۳۰ خرداد ۱۴۰۱، ۱۴:۳۳
کد خبرنگار: 2239
کد خبر: 84795001
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

دبیرخانه ثبت جهانی تپه تاریخی  ازبکی استان البرز به‌زودی تشکیل می‌شود

کرج - ایرنا - مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز با بیان اینکه تپه ازبکی تاریخی به ثبت ملی رسیده است، گفت: این تپه دومین اثر تاریخی از استان است که در حال آماده‌سازی پرونده برای ثبت جهانی آن هستیم.

به گزارش  ایرنا از روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز، فریدون محمدی روز  دوشنبه  با اشاره به اینکه امسال پرونده ثبت جهانی کاروانسرای ینگی امام  استان البرز به همراه سایر کارونسراهای مهم ایران در میراث جهانی یونسکو نیز آماده‌سازی می‌شود، گفت: دبیرخانه ثبت جهانی تپه ازبکی نیز به زودی تشکیل و اقدامات لازم در این مورد آغاز می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز با اشاره به اینکه البرز دارای ۵۵۰ اثرمیراث فرهنگی ملموس و ناملموس شناسایی شده است، اظهار داشت: تاکنون حدود ۳۵۰ اثر تاریخی و طبیعی  استان ثبت ملی  شده است.

وی  با بیان اینکه در حال آماده‌سازی آثاری برای ثبت در فهرست آثار ملی هستیم، گفت: این روند به صورت مداوم ادامه دارد؛ اکنون هم به دنبال ثبت شیرینی توتک به عنوان میراث‌فرهنگی غیرملموس البرز در فهرست آثار ملی هستیم.

محمدی با اشاره به اینکه اقدام به ثبت ملی آثاری که در معرض خطر هستند اولویت دارد، تصریح کرد: به عنوان مثال ثبت ملی کوه‌های رنگی بین اشتهارد و نظرآباد انجام شده است؛ به این ترتیب از آسیب و معدن‌سازی در این منطقه جلوگیری به عمل آمده ‌است و هرگونه تقاضای ایجاد معدن در آن منطقه ازسوی میراث‌فرهنگی رد می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز همچنین از انجام مراحل ثبت ملی محور جاده  کرج - چالوس خبر داد تا از تخریب در این منطقه جلوگیری و به محور گردشگری البرز تبدیل شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha