افشاگر عربستانی: تلاشها برای عادی سازی روابط ریاض با رژیم صهیونیستی با نظر بن سلمان صورت می گیرد

تهران-ایرنا- افشاگر عربستانی در توییتر فاش کرد: یکی از دفاتر بزرگ فعال برای ترویج عادی سازی روابط ریاض با رژیم صهیونیستی توسط "سعود القحطانی" مشاور سابق دربار سلطنتی عربستان و براساس دستورات "محمد بن سلمان"، ولیعهد عربستان هدایت می شود.

"مجتهد" امروز (سه شنبه) در توییتر نوشت: این دفتر ۱۲ نیرو از ملیت های عرب را در استخدام دارد و بودجه پایه آن سالانه ۴ میلیون دلار -علاوه برهزینه های جاری- است و ریاست آن را یک شخصیت عراقی برعهده دارد.

"فیصل بن فرحان"، وزیر امور خارجه عربستان سعودی پیشتر مدعی شده بود که عادی سازی روابط عربستان و اسرائیل  برای طرفین منافع بسیاری در بر دارد و کل منطقه نیز از مزایای فوق العاده این روند  بهره خواهد برد.

بن فرحان درعین حال در حاشیه نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس اعلام کرده بود: تا زمانی که مسئله فلسطین حل نشود، نمی‌توانیم از این منافع بهره مند شویم.

روزنامه «اسرائیل هیوم» نیز چندی پیش  نوشت: اسرائیل و عربستان سعودی سال‌هاست که روابط غیررسمی و همکاری‌های پنهانی دارند.
پیش بینی می شود که در سفر آینده جو بایدن به عربستان گام دیگری در روند عادی سازی روابط اسرائیل و عربستان برداشته شود.
اسرائیل هیوم خاطرنشان کرد که «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی برای عادی سازی روابط با تل آویو بیشتر از همه تمایل و علاقه مندی نشان می دهد.  
در همین زمینه، روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست» نیز نوشت که انتظار می رود رئیس جمهوری آمریکا در سفر آتی خود به خاورمیانه، «ترتیبات امنیتی جدیدی را اعلام کند که به مصر اجازه می دهد کنترل و حاکمیت جزایر تیران و صنافیر در تنگه تیران را به عربستان سعودی منتقل کند.  
این روزنامه گزارش داد که عربستان سعودی در مقابل به خطوط هوایی اسرائیل اجازه پرواز در حریم هوایی خود را خواهد داد.
در زمان حاضر تنها پروازهای اسرائیل به امارات و بحرین می توانند از حریم هوایی عربستان عبور کنند، همچنین پروازهای شرکت هواپیمایی هند (ایر ایندیا) در مسیر عبور خود به  سرزمین های اشغالی فلسطین از آسمان عربستان عبور می کنند.
دولت بایدن در تلاش برای توافق و عادی سازی روابط عربستان و رژیم صهیونیستی است، موضوعی که در ماه گذشته میلادی برای نخستین بار تارنمای اکسیوس از آن پرده برداشت.
رسانه‌های رژیم صهیونیستی به تازگی گزارش های بسیاری درباره تحول در روابط عربستان سعودی و اسرائیل منتشر می کنند.  
به نوشته این رسانه ها، زمینه برای یک «رویداد دیپلماتیک و سیاسی میان دو طرف [ریاض و تل آویو] با ابعاد فوق‌العاده اقتصادی و امنیتی» فراهم شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha