حضور ۷۰ شرکت ایرانی در قطر/ تاکید بخش خصوصی بر توسعه مبادلات تجاری ایران و قطر

تهران- ایرنا- رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و قطر با اشاره به حضور ۷۰ شرکت بخش خصوصی ایران در قطر، گفت: به دنبال ارایه یک الگوی ویژه از همکاری بخش دولتی و خصوصی در کشور قطر هستیم.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط‌عمومی اتاق بازرگانی مشترک ایران و قطر، «عدنان موسی‌پور» در نشست تجار و بازرگانان ایرانی که در نخستین روز سفر بزرگ‌ترین هیات تجاری ایران به قطر در دوحه برگزار شد، اظهار داشت: حدود پنج سال پیش زمانی که تجارت ایران با کشور قطر حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون دلار بیشتر نبود و برخی در اتاق بازرگانی در پی تشکیل یک تشکل برای تقویت مراوده تجاری ایران با قطر بودند، که تشکل آن ایجاد شد و دیدن چنین جمعی از تجار ایرانی در قطر زمانی یک رویا بود.

وی ادامه داد: تجارت ۳۰ میلیون دلاری به ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار رسید و امروز شاهد حضور ۷۰ شرکت خصوصی در کشور قطر هستیم. این شرکت‌ها و تجار فعال در آن‌ها به‌خوبی درک کرده‌اند که یک تاجر، بازرگان و تولیدکننده با رویکرد بین‌المللی باید خودش را در معرض فرصت‌ها قرار دهد.

موسی‌پور تاکید کرد: فعالیت تمام بازرگانان و تجار ایرانی فراتر از مرزهای ایران، منجر به تقویت برند تجاری ایران می‌شود. امروز شاهد تجارت ۱۰۰ میلیارد دلاری و صادرات ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلاری هستیم، در نتیجه رفتار تجار و بازرگانان در نوع انعقاد قرارداد، مذاکره، حضور در جلسات و ارتباطات تجاری، منجر به تقویت برند تجاری کشورمان می‌شود.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و قطر اظهار داشت: اگر تجارت کشورهای موفق را بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که هر کشوری در تجارت و صادرات موفق بوده، بخش خصوصی در آن کشور میدان‌دار بوده است. در مجموعه اتاق بازرگانی مشترک ایران و قطر نیز به دنبال این هستیم که یک الگوی ویژه از همکاری بخش دولتی و خصوصی در کشور قطر ارائه کنیم.

تاکید بر توسعه مبادلات تجاری ایران و قطر

«خلیفه بن جاسم آل ثانی» رییس اتاق بازرگانی و صنایع قطر در این دیدار با اشاره به علاقه این کشور به توسعه مبادلات تجاری با ایران، گفت: بسیار خرسندیم که امروز شاهد حضور هیات تجاری ایران در قطر هستیم و برای توسعه مبادلات تجاری با ایران بسیار مشتاق هستیم.

وی افزود: اتاق بازرگانی قطر آمادگی کامل دارد که در مسیر توسعه روابط تجاری دو کشور، از بخش خصوصی ایرانی و قطری حمایت کند. می‌دانیم در مسیر تبادلات تجاری مشکلاتی وجود دارد و آماده هستیم تا این مشکلات را از مسیر تجار ایرانی برداریم.

رییس اتاق بازرگانی قطر تاکید کرد: روابط دو کشور ایران و قطر بسیار مثبت است و در حوزه تجارت نیز بر اساس روابط سیاسی دو کشور عمل خواهیم کرد.

ایران و قطر روابط سیاسی بسیار خوبی با یکدیگر دارند

بر اساس این گزارش، غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران نیز در این نشست، اظهار کرد: قطر کشور دوست و همسایه ایران است و روابط با این کشور برای ایران بسیار اهمیت دارد. ظرفیت‌های بسیاری برای همکاری‌های دو کشور وجود دارد و باتوجه‌به اینکه قطر در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌های خوبی در بسیاری کشورها انجام داده است، فرصت‌های سرمایه‌گذاری خوبی نیز در ایران وجود دارد که قطر می‌تواند در این حوزه‌ها نیز ورود کند.

وی افزود: دو کشور ایران و قطر روابط سیاسی بسیار خوبی با یکدیگر دارند و باید تلاش کنیم روابط تجاری دو کشور نیز به همان اندازه توسعه یابد. توسعه روابط اقتصادی، پایداری روابط سیاسی را نیز در پی خواهد داشت و ایران در این زمینه بسیار مشتاق است.

شافعی با تاکید بر اینکه امیدواریم این اجلاس سرآغاز توسعه روابط تجاری دو کشور باشد، گفت: به دلیل اهمیت روابط تجاری با کشور قطر، اتاق بازرگانی مشترک ایران و قطر از سال ۹۷ فعالیت خود را توسعه داد و اکنون نیز شاهد حضور هیاتی از تجار و بازرگانان ایرانی در قطر هستیم. از تجار قطری نیز برای حضور در ایران دعوت به عمل می‌آید.

رییس اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: در صورت تشکیل شورایی با موضوع تسهیل تجارت دو کشور در قطر، مانند تشکیلات اتاق بازرگانی ایران و قطر در ایران، می‌توان انتظار داشت روابط تجاری دو کشور با شیب تندتری توسعه یابد و حجم مبادلات سالانه دو کشور افزایش یابد. در این سفر تجار ایرانی و قطری با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو خواهند کرد تا اندک مشکلات موجود در مسیر مبادلات تجاری نیز رفع شود. کشورهایی در منطقه هستند که دوست ندارند روابط تجاری ایران و قطر توسعه یابد، ولی ایران در این مسیر عزم خود را جزم کرده و شاهد توسعه روابط تجاری دو کشور باشیم.

وی ادامه داد: در این سفر ۷۰ شرکت خصوصی ایرانی حضور دارند؛ البته متقاضیان حضور در هیات تجاری بسیار زیاد بودند و در نهایت ۷۰ شرکت فعال در حوزه تجارت بین‌المللی با کشور قطر برای حضور در این سفر انتخاب شدند. بخش خصوصی برای تبادلات تجاری با قطر آماده است و حتی حاضریم روابط تجاری با قطر را جایگزین دیگر کشورها کنیم.

شافعی گفت: برگزاری جام جهانی فوتبال در کشور قطر نیز فرصت بزرگی است و ایران نیز آماده همکاری در برگزاری موفق این رویداد است.

به گزارش ایرنا، در جریان سفر هیات تجاری ایران به قطر و برگزاری هشتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و قطر، تجار و بازرگانان ایرانی و قطری با هم دیدار کردند.

در این دیدار که هم اکنون در دوحه و در حضور روسای اتاق‌های بازرگانی ایران و قطر در حال برگزاری است، مشکلات و مسائل موجود در مسیر توسعه تبادلات تجاری دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.

انتقال پول بین ایران و قطر، فراهم‌کردن تسهیلات لازم برای تجار و بازرگانان دو کشور، اخذ اقامت در کشور مقصد برای سهولت در تجارت و سیاست مواجهه با کشورهایی که مشکلاتی در ارتباطات تجاری دو کشور ایجاد کرده‌اند، از جمله موارد مطرح شده در این دیدار بود که مسوولان اتاق‌های بازرگانی دو کشور به سؤالات پاسخ و برای حل سریع موانع و مشکلات قول همکاری دادند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha