۲۶ خرداد ۱۴۰۱،‏ ۱۵:۰۴
کد خبرنگار: 1245
کد خبر: 84790844
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

سوریه: عملیات ترکیه برای ایجاد منطقه امن با نتایج روند آستانه در تضاد است

تهران – ایرنا - «ایمن سوزان»، رئیس هیات نمایندگی سوریه در هجدهمین نشست بین المللی سوریه در «مذاکرات روند آستانه» در «نور سلطان» قزاقستان تاکید کرد: «تهدیدهای رژیم ترکیه برای عملیات موسوم به منطقه امن در شمال سوریه با نتایج و خروجی های نشست آستانه در تضاد است».

به گزارش امروز (پنجشنبه) ایرنا از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، رئیس هیات نمایندگی سوریه در این مذاکرات در کنفرانس مطبوعاتی در شهر نورسلطان قزاقستان گفت که «رژیم ترکیه همچنان به نقض حریم و حاکمیت سرزمین سوریه ادامه می دهد و با هدف قرار دادن خاک سوریه و کشتن مردم بی گناه به بهانه ها و استدلال های بی پایه بر طبل تجاوز می کوبد».

وی ادامه داد که «تهدیدات رژیم ترکیه مبنی بر ایجاد منطقه ای به اصطلاح امن با نتایج آستانه در تضاد است و اقدامات آنکارا جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت است و جامعه بین المللی باید به آنها رسیدگی کند.»

معاون وزیر امور خارجه سوریه همچنین هدف از حضور غیرقانونی آمریکا در خاک کشورش را بی ثباتی و در راستای خدمت به منافع رژیم صهیونیستی دانست و خواستار پایان دادن به هرگونه حضور غیرقانونی نیروهای خارجی در خاک سوریه شد.

روسیه: دور بعدی مذاکرات آستانه پاییز برگزار می شود

از سویی دیگر، «الکساندر لاورنتیف» فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه در سوریه و رئیس هیات روس در هجدهمین نشست بین المللی سوریه در مذاکرات روند آستانه اعلام کرد که دور بعدی مذاکرات آستانه درباره سوریه پاییز امسال برگزار می شود.

لاورنتیف در گفت وگو با خبرنگاران در نور سلطان قزاقستان گفت که دور بعدی مذاکرات سوریه در قالب روند آستانه پاییز ۲۰۲۲ برگزار می‌شود.

وی بیان کرد که مسکو از ژنو به عنوان محلی برای برگزاری نشست ها درباره قانون اساسی سوریه راضی نیست، زیرا سوئیس از نظر تحریم ها و لفاظی های ضد روسی از دیگر کشورهای غربی پیشروتر است.

نماینده پوتین در سوریه با اشاره به اینکه کشورهای ضامن روند آستانه (ایران، روسیه و ترکیه) هنوز بر سر پیشنهاد مشخصی درباره تاریخ نشست بعدی سران آن به توافق نرسیده اند، اشاره کرد که طرف ایرانی تمایل خود را برای میزبانی این نشست ابراز کرده است.

لاورنتیف درباره تهدیدهای ترکیه برای انجام عملیات نظامی جدید در سوریه، بار دیگر  مخالفت روسیه را با این اقدام تکرار کرد و از ترکیه خواست از راه های مسالمت آمیز موضوع را حل کند.

فرستاده ویژه روسیه دیروز (چهارشنبه) هم در اظهاراتی تاکید کرد که حضور نیروهای آمریکایی در سوریه غیرقانونی است.

وی همچنین گفت که نیروهای آمریکایی که به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش به صورت غیرقانونی در سوریه حضور دارند، منابع این کشور را به یغما می‌برند.
نماینده روسیه در نشست آستانه همچنین درباره تجاوزهای مکرر رژیم صهیونیستی به خاک سوریه نیز گفت: حملات اسراییل به خاک سوریه غیرقابل قبول است که این موضوع در مذاکرات نورسلطان بررسی خواهد شد.
لاورنتیف اقدام‌های ترکیه در شمال سوریه را نیز غیرمنطقی خواند و گفت که این اقدام‌ها شرایط را بی‌ثبات و تنش‌ها را در منطقه تشدید می‌کند.
هجدهمین دور مذاکرات آستانه درباره سوریه از روز گذشته (چهارشنبه) - به مدت دو روز - در شهر نورسلطان پایتخت قزاقستان آغاز شده و شرایط بازگشت آوارگان سوری مهمترین دستور کار این دور از مذاکرات است.

این مذاکرات امروز (پنجشنبه) با انتشار متنی در قالب بیانیه پایان خواهد یافت.  
هفدهمین دور مذاکرات آستانه در روزهای ۲۱ و ۲۲ دسامبر سال گذشته (۲۴ و ۲۵ آذرماه ۱۴۰۰) در شهر نورسلطان قزاقستان برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha