بررسی ۹۸۰۰ اثر در دهمین جشنواره ملی تولید محتوای الکترونیکی «رشد»

تهران - ایرنا - آثار 9 هزار و 800 معلم و دانش آموز در دهمین جشنواره ملی تولید محتوای الکترونیکی «رشد» بررسی شد.

به گزارش ایرنا از سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، اختتامیه دهمین دوره جشنواره ملی تولید محتوای الکترونیکی «رشد» که پیش از این فراخوان آن در سال ۱۴۰۰ منتشر شده و با توجه به سویه‌های کرونا به تأخیر افتاده بود؛ روز چهارشنبه یکم تیر ساعت ۱۱ تا ۱۳ با حضور برگزیدگان کشوری در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار خواهد شد.

طبق اعلام دبیرخانه دهمین جشنواره ملی تولید محتوای الکترونیکی رشد، در مرحله اول و مقدماتی ارزیابی آثار که ارزیابی در قالب غربالگری و با همراهی داوران استانی انجام شد، از ۱۱ هزار و ۳۷۲ اثر ارسال شده به دبیرخانه جشنواره تعداد هفت هزار و ۶۰ اثر به مرحله بعد راه یافتند. در مرحله دوم داوری از هفت هزار و ۶۱ اثر، ۲۷۶ اثر به مرحله نهایی راه یافتند. آثار برگزیده در این مرحله رتبه بندی شده و ارزیابی نهایی آنها توسط داوران ستادی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی انجام شد.

دهمین دوره جشنواره از نگاه آمار
در مجموع ۹هزار و ۷۹۸ نفر در دهمین جشنواره ملی تولید محتوای الکترونیکی رشد شرکت کرده‌اند که شهر تهران با هزار و ۲۷۶ و خراسان رضوی و فارس با ۸۴۵ شرکت کننده، حضوری پررنگ در این بخش دارند.

در بخش بارگزاری آثار نیز شهر تهران با هزار ۵۷۸ اثر اول است و اصفهان با هزار و ۱۸۳ اثر در جای دوم قرار دارد.

براساس این گزارش، ۶ هزار و ۱۶۶ نفر معلم، ۲ هزار و ۲۶۷ دانش آموز؛ ۲۵۸ هنرجو، ۶۱۷ هنرآموز، ۴۰۳ دانشجو معلم و دانشجو، ۸۱ شرکت کننده از بخش شرکت‌ها و موسسات آزاد و ۶ نفر از بخش مدارس خارج از کشور در دهمین جشنواره ملی تولید محتوای الکترونیکی رشد شرکت دارند.

اهداف جشنواره
هر سال جشنواره ملی تولید محتوای الکترونیکی رشد با هدف حمایت از تولیدات الکترونیک معلمان و مؤسسات و شرکت‌های علمی آموزشی، توسعه و تعمیق فرهنگ تولید محتوای الکترونیکی درسی و استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در فرآیندهای یاددهی و یادگیری؛ ایجاد زمینه مناسب برای شناسایی، ترغیب، پرورش و حمایت مالی و معنوی از توانمندی‌های معلمان، دانش‌آموزان، دانشجو معلمان و مدرسان در تولید مواد و رسانه‌های یادگیری الکترونیکی، تولید و تأمین محتوای الکترونیکی چندرسانه‌ای و رمزینه پاسخ سریع (QR Code) متناسب با نیاز دانش‌آموزان و معلمان و بارگذاری آثار واجد شرایط و استاندارد در شبکه ملی مدارس ایران (رشد)، توانمندسازی مدرسه برای ایفای نقش اصلی و محوری در نیل به وضع مطلوب در تولید و بهره‌برداری از مواد و رسانه‌های یادگیری الکترونیکی برگزار می‌شود.

تولید محتوای الکترونیکی برای تمام دروس کتاب‌های درسی دوره‌ها و پایه‌های تحصیلی (ابتدایی، متوسطه اول، متوسطه دوم: شاخه نظری، فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش) شامل رشته‌های: فیلم، انیمیشن، موشن، اینفوگرافی، بازی‌های تعاملی، تصویر سه‌بعدی، پادکست، صوت و گرافیک؛ از محورها و قالب‌های برگزاری دهمین جشنواره «تولید محتوای الکترونیکی رشد» است.

برگزاری کارگاه آموزشی
در روز اختتامیه نیز یک کارگاه آموزشی ویژه کارشناسان، معلمان، دانشجو معلمان، و دانش آموزان برگزار می‌شود.

این کارگاه آموزشی با عنوان «تولید محتوای الکترونیکی» توسط احسان طوفانی‌نژاد برگزار می شود. هدف از برگزاری این کارگاه، آشنایی کارشناسان، معلمان، دانشجو معلمان، و دانش آموزان با محورهای «بررسی آخرین تکنیک‌ها و رویکردها و وضعیت تولید محتوای آموزشی در جهان و ایران»، «جایگاه تولید محتوا در نظام تعلیم و تربیت کشورهای پیشرو و ایران»، «آینده پژوهی در خصوص رویکردهای آتی تولید محتوای و یادگیری الکترونیکی»، «تعریف نوین از تولید محتوای الکترونیکی»، «چشم انداز و افق ۵ ساله تولید محتوا در دنیا و جمهوری اسلامی ایران»، «شناسایی علوم و دانش‌های مورد نیاز معلمان و دانش آموزان در مقوله تولید محتوای الکترونیکی»، «راهبردهای حمایتی توسعه تقویت و اشاعه فرهنگ و دانش تولید محتوا توسط دست اندرکاران تعلیم و تربیت» است.

علاقمندان به حضور مجازی در این کارگاه می‌توانند صبح روز چهارشنبه یکم تیر از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۰:۳۰ از طریق لینک آپارات https://www.aparat.com/himasys.com/live  در این کارگاه حضور یابند. حضور مجازی در این کارگاه برای عموم آزاد است.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاونت فضای مجازی سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، معاونت‌های پرورشی و فرهنگی، آموزش متوسطه و آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در برگزاری این جشنواره با دفتر انتشارات و فناوری آموزشی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی همراهی و مشارکت داشتند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha