۳۱ خرداد ۱۴۰۱، ۵:۰۰
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 84795502
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

رهبر جنبش النهضه خواستار تحریم همه پرسی در تونس شد

تهران-ایرنا-راشد الغنوشی رییس برکنارشده مجلس تونس و رهبر جنبش النهضه تونس دوشنبه شب خواستار تحریم همه پرسی قانون اساسی شد.

به گزارش ایرنا،  این همه‌پرسی قرار است ۲۵ ژوئیه (۳ مرداد) توسط قیس سعید رییس جمهوری تونس برگزار شود.

الغنوشی به شبکه الجزیره مباشر قطر گفت که وی به دنبال بازگشت حزب النهضه به قدرت نیست، بلکه به دنبال بازگشت دمکراسی به کشورش است.

وی با انتقاد از اقدامات رییس جمهوری تونس گفت که قیس سعید مردم را به یک جمهوری جدیدی دعوت می‌کند که با اراده شخصی و فردی تمام قوه ها و قدرت را در دست یک حاکم مطلق گرد می‌آورد.

سعید پنج خردادماه از رای دهندگان برای شرکت در همه پرسی قانون اساسی جدید در ۲۵ ژوئیه دعوت کرده است.

وی اواخر اردیبهشت ماه «الصادق بلعید» از اساتید حقوق را به ریاست کمیته ای مشورتی برای تدوین یک قانون اساسی جدید با عنوان "برای جمهوری جدید" منصوب کرد، کمیته‌ای که متشکل از روسای دانشکده های حقوق و علوم سیاسی است.

«قیس سعید» رئیس جمهور تونس از ۲۵ ژوئیه (سوم مرداد)  سال۲۰۲۱ میلادی مجموعه‌ای از اقدامات فوق‌العاده را اتخاذ کرد و با اعلام لغو اختیارات پارلمان، رفع مصونیت نمایندگان، انحلال هیات نظارت بر قانون اساسی و برکناری دولت بن بست سیاسی شدیدی در کشور ایجاد کرد که با موجی از مخالفت ها و اعتراض های احزاب و جریان های سیاسی بویژه جنبش النهضه این کشور روبرو شد.  

مخالفان قیس سعید، او را به کودتا علیه دستاوردهای دموکراتیک قیام سال ۲۰۱۱ میلادی که به برکناری «زین العابدین بن علی» رئیس جمهور وقت تونس منجر شد، متهم می کنند اما قیس سعید می گوید که اقداماتش قانونی و برای نجات تونس از بحران سیاسی طولانی مدت ضروری است.

بحران اقتصادی و اجتماعی در تونس نیز در نتیجه این بحران سیاسی تشدید شده است.

کاهش همه شاخص‌های اقتصادی تونس در سایه ادامه بحران سیاسی، نشان می‌دهد که این کشور در آستانه خطر ورشکستگی اقتصادی قرار گرفته است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha