از علم و فرهنگ تا فرماندهی و مدیریت.

گفته بود: «ای خدا، من باید از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از این راه طعنه زنند» و تا آخرین روز حیات چنین کرد.

او که سال‌ها در مرزهای دانش، شعار «از علم تا عمل» را ثابت کرده بود، در دوران دفاع مقدس نیز در جبهه حق علیه باطل بلند قامت ایستاد و با فعالیت‌های نوآورانه، هم مجاهد مرز دانش شد و هم فرمانده در حفظ مرز جغرافیا برای ایران، مومن بود و ولایت پذیر، و «با اخلاص» و «با بصیرت» به حق صفاتی است، شایسته‌ی همراهی نامش.

حالا در ابتدای قرن تازه، ما ایستاده‌ایم تمام قد به احترام یک نام: «شهید دکتر مصطفی چمران» و در فردای سالگرد شهادتش می‌نویسیم که بدانیم، امروز، فردایی‌ست که او جسورانه ساخت و فرداها را مدیونیم به صلابت غیرتشان برای حفظ خاک وطن و تقویم چه درست در روز ثبت شهادتش به نام «اساتید بسیجی» نامگذاری شد، که او استادی بود شاگردپرور، او که حتی دغدغه نخبگان آینده جهان اسلام را داشت و قلبش از ایران تا لبنان برای دانش‌آموزان بی‌بضاعت می‌تپید.

حالا اساتید دانشگاهی می‌دانند که زنده نگهداشتن یاد چمران‌ها، تنها با توسعه و ترویج فرهنگ تفکر و روحیه جهادی در عرصه‌های علمی و فرهنگی در میان نسل جدید و حضور مخلصانه‌شان در محیط‌های آموزشی محقق خواهد شد و بی‌شک، آنچه منجر به ادامه راه چمران است، ایجاد زمینه‌های لازم برای بهره‌مندی هرچه بیشتر از ظرفیت جامعه نخبگان کشور است و حرکت در مسیر نقشه راهی که پیش‌تر به تدبیر رهبر فرزانه انقلاب در «بیانیه گام دوم» در اختیارمان قرار گرفته که به فضل الهی گویای آینده‌ای روشن است و با نگاهی عالمانه به گذشته، ترسیم و تدوین شده است. 

در پایان سخن، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر به ویژه اساتید شهید، امیدوارم اساتید جوان و نخبه کشور با حضور و ایفای نقش حداکثری در صحنه حکمرانی به حل مسائل اساسی کشور همت گمارند که  عزت‌مندی ملت ایران وسعتی دارد به درازای تاریخ که خدشه‌دار نخواهد شد. توفیق روز افزون اساتید نخبه و ارزش‌آفرین را از خداوند متعال خواستارم.

ایستاده‌ایم تمام قد به احترام یک نام «شهید دکتر مصطفی چمران» 

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha