نظارت سازمان دامپزشکی بر قیمت دارو و واکسن دام و طیور

تهران- ایرنا- رییس سازمان دامپزشکی اعلام کرد که این سازمان ناظر بر قیمت دارو و واکسن دام و طیور است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «سید محمد آقامیری» با بیان اینکه سازمان دامپزشکی در تنظیم بازار نقشی ندارد، اما عملکرد و نظارت ما در تنظیم بازار موثر است افزود: اگر قیمت دارو و واکسن زیاد باشد، تولیدکننده خریداری نمی‌کند و این امر منجر به شیوع بیماری می‌شود، از این جهت برای ما مهم است که واکسن و دارو با چه نرخی به دست تولیدکننده می‌رسد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: با شیوع بیماری دام و طیور مشکلات افزایش می‌یابد و در برخی مواقع مجبور به هزینه بیشتر هستیم؛ بنابراین وظیفه ما در حوزه پیشگیری و قبل از ایجاد مشکل است که الان هم این کار انجام می‌شود.

آقامیری تصریح کرد: نگاه بعدی سازمان، کنترل کیفیت داروهای دامی عرضه شده در بازار (pms)  است به‌طوری‌که ماده مؤثر داروهای موجود در بازار را جمع‌آوری و بررسی کنیم تا ببینیم داروی مصرفی دامدار چقدر اثرگذاری دارد.

رییس سازمان دامپزشکی گفت: بنا بر آخرین آمار تا ۲ روز گذشته تعداد مبتلایان تب کریمه کنگو به ۱۳ نفر رسیده که متأسفانه یک نفر آن‌ها فوت کرده است.

به گفته وی، با توجه به افزایش تعداد آمار مبتلایان و امکان انتقال از دام به انسان یا انسان به انسان دیگر توصیه می‌شود که افراد به سبب عدم علایم بالینی بر دام از ذبح غیرمجاز و خرید گوشت کنار جاده امتناع کنند.

گفتنی است؛ همه ساله با آغاز فعالیت کنه‌ها در فصل گرما بیماری تب کریمه کنگو افزایش می‌یابد، در حالی که با رعایت توصیه‌های دامپزشکی به راحتی قابل پیشگیری است. در این راستا سازمان دامپزشکی وظیفه نظارتی و حاکمیتی دارد تا در نهایت محصولات سالم‌ پروتئینی به دست مصرف‌کنندگان برسد و از شیوع بیماری‌های دام و طیور که آسیب جدی به تولید ملی کشور می‌زنند، پیشگیری کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha