گام بلند تهران-باکو برای تعمیق روابط فرهنگی

تهران- ایرنا- وزرای فرهنگ جمهوری اسلامی ایران و آذربایجان در دیدار صمیمانه بر توسعه روابط و تعاملات فرهنگی و هنری و همکاری های دو جانبه تاکید کردند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمد مهدی اسماعیلی دوشنبه شب در دیدار با آنار کریم اف همتای آذربایجانی خود در تالار وحدت تهران با خیر مقدم به وزیر فرهنگ آذربایجان و هیات همراه، به روابط تاریخی، تمدنی و فرهنگی دو کشور و فعالیت های مشترک اشاره کرد و گفت: باتوجه به روابط دیرینه و مشترک ایران و آذربایجان، روابط دو کشور فراتر از دوستی و همسایگی ست بلکه جنبه خویشاوندی به خود گرفته است.

وی تصریح کرد: به سبب ارتباط دیرینه و دوستی میان دو کشور هر مانعی جلوی ما باشد کنار خواهیم زد. 

گام بلند تهران-باکو برای تعمیق روابط فرهنگی

عضو کابینه دولت مردمی در ادامه به مشترکات فراوان تاریخی، فرهنگی و تمدنی دو کشور اشاره و ابراز امیدواری کرد: باتوجه به مذاکرات انجام شده و توافق انجام گرفته فصل نوینی در گسترش ارتباط فرهنگی قرار گیرد.

وی ادامه داد: هر مانعی که مقابل پیشرفت دو کشور را بگیرد با اراده طرفین کنار خواهیم زد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه باتوجه به مشترکات فرهنگی و وجود مشاهیر مشترک بین دو کشور یادآور شد: دیدار امروز در راستای آغاز فصل نوینی در جهت گسترش روابط تاریخی، فرهنگی و تمدنی بود.

اسماعیلی با اشاره به گفت‌وگوهای میان طرفین ابراز امیدواری کرد: در آینده نزدیک نتیجه این ‌گفت‌وگوها منجر به امضای تفاهم‌نامه مشترک فرهنگی میان دو کشور شود.

وی تاکید کرد: تلاش می‌کنیم تا روابط بین دو کشور را در زمینه‌های فرهنگی، سینمایی، برگزاری نمایشگاه‌های کتاب و به ویژه جشنواره‌های فیلم گسترش دهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز امیدوری کرد این سفر و دیدار با همتای آذری وی بتواند زمینه ایجاد گام‌های بلند مشترک دو کشور را فراهم ‌کند.

دعوت از وزیر فرهنگ برای سفر به باکو

وزیر فرهنگ آذربایجان نیز در بخشی از این دیدار ضمن قدردانی از مهمان‌نوازی جمهوری اسلامی ایران به ویژه همتای خود وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به روابط فرهنگی دو کشور اشاره کرد و گفت: باور دارم در راستای تقویت روابط دوجانبه میان ایران و آذربایجان صفحه‌ جدیدی در تعاملات فرهنگی بین دو کشور در آینده نزدیک ایجاد شود.

آنار کریم اف به صحبت‌های وزیر فرهنگ و ‌ارشاد اسلامی در خصوص نوع روابط بین دو کشور که فراتر از دوستی و همسایگی است اشاره کرد و افزود: ما نیز معتقدیم روابط دو کشور فراتر از دوستی است و می‌تواند بیش از این هم گسترش یابد.

وزیر فرهنگ آذربایجان هدف از سفر به ایران را در کنار همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی؛ گسترش همکاری‌های فرهنگی عنوان‌ کرد و گفت: ظرفیت‌های بسیاری در دو کشور وجود دارد که می‌تواند زمینه‌ساز توسعه روابط فرهنگی شود.

وی کار در حوزه ادبیات، کتاب، نمایشگاه‌های کتاب، برگزاری هفته‌های فرهنگی، حفظ آثار تاریخی مشترک و برگزاری هفته‌های فیلم میان دو کشور را از جمله این ظرفیت‌ها برشمرد.

آنار کریم اف یادآور شد: پس از برگرداندن اراضی وسیعی از قره باغ به آذربایجان بسیار خوشحال خواهیم شد که از همکاری‌های ایران نیز بتوانیم استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: مطمئنم هستم این سفر همکاری دو کشور را از سطح صحبت به مرحله اجرا و عمل برساند.

وزیر فرهنگ آذربایجان در پایان از محمد مهدی اسناعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سفر به آذربایجان دعوت و ابراز امیدواری کرد که سفر ایشان‌ به این کشور زمینه‌ساز امضای تفاهم‌نامه و منجر به تقویت روابط فرهنگی و هنری دو کشور شود.

ورود وزیر فرهنگ آذربایجان به تهران

به گزارش ایرنا، وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان که پیش از ظهر امروز وارد تهران شده بود، مورد استقبال حجت الاسلام محمد مهدی ایمانی پور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، کیانی مدیر کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور، مرجان پور رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان و علیزاده سفیر جمهوری آذربایجان در تهران قرار گرفت.

ادای احترام به امام خمینی(ره) در مرقد مطهر

وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان در بدو ورود به تهران با حضور در مرقد مطهر حضرت امام خمینی (ره) با اهدای گل به مقام شامخ بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران ادای احترام کرد.

از دیگر برنامه‌های امروز وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان در تهران، می‌توان به دیدار با رئیس موسسه فرهنگی اکو و دیدار با رئیس کتابخانه ملی اشاره کرد.

دیدار با دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی 

دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز روز یکشنبه - ۲۹ خرداد ۱۴۰۱- در دیدار با سفیر آذربایجان، توسعه روابط فرهنگی با کشور همسایه و برادر آذربایجان را از جمله موضوعات مهم در سفر وزیر فرهنگ این کشور به ایران دانست و ابراز امیدواری کرد تا بیانیه مشترک وزرای فرهنگ دو کشور به توسعه و تحکیم این تفاهمنامه منجر شود.

محمود شالویی در دیدار با علی علیزاده با اشاره به دیدار روزهای آینده وزرای فرهنگ ایران و آذربایجان، برنامه‌های وزیر فرهنگ آذربایجان در سفر چند روزه به جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد.

مدیر کل حوزه وزارتی در این دیدار تعمیق و توسعه روابط فرهنگی با کشور دوست، همسایه و برادر آذربایجان را از جمله موضوعات مهمی عنوان کرد که در سفر وزیر فرهنگ آذربایجان به ایران مورد توجه ویژه طرفین قرار خواهد گرفت و تصریح کرد: دو کشور دوست ایران و آذربایجان، روابط و اشتراکات فرهنگی دیرینه ای با یکدیگر دارند که امیدوارم این زمینه به ارتقای سطح کیفی ارتباطات و تعاملات بینجامد.

سفیر آذربایجان: تاکید بر توسعه روابط دو کشور در همه زمینه‌ها 

سفیر کشور آذربایجان در ایران نیز در ادامه این دیدار با تاکید بر اشتراکات فرهنگی میان دو ملت گفت: همواره به دنبال توسعه روابط دو کشور در همه زمینه ها هستیم؛ بر همین اساس روابط سیاسی و اقتصادی مناسبی با جمهوری اسلامی ایران داریم.

علی علیزاده، ادامه داد: شاید در حوزه ارتباطات فرهنگی میان دو کشور ایران و آذربایجان کاستی هایی وجود داشته باشد که با توجه به سفر چند روزه وزیر فرهنگ آذربایجان به ایران می توان به تقویت همه جانبه ارتباطات فرهنگی دو کشور امیدوار بود.

حضور وزرای فرهنگ آذربایجان و قزاقستان در ایران

وزرای فرهنگ دو کشور جمهوری آذربایجان و جمهوری قزاقستان برای توسعه روابط فرهنگی در ایران به سر می‌برند. 

گام بلند تهران-باکو برای تعمیق روابط فرهنگی

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha