خراسان شمالی در تولید پیله ابریشم رتبه چهارم کشوری را کسب کرد

بجنورد-ایرنا- مدیر امور طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: نوغانداران استان امسال در تولید پیله تر ابریشم رتبه چهارم کشوری را کسب کردند که این امر نشان از ظرفیت بالقوه منطقه برای افزایش تولید آن دارد.

علیرضا صادق روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نخ ابریشم تولیدی از این پیله ها بسیار با کیفیت است و حتی شرکت های تولیدی که از این محصول استفاده می کنند کیفیت آن را در دنیا نیز برتر دانسته اند.

وی گفت: نوغانداران این استان امسال ۲۵۸ تن پیله تر ابریشم تولید کردند که پارسال در همین مدت ۲۴۳ تن بود.

صادق اظهار داشت: تعهد این سازمان در سال جاری توزیع پنج هزار جعبه تخم نوغان بین فعالان این بخش بود که با استقبال بهره برداران مواجه شدیم و ۶ هزار و ۲۰ جعبه از سوی آنان خرید شد.

مدیر امور طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: قیمت هر کیلوگرم پیله تر در سال ۹۹ ، ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان، سال ۱۴۰۰ ، ۱۴۰ هزار تومان بوده است که امسال به بیش از ۲۷۰ هزار تومان رسید.

صادق اظهار داشت: در سال جاری به منظور تنظیم بازار نهاد کمیته امداد امام خمینی (ره) و تشکل های بخش کشاورزی اقدام به خرید پیله تر از نوغانداران کردند که این اقدام به نوعی دست دلالان را از خرید با قیمت پایین کوتاه  کرد.

وی ارزش پیله تر نوغانداران این استان در سال جاری را بیش از ۶۰ میلیارد تومان پیش بینی کرد. 

وی بر تکمیل زنجیره نوغان در استان تاکید کرد و افزود: در راستای اجرایی شدن این مهم نهال های توت اصلاح شده در بین نوغان داران استان توزیع شده است که حتی نهالستان توت نیز در این استان ایجاد شده است و علاوه بر تامین نیاز داخل استان به سایر استان ها نیز ارسال می شود.

صادق بر ایجاد مرکز خشک کنی ابریشم تر اشاره کرد و افزود: همچنین باید سردخانه ای نیز برای نگهداری تخم نوغان در استان داشته باشیم تا جعبه های نوغان را در زمانی که شرایط آب و هوایی مناسب است بین تولید کننده ها توزیع کنیم.

مدیر امور طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: نوغانداری فعالیت جانبی در کنار سایر فعالیت های کشاورزی است که در یک دوره کوتاه مدت در راستای انگیزه اقتصادی و ایجاد اشتغال نیروی کار در روستا انجام می شود که این حرفه در این خطه سابقه طولانی دارد.

صادق اظهار داشت: در این خطه فعالیت هایی از جمله از قبیل قالی بافی، بافت تابلو فرشٰ، پشتی ترکمن و سایر دست بافته های داری انجام می شود.

وی با بیان اینکه نوغانداری فعالیتی زوده بازده است افزود: با توجه به شرایط آب و هوایی توزیع جعبه نوغان در این استان معمولا در فروردین انجام می شود که این فعالیت ۴۰ تا ۴۵ روز طول خواهد کشید.

 مدیر امور طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت:  سه هزار و ۸۱۲ نفر از اهالی این استان در نوغانداری مشغول به فعالیت هستند که پارسال در بین این فعالان پنج هزار و ۶۰۲ جعبه نوغان توزیع شد که ۲۴۳ تن پیله تر ابریشم تولید شد.

صادق میانگین تولید پیله تر ابریشم  را در استان ۴۲.۵ کیلوگرم عنوان کرد و افزود: میانگین کشوری ۳۷.۵ است که استان در این خصوص از کشور بالاتر است.

وی اظهار داشت: بیشترین فعالیت حرفه نوغانداری به ترتیب در شهرستان های مانه و سملقان، راز و جرگلان و بجنورد است.

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزار است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می کنند، این استان بیشترین شاغل در بخش کشاورزی را دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha