سازمان مهاجرت جهانی: تحریم ها علیه روسیه به مهاجران کاری آسیای مرکزی ضربه زده است

تهران -ایرنا- سازمان بین المللی مهاجرت روز جمعه در گزارشی اعلام کرد تحریم‌های اعمال شده بر روسیه به سبب جنگ اوکراین بر کارگران مهاجران آسیای مرکزی که در این کشور مشغول بکار هستند تاثیرات منفی گذاشته است.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از پایگاه خبری «آسیا پلاس تاجیکستان»، در حال حاضر, حدود چهار میلیون تن کارگران کشورهای آسیای مرکزی در روسیه مشغول به کار هستند که از این تعداد حدود یک میلیون از تاجیکستان, یک میلیون از قرقیزستان, حدود دو میلیون از ازبکستان, و بیش از ۲۰۰ هزار تن از قزاقستان در این کشور مشغول بکار هستند.

این مهاجران کارگر در زمینه های مختلف از جمله ساخت و ساز, حمل و نقل, کشاورزی, و بخش خدمات بصورت فصلی و دراز مدت  در روسیه مشغول بکار هستند.

بر اساس این گزارش، پیش تر کارشناسان مدعی شده‌ بودند تحریم های اعمال شده علیه فدراسیون روسیه در پاسخ به عملیات نظامی ویژه این کشور در اوکراین تاثیر شدیدی بر اقتصاد روسیه و بازار کار این کشور خواهد گذاشت.

 با توجه به وابستگی آسیای مرکزی به اقتصاد روسیه, بروز هر گونه بحران اقتصادی در روسیه بر اقتصاد مهاجران و خانواده هایشان تاثیرات محسوسی خواهد گذاشت.

به باور کارشناسان سیاسی بعد از جنگ اوکراین و تحریم‌های غرب علیه روسیه پیش‌بینی‌ها حاکیت از رکود اقتصادی مسکو و بالا رفتن تورم در این کشور داشته ولی نتایج نظرخواهی از کارشناسان نشان می‌دهد تخمین‌ها بیش از حد، بدبینانه بوده و اقتصاد این کشور حال و روز خوبی دارد.

این در حالیست که  نظرخواهی خبرگزاری رویترز در تاریخ ۱۰ خرداد ماه سال جاری نشان می‌دهد ، پیش‌بینی کارشناسان در ماه می حاکی از کاهش اقتصاد روسیه تا ۷.۶ درصدی بود و نظرسنجی مشابهی در ماه آوریل نیز کاهش ۸.۴ درصدی را نشان می‌داد.

آخرین نظرخواهی رویترز از کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی نشان می‌دهد اقتصاد روسیه کمتر از پیش‌بینی‌ها افت داشته است. پیش از این یک مشاور اقتصادی پوتین اعلام کرده بود اقتصاد این کشور تا سال ۲۰۲۲ کمتر از افت ۵درصدی را تجربه نخواهد کرد.

وزارت اقتصاد روسیه چندی پیش اعلام کرده بود این کشور در سال جاری تنها ۱۲درصد کاهش تولید ناخالص ملی دارد که البته بیشترین مقدار از زمان سقوط شوروی سابق بوده است.

پیشتر گزارش شده بود که با وجود جنگ و تحریم، ارزش روبل روسیه در برابر ارزهای معتبر بین‌المللی نظیر یورو و دلار بشدت تقویت شده و به اوج چند ساله خود نزدیک شده است.

نرخ برابری دلار در برابر روبل روسیه در اواخر اردیبهشت ماه به حدود ۶۴/۵ رسیده که بالاترین ارزش ثبت شده این ارز در بیش از سه سال اخیر بوده است.

بنابر اعلام بانک مرکزی روسیه، ارزش ذخایر این کشور تا ماه ژانویه امسال (۲۰۲۲) بیش از ۶۳۰ میلیارد دلار بود؛ این ذخایر شامل طلا و ارز بود که البته بعد از جنگ این منابع محدود شد.

با این رقم(بیش از ۶۳۰ میلیارد دلار) روسیه به عنوان دارنده یکی از بزرگترین ذخایر ارزی دنیا معرفی شد که برای مدتی می‌توانست از این ذخایر بعنوان ابزاری برای جلوگیری از افت ارزش روبل استفاده کند؛ نکته جالب اینکه فقط ۱۶٪ ذخایر ارزی روسیه به دلار است.

پنج سال پیش دلار حدود ۴۰٪ ذخایر ارزی روسیه را تشکیل می‌داد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha