دیدار هیات ایرانی و سوری در نشست آستانه/ تاکید تهران و دمشق بر احترام به حاکمیت ارضی سوریه

تهران – ایرنا – هیات جمهوری اسلامی ایران در دومین روز برگزاری هجدهمین دور از نشست‌های بین المللی «روند آستانه» در «نورسلطان» قزاقستان با هیات سوری ملاقات کرد و دو طرف آخرین تحولات میدانی و سیاسی سوریه را مورد بررسی قرار دادند و بر احترام به حق حاکمیت و تمامیت سرزمینی سوریه تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) گزارش داد که هیات ایرانی صبح امروز (پنجشنبه) به سرپرستی «علی‌اصغر خاجی» مشاور ارشد وزیر امور خارجه ایران در امور ویژه سیاسی با هیات سوریه به ریاست «ایمن سوزان» معاون وزیر امور خارجه دیدار کرد و در این نشست آخرین تحولات سوریه بررسی شد.

سانا اعلام کرد که در این دیدار، تحولات و اوضاع سوریه و موارد دستور کار نشست آستانه به ویژه تهدیدها و تجاوزهای رژیم ترکیه علیه سوریه مورد بررسی قرار گرفت.

معاون وزیر امور خارجه سوریه در این دیدار بار دیگر بر موضع قاطع دمشق در محکومیت شدید رفتار رژیم ترکیه و رد بهانه‌های آنکارا برای عملیات نظامی جدید و تجاوز به سوریه تاکید کرد و اقدام های ترکیه را نقض قوانین بین‌المللی و کاملاً مغایر با برداشت‌ها و خروجی‌های روند آستانه دانست.

خاجی سرپرست هیات ایرانی در نشست روند آستانه نیز با تاکید بر رد هرگونه تجاوز ترکیه به سوریه و احترام به تمامیت ارضی و یکپارچگی سوریه، تاکید کرد که این گونه اقدامات و تهدیدات تنها منجر به تشدید اوضاع در منطقه می‌شود.

 هیات جمهوری اسلامی ایران در نخستین روز برگزاری هجدهمین دور از نشست‌های بین المللی روند آستانه در نورسلطان قزاقستان به سرپرستی علی‌اصغر خاجی مشاور ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی دیروز (چهارشنبه) نیز با هیات روسیه ملاقات و آخرین تحولات سیاسی و میدانی سوریه را مورد بررسی قرار دادند.

مشاور ارشد وزیر امور خارجه در این نشست، با اشاره به آخرین تحولات بین المللی و تاثیرات آن بر سوریه، بر اهمیت و اراده مشترک کشورهای ضامن در آستانه در حل وفصل مسالمت‌آمیز بحران سوریه تاکید کرد.

وی تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی به فرودگاه دمشق که منجر به خسارت وسیع و متوقف شدن فعالیت آن گردید را محکوم کرد و از تداوم حملات این رژیم که منجر به آسیب دیدن زیرساختارهای شهری سوریه می‌شود ابراز نگرانی کرد.

علی اصغر خاجی ضمن انتقاد از رفتار کشورهای غربی بویژه آمریکایی‌ها در سیاسی کردن کمک‌های بشردوستانه، خواستار عملی شدن آنها بدون هرگونه رفتار تبعیض آمیز در این خصوص شد.

لاورنتیف فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه در این ملاقات با تاکید بر مواضع مشترک دو کشور ایران و روسیه در سوریه، از گسترش همکاری‌های دوجانبه در این خصوص استقبال کرد.

وی با انتقاد از رویکرد غرب در اجرای توافقات و قطعنامه‌های صورت گرفته بویژه قطعنامه ۲۵۸۵، بر لزوم بازنگری غربی‌ها در مواضع و سیاست‌هایشان و عدم سیاسی کردن کمک‌های بشردوستانه به سوریه تاکید کرد.

در این ملاقات دو طرف بر اهمیت اجرایی شدن کلیه توافقات آستانه از جمله احترام به تمامیت ارضی، یکپارچگی و حاکمیت ملی سوریه تاکید کردند.

همچنین در جریان این نشست، هیات‌های عراق و لبنان نیز دیدارهای جداگانه‌ای با هیات ایرانی انجام دادند و در خصوص مسائل سوریه و منطقه به گفت وگو و تبادل نظر پرداختند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha