مبادلات تجاری بین ایران و روسیه به ۴۰ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت

تهران- ایرنا- وزیر نفت درباره زمان تحقق هدف مبادلات تجاری سالانه ۴۰ میلیارد دلاری با روسیه نیز گفت: ظرف یک سال و نیم آینده و با برنامه‌ریزی که در دستور کار داریم به سقف ۴۰ میلیارد دلار در سال در روابط تجاری ایران و روسیه برسیم.

به گزارش حوزه سیاست خارجی ایرنا، جواد اوجی در روز ملی روسیه گفت: روز ملی روسیه را تبریک عرض می‌کنیم و از دعوت بنده برای حضور در این مراسم تشکر می‌کنم و خرسندم که در این جشن که نماد فرهنگی روسیه است حضور دارم.ایران و روسیه دو همسایه بزرگ در منطقه هستند که اشتراک زیادی در زمینه های مختلف اقتصادی و فرهنگی دارند.

وزیر نفت با بیان اینکه خوشبختانه در دولت سیزدهم، رابطه ایران و روسیه از روند رو به رشدی برخوردار است که امیدوارم تعمیق یابد، اظهار داشت: وزارت نفت، علاوه بر تلاش بر حوزه استراتژیک دو کشور، از همکاری با سازمان ها و وزارت خانه ها حمایت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم باتوجه به دیدار  روسای جمهور دو کشور، تعمیق مناسبات ایران و روسیه پیگیری شود، گفت: البته سفر معاون نخست وزیر روسیه به تهران، به عزم جدی برای گسترش روابط میان دو کشور کمک می‌کند.

اوجی درباره زمان تحقق هدف مبادلات تجاری سالانه ۴۰ میلیارد دلاری با روسیه نیز گفت: با این توافق‌ها و تفاهم‌نامه‌هایی که بعضی از آنها هم در حوزه انرژی به قرارداد منجر شده است ظرف یک سال و نیم آینده و با برنامه‌ریزی که در دستور کار داریم به سقف ۴۰ میلیارد دلار در سال در روابط تجاری ایران و روسیه برسیم.

اجرای پروژه همکاری بانکی روسیه، چین و ایران، در آینده‌ای نزدیک به سلطه دلار خاتمه خواهد داد

وی با تاکید بر اینکه اجرای پروژه همکاری بانکی روسیه، چین و ایران، در آینده‌ای نزدیک به سلطه دلار خاتمه خواهد داد، گفت:  این موارد نشان دهنده ظرفیت های ایران و روسیه و تغییر موازنه قدرت است.

وزیر نفت تصریح کرد: ایران و روسیه به عنوان دو بازیگر مهم در تامین نفت و گاز می‌توانند تامین کننده انرژی در جهان باشند.بازی با این دو کشور مهم، تهدیدی برای امنیت جهان و تامین انرژی خواهد بود.

وی ادامه داد: وابستگی اروپا به انرژی بازی نیست که به راحتی جبران شود و بازی که آمریکا انجام می‌دهد به سود کشورها نیست، این تجربه در سایر کشورها تکرار شده است.

اوجی با بیان اینکه تحریم راه چاره نیست و دامن گیر تحریم کنندگان خواهد شد، اظهار داشت: امیدوارم عقلای عالم، مصالح را با گفت و گو و مذاکره حل کنند و راه حل های منطقی برای مشکلات پیدا کنند. 

وزیر نفت گفت: جمهوری اسلامی با ذخایر نفت و گاز رتبه اول را در جهان دارد.ما امروز بیش از یک میلیارد متر مکعب ظرفیت تولید گاز و چهار میلیون بشکه ظرفیت تولید نفت داریم و طی برنامه هشت ساله برای افزایش تولید نفت و گاز کشور برنامه ریزی کردیم.

وی با بیان اینکه از سرمایه گذاری خارجی در حوزه نفت و گاز  استقبال می‌کنیم، گفت: ایران را تحریم کرده اند، لذا آمادگی کامل برای جذب سرمایه‌گذاران را داریم.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha