امیرعبداللهیان درگذشت مهدوی دامغانی محقق پیشکسوت را تسلیت گفت

تهران- ایرنا- حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در پیامی درگذشت احمد مهدوی دامغانی نویسنده و محقق پیشکسوت را تسلیت گفت.

به گزارش بامداد شنبه ایرنا، در متن پیام تسلیت امیرعبداللهیان آمده است: درگذشت استاد فرزانه و محقق ارجمند فرهنگ ایران زمین، ادیب شهیر و پیشکسوت، شادروان دکتر احمد مهدوی دامغانی موجب تاثر و اندوه شد.

آن استاد و ادیب نام‌آشنا که شیفته و دلداده خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام بود و قلبش برای ایران عزیز می‌تپید، عمر با برکت خود را در خدمت به نشر و ترویج معارف نورانی قرآن و اهل بیت علیهم السلام و تدریس فقه و علوم اسلامی و الهیات و زبان و ادبیات شیرین فارسی سپری کرد.

اینجانب فقدان آن دانشمند گرانمایه را به همه علاقه‌مندان و شیفتگان علم، فرهنگ و تمدن ایران اسلامی به خصوص خانواده عزیز و علاقمندان و شاگردان ایشان، همچنین جامعه ایرانیان شریف مقیم خارج از میهن تسلیت عرض می‌کنم و برای بازماندگان ارجمند ایشان صبر جزیل و برای روح آن فقید سعید آرامش و غفران واسعه الهی مسألت می‌کنم.

 احمد مهدوی دامغانی متولد ۱۳ شهریور ۱۳۰۵ مشهد بود که امروز -جمعه، ۲۸ خردادماه- در سن ۹۵سالگی درگذشت.

از آثار مهدوی دامغانی می‌توان به از علی آموز اخلاص عمل، رساله درباره خضر، شاهدخت والاتبار شهربانو، در باغ روشنایی، گزیده حدیقة الحقیقه، گزیده‌ای از شعر سعدی به زبان عربی، نَسمةالسَّحر بذکر من تشیَّع و شعر (تصحیح،تحقیق)، دیوان خازن (عبداللّٰه بن احمد خازن) (تصحیح و تحقیق) و الوحشیات (ابوتمام) اشاره کرد.

وی در سال ۱۳۴۲ از دانشگاه تهران هم درجه دکتری در زبان و ادبیات فارسی گرفت. پس از گذراندن دوره دکتری زبان و ادبیات فارسی به عنوان استاد دانشگاه تهران به تدریس در دانشکده‌های ادبیات و الهیات دانشگاه تهران پرداخت.

از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۴ در دانشگاه مادرید به تدریس ادبیات عرب و فارسی و فقه اسلامی اشتغال داشت.

مهدوی دامغانی از سال ۱۳۶۶ مقیم آمریکا و در دانشگاه هاروارد و دانشگاه پنسیلوانیا مشغول به تدریس در مقطع دکتری و پست دکتری بوده‌ است. رشته‌های تدریس او در آمریکا شامل معارف اسلامی، ادبیات عرب، ادبیات فارسی، فقه، تفسیر و برخی علوم اسلامی بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha