۲۰ آموزشگاه فنی و حرفه‌ای آزاد برای مهارت آموزی در چابهار دایر است

چابهار- ایرنا- رییس آموزش فنی و حرفه‌ای چابهار گفت: ۲۰ آموزشگاه فنی و حرفه‌ای آزاد در رشته‌های مختلف از جمله فناوری اطلاعات، معماری، مراقبت زیبایی، امورباغی، هتل‌داری،  گردشگری،هنرهای تجسمی و امور شیلات صنایع تغذیه‌ای، پوشاک، چوب و صنایع تزئینی در این بندر مشغول به فعالیت هستند.

عبدالحمید نارویی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: آموزش فنی و حرفه‌ای چابهار در ۲ بخش خواهران و برادران آماده برگزاری دوره‌های آموزشی برای متقاضیان جویای مهارت و تکمیل مهارت براساس گروه‌های هدف است.

وی بیان کرد: علاوه‌بر ۲ مرکز ذکر شده، ۲ مرکز دیگر نیز در حال ساخت بوده که مرکز ۲ منظوره در روستای کُمب و یک مرکز جوش در منطقه مرادآباد است که بیش‌از ۷۰ درصد مراحل ساخت و ساز آن انجام شده و در نخستین فرصت تکمیل و افتتاح خواهند شد.همچنین راه اندازی و گسترش مامورسرا و مهمانسرای مرکز از ۲ سویت به ۶ سویت انجام شده و مبلغ ۲۳ میلیارد ریال از تملک استانی برای بهسازی مرکز  تخصیص یافته است.

رییس آموزش فنی و حرفه‌ای چابهار گفت: همچنین تعداد سه مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی ویژه دانشجویان در دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی، دانشگاه بین المللی و دانشگاه آزاد در حال فعالیت آموزشی هستند. 

وی اظهارداشت: تعداد مراکز جوار کارگاهی و بین کارگاهی شامل چهار مرکز بین کارگاهی و مرکز جوار کارگاهی است و تعداد چهار مرکز جوار کارگاهی شامل (هلدینگ توسعه پتروشیمی نگین مکران، مجتمع فولاد مکران، هتل لیپار و نیروگاه برق) بزودی افتتاح خواهند شد.

به گزارش ایرنا هلدینگ به معنای شرکتی است که مجموعه‌ای از شرکت‌ها، از لحاظ مدیریتی زیر نظر آن‌ فعالیت می‌کنند. 

نارویی با اشاره به عملکرد آموزشی در یک سال اخیر افزود: آموزش به زنان سرپرست خانوار در محل سکونتگاه‌های غیر رسمی به تعداد ۱۷۹ نفر، آموزش ۵۸ نفر در بخش ساکنان مناطق روستایی، آموزش در بخش دانشگاه به تعداد ۸۰ نفر، آموزش در محیط واقعی کار ۱۰۵ نفر، آموزش به اهالی سکونتگاه‌های غیر رسمی ۸۵ نفر، آموزش ۶۹۲ نفر در بخش ثابت شهری، آموزش در بخش سیار شهری ۴۲ نفر، آموزش معتادان بهبود یافته زندان ۳۰ نفر، کمپ ترک اعتیاد نِگور ۱۶ نفر، آموزش سربازان نیروهای مسلح ۱۴۵ نفر، آموزش در محیط کار واقعی ویژه سربازان نیروهای مسلح ۸۵ نفر انجام شده است. 

۱۵ گروه هدف برای مهارت آموزی در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای

وی با بیان اینکه گروه‌های هدف سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور ۱۵ گروه هستند، خاطرنشان کرد: دانشجویان، دانش‌آموزان، سربازان وظیفه، زندانیان، افراد دارای معلولیت، زنان سرپرست خانوار و اعضای خانواده‌، آسیب دیدگان اجتماعی از اعتیاد، ساکنان مناطق روستایی و عشایری، متقاضیان مهارت آموزی، شاغلان بنگاه‌های اقتصادی، زنان خانه‌دار، دانش آموختگان و فارغ التحصیلان دانشگاهی، مشمولان بیمه بیکاری برای تکمیل مهارت، کودکان کار و خیابان، پناهندگان و اتباع خارجی از جمله گروه‌هایی هستند که در حوزه‌های مختلف، آموزش‌های فنی حرفه‌ای را فرامی‌گیرند.

رییس آموزش فنی و حرفه‌ای چابهار ادامه داد: صنایع خودرو، صنایع دیزلی و دریایی، فناوری اطلاعات، برق صنعتی و ساختمان، تاسیسات، کارآفرینی، صنایع دستی دوخت‌های سنتی، صنایع فرش و چرم، صنایع بافت، صنایع دستی چوب فلز و سفال، صنایع پوشاک کارگاه شماره یک و شماره ۲، صنایع دستی دوخت های سنتی،هنرهای تجسمی و هنرهای تزئینی از جمله کارگاه‌های فعال آموزشی هستند.

وی گفت: بیشتر کارآموزان در مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای و آموزشگاه آزاد به کارآفرینی و تولید شغل می‌پردازند و با هماهنگی‌های انجام شده با صندوق کارآفرینی امید و بانک توسعه تعاون می‌توانند از تسهیلات با نرخ چهار درصد برای تشکیل تعاونی و ایجاد اشتغال اقدام کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha