رکورد بیشترین افزایش حقوق حداقل بگیران بازنشستگان تامین اجتماعی در دولت سیزدهم

تهران- ایرنا - آمارها در ۶ سال اخیر نشان می‌دهد که امسال و در دولت سیزدهم بیشترین میزان افزایش حقوق حداقل بگیران بازنشستگان تامین اجتماعی با ۵۷.۴ درصد در راستای ارتقای معیشت و قدرت خرید این قشر ثبت شده است.

به گزارش ایرنا، جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی بر اساس مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی پس از تصویب در هیات وزیران در ۱۵ خردادماه امسال اعلام شد تا حداقل دریافتی بازنشستگان کمتر از حداقل حقوق مصوب کارگران کمتر نباشد.

بر اساس مصوبه شورای‌عالی کار در ۱۹ اسفند ۱۴۰۰ حداقل دریافتی کارگران برای سال ۱۴۰۱ به مبلغ پنج میلیون و ۵۸۰ هزار تومان در ماه رسید که طبق این مصوبه، با رعایت قوانین مربوط و لحاظ مصوبه شورای‌عالی کار، میزان دریافتی بازنشستگان تأمین اجتماعی، معادل حداقل حقوق و دستمزد کارگران شاغل تعیین شد.

در همین راستا نباید بازنشستگان کمتر از پنج میلیون و ۵۸۰ هزار تومان بگیرند ضمن اینکه مستمری از کارافتادگان جزئی و سایر افرادی که مستمری آنان به نسبت سنوات پرداخت حق بیمه برقرار شده است به همان نسبت و مبتنی بر مصوبه فوق افزایش خواهد یافت.

دولت سیزدهم امسال بیشترین حداقل حقوق بازنشستگان را رقم زد و این آمار در ۶ سال گذشته بیشترین حد بوده است به‌گونه‌ای که در سال  ۱۳۹۶ حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی با ۱۴.۵ درصد، سال ۱۳۹۷ با ۱۹.۵ درصد، سال ۱۳۹۸ با  ۳۶.۵ درصد، سال ۱۳۹۹ با ۲۶ درصد، سال ۱۴۰۰ با ۳۹ درصد و سال ۱۴۰۱ با ۵۷.۴ درصد به ثبت رسیده است.

رکورد بیشترین افزایش حقوق حداقل بگیران بازنشستگان تامین اجتماعی در دولت سیزدهم
بررسی آماری حداقل دریافتی بازنشستگان تأمین اجتماعی

امسال دریافتی بازنشستگان تأمین اجتماعی کمتر از پنج میلیون و ۵۸۰ هزار تومان نخواهد بود بر این ‌اساس اگر بازنشسته‌ای در سال گذشته سه تا چهار میلیون دریافت می‌کرد، امسال ۲ میلیون و ۲۶۹ میلیون تومان به حقوق آنان اضافه می‌شود.

همچنین دریافتی بازنشسته‌ای که  بین ۶ تا هفت میلیون تومان بود امسال یک‌میلیون و ۵۲۶ هزارتومانی بیشتر دریافت خواهد کرد و بازنشستگان تأمین اجتماعی که حقوق آن‌ها بین ۹ تا ۱۰ میلیون تومان بود افزایش حقوق یک‌میلیون و ۴۴۴ هزارتومانی را لمس خواهند کرد.

طبق افزایش ۵۷.۴ درصدی، بازنشستگان تأمین اجتماعی که ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان حقوق می‌گرفتند، بر روی حقوقشان یک‌میلیون و ۵۹۹ هزار تومان افزایش را شاهد خواهند بود.

همچنین طبق حکم قانون بودجه سال ۱۴۰۱ (مصوب مجلس شورای اسلامی) در خصوص صندوق‌های مختلف بازنشستگی (مبنی بر رشد ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان) و در راستای همسان ‌سازی پرداخت حقوق در کلیه صندوق‌های بازنشستگی، برای این دسته از مشمولان که دارای دریافتی بیش از حداقل باشند، افزایش ۱۰ درصدی اعمال می‌شود.

این در حالی است که به‌منظور کمک به معیشت مستمری‌بگیران بالاتر از حداقل، علاوه بر ده درصد مذکور، مبلغ ۶۵۰ هزار تومان (تا سقف دریافتی ماهانه ۱۰ میلیون تومان) به‌صورت ماهانه پرداخت خواهد شد.

طبق آخرین آمار سازمان تأمین اجتماعی، میانگین دریافتی ۳۰ درصد از بازنشستگان تأمین اجتماعی از سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به حدود ۶ میلیون تومان افزایش یافت که سهم قابل‌توجهی در افزایش حقوق قدرت خرید و معیشت بازنشستگان دارند.

با این افزایش مستمری حداقل بگیران تأمین اجتماعی، عدالت اجتماعی در بین حداقل و حداکثر بگیران بازنشستگان تأمین اجتماعی محقق شد که نشانگر نگاه دولت سیزدهم به کاهش فاصله طبقاتی، عدالت‌محوری و معیشت اقشار کم‌درآمد جامعه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha