۱۳ خرداد ۱۴۰۱، ۱۸:۰۶
کد خبر: 84777000
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

امامان جمعه سراسر کشور: عزت نظام مرهون امام راحل است

استان ها - ایرنا - امامان جمعه سراسر کشور در خطبه های ای هفته نماز جمعه و در آستانه ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران  به ویژگی های شخصیتی امام راحل پرداختند و الگو بودن ایشان را در خدمت به خلق، یاد آور شدند و مورد تاکید قراردادند.

به گزارش ایرنا ، البته شماری از  امامان جمعه به موضوعاتی همچون گرانی های اخیر ،  حادثه متروپل آبادان ، توقیف کشتی یونانی ، فیلم عنکبوت مقدس  وقیام ۱۵ خرداد نیز پرداختند.

اما آنچه که در خطبه های تمام امامان جمعه در نماز جمعه این هفته اشتراک داشت گرامیداشت یاد و خاطره امام خمینی (ره) و مرهون و مدیون بودن عزت نظام به تفکر ایشان بود.

به عنوان مثال حجت الاسلام و المسلمین محمدباقر محمدی لائینی ، نماینده ولی فقیه در مازندران و امام جمعه ساری در خطبه‌های نماز جمعه این شهر گفت:مسوولان و مدیران دستگاه‌های اجرایی با پیروی از اندیشه ناب و مکتب امام راحل همواره در مسیر خدمت به مردم باشند.

وی افزود: مکتب و منش امام راحل همواره باید الگوی مسوولان باشد تا عزت و صلابت این نظام مقدس با مردمداری مدیران دستگاه های اجرایی تدوام یابد.
آیت الله رسول فلاحتی، امام جمعه رشت نیز چنین بیان کرد: ارتحال بنیانگذار و معمار انقلاب برای همه ملت، غم بزرگی بود اما خداوند نعمت بزرگی را به ما داد که آن جانشین امام راحل بود که رهبر معظم انقلاب کشتیبان حرکت انقلابی مردم شد.

ماموستا مامد کلشی نژاد، امام جمعه اهل سنت ارومیه تفکر و انقلاب امام راحل  را راه رهایی از ظلم  برای همه ملت‌های مظلوم و آزادیخواهان جهان بیان کرد.

آیت الله عبدالکریم عابدینی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین گفت:امام خمینی (ره) یک شخصیت بی بدیل بود و با نقش هدایتگر و پیامبرگونه با اتکا به سلاح تقوا و ایمان خود موفق به شکست طاغوت و احیای ارزش های اسلامی در میهن ما شد.

امامان جمعه سراسر کشور: عزت نظام مرهون امام راحل است

حجت الاسلام و المسلمین مرتضی مطیعی در خطبه های نماز جمعه این هفته سمنان به اصل عدالت در مکتب فکری امام راحل اشاره کرد که با اصرار بر رسیدگی به محرومان و ضعیفان و پابرهنگان در کنار توصیه اکید به مسوولان که دنبال اشرافیت نباشند و مردمی بمانند، متبلور است.

حجت‌الاسلام محمدقاسم لیوانی، نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان اظهارداشت: دشمنان خیلی امیدوار بودند در ایام بیماری معمار کبیر انقلاب کشور دچار سستی شود و بعد از ارتحال حضرت امام (ره) این نظام و انقلاب مانند بسیاری دیگر از کشورها منحل و دچار فروپاشی شود.

وی ادامه داد: اما بلافاصله بعد از وفات امام خمینی (ره) نمایندگان مردم در محلس خبرگان رهبری تشکیل جلسه دادند و آیت‌الله خامنه‌ای را به عنوان بهترین و اصلح‌ترین فرد به عنوان رهبر انقلاب اسلامی و پیشوای مسلمانان جهان انتخاب کردند.

آیت‌الله محمد رضا ناصری نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه یزد هم در خطبه های این هفته نماز جمعه این شهر چنین اظهارداشت: حضرت امام‌خمینی (ره) با انقلاب مقدس خود به ملت و کشور اسلامی ما عزت و عظمت بخشید و باید این هدف و آرمان محفوظ بماند.

امام‌جمعه یزد اظهار کرد: تمامی زندگی حضرت امام راحل (ره) برای همه افراد و جوانان یک الگوی بی‌بدیل است و باید مردم و مسئولان با پیروی از اهداف و آرمان ایشان به راه عزت‌بخش ادامه دهند .

و اما آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه های نماز جمعه امروز مشهد که در حرم مطهر امام رضا(ع) اقامه شد افزود: سی و چند سال از رحلت امام خمینی (ره) گذشته است و این داغ، فراموش شدنی نیست و یکی از مصادیق جهاد تبیین که رهبر معظم انقلاب اسلامی بر آن تاکید داشتند بیان روش و راه امام راحل است زیرا اکنون اگر واقعیت امام به درستی تبیین نشود راه و روش این شخصیت بزرگوار از سوی جریان های داخل و خارج تحریف می شود.

امامان جمعه سراسر کشور: عزت نظام مرهون امام راحل است

حجت الاسلام رضا نوری، نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد به ویژگی های شاخص امام راحل اشاره کرد که یکی از آنها ساده زیستی ایشان است .

وی تاکید کرد: اگر مردم و بویژه مسوولان آن را مورد توجه قرار دهند، خیلی از مشکلات حل می شود، امام(ره) زمانی که به ایران آمدند به صورت واقعی، ساده زیستی داشتند به طوری که در جماران و در مکانی که در حد پایین ترین افراد جامعه بود ساکن شدند.

همچنین حجت الاسلام هادی رمضانی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه زاهدان با بیان اینکه امام(ره)به سراغ ریشه فسادها رفت و آن را در حاکمان فاسد، استکبار جهانی و رژیم غاصب صهیونیستی می دانست گفت: رهبر معظم انقلاب نیز راه ایشان را ادامه دادند و به سراغ ریشه ها رفتند.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمد عبادی‌زاده در خطبه‌های نماز جمعه این هفته بندرعباس از جمله ویژگی‌های مکتب امام خمینی(ره) را اخلاق مداری، اصرار به کمک و رسیدگی امور نیازمندان، توصیه به مردمی بودن و دوری از اشرافی گری مسوولان و توجه نگاه عدالت‌گستری در تمامی ابعاد بیان کرد.

حجت الاسلام حسن علیدادی سلیمانی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان با بیان اینکه امام همزمان با دو جبهه داخل استبدادستیزی و مبارزه با انحراف و فتنه و استبداد جهانی و استعمار جنگید گفت: مکتب امام مکتبی است که با همه این اشکالات و ایراداتی که در راه مبارزه می بیند مقابله می کند و می جنگد و انقلابی شکوهمند را رهبری می کند و بعد از ایشان رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی ایران در جایگاه جامعه بعد از امام قرار می گیرد و همان خط را با قدرت و قاطعیت ادامه می دهد. 

حجت‌الاسلام غلامحسین نوفرستی،  امام جمعه موقت بیرجند اظهارداشت: امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی، حقیقت اسلام را به متن حکومت و جامعه وارد ساخت و اسلام ناب محمدی را با صلابت در دنیا منتشر کرد.

نباید اجازه دهیم شخصیت امام (ره) تحریف شود 

 حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی آل‌هاشم،  نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز نیز یکی از آسیب های مربوط به انقلاب اسلامی را مربوط به تحریف مقام شامخ امام راحل (ره) دانست که توجه به اصول و مبانی جهاد تبیین در این زمینه می تواند راهکار مقابله با تحریف کنندگان در جامعه امروزی باشد و در این راه نباید اجازه دهیم که شخصیت، اندیشه، عملکرد و سلوک ایشان و اهدف‌ شان تحریف شود. 

حجت الاسلام حسین دشتی ، امام جمعه بوشهر هم چنین بیان کرد:  برخی گمان می‌کنند که تفکر انقلابی برای سال‌های انقلاب بود اما این تحریف تفکر امام است و نسخه شفا بخش امروز کشور نیز ضدیت با جبهه استکبار و انقلابی بودن است.

 جان مردم برای حکومت مهم است

حادثه متروپل آبادان نیز از جمله موضوعاتی بود که تنی چند از امامان جمعه بدان پرداختند که اظهارات حجت الاسلام و المسلمین سید محمدنبی موسوی فرد ، نماینده ولی فقیه در خوزستان و امام جمعه اهواز ازجمله آنها بود.

وی به خسارت دیدگان حادثه متروپل اشاره کرد و گفت: این حادثه دیدگان فقط کسانی که عزیزانشان را از دست دادند نیستند بلکه کسانی که مغازه‌های آنها تخریب شده و یا منزل مسکونی آنها برای دسترسی به ساختمان تخریب شده است، هم هستند که  باید به حق و حقوق خود دست یابند.

امامان جمعه سراسر کشور: عزت نظام مرهون امام راحل است

موسوی فرد ادامه داد: در ۱۱ روز گذشته نیروهای جهادی و مردم از سایر نقاط در صحنه حادثه ریزش ساختمان متروپل حاضر بودند و مسوولان هم به میدان آمدند. وزیر کشور ۶ روز در آبادان خیمه زد، معاون اول رییس جمهور بازدید کرد و امروز جمعه هم رییس جمهور، سرزده به آبادان آمد چرا که جان مردم برای حکومت مهم است.

حجت الاسلام والمسلمین سید "احمدرضا شاهرخی"، نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد هم با اشاره به ریزش ساختمان متروپل در آبادان اظهار کرد: در این حادثه هیچ کدام از اصول فنی، مهندسی و ایمنی رعایت نشد که جان باختن جمعی از هموطنان را در پی داشت و موجب غم شد.

شاهچراغی با بیان اینکه پیشگیری از وقوع چنین حوادثی بسیار مهم است گفت: سال‌هاست ساختمانی با نام برج دوقلو در میدان ۲۲ بهمن خرم آباد نیمه تمام رها شده و بتن های سیمانی این سازه توسط جرثقیل نگهداری می شود که اگر در اثر سرما یا گرما و یا هر دلیل دیگری سقوط کند فاجعه جبران‌ناپذیری را در پی خواهد داشت.

وی بیان کرد: چرا باید حادثه دردناکی رخ دهد و عده ای آسیب ببینند تا زمینه تبلیغات دشمنان فراهم شود، که البته در دیدار با مسوولان دستگاه‌های مرتبط بارها اشاره کرده‌ام مردم از این وضعیت ناخشنود هستند و باید قبل از وقوع حادثه پیشگیری شود.

آیت الله حبیب الله شعبانی موثقی نماینده ولی فقیه  در استان همدان همچنین با اشاره به حادثه تلخ ریزش ساختمان متروپل و تسلیت به مردم شریف آبادان، تصریح کرد: در این حادثه بسیاری از مردم آسیب دیده و عزیزان خود را از دست دادند که انتظار می رود با متخلفان و مسببان این حادثه به صورت قاطع و جدی برخورد شود.

قرار بود چهار قلم کالا افزایش قیمت داشته باشد  

اشاره به گرانی های اخیر از جمله موضوعاتی بود که شماری از امامان جمعه بدان پرداختند که آیت الله رسول فلاحتی امام جمعه رشت ازجمله این افراد بود.

وی در این خصوص گفت: با وجود اینکه دولت با مردمی سازی ارز ترجیحی ،قیمت چند کالا را افزایش داد، اما هم اینک شاهد افزایش کالاهای دیگر در بازار هستیم.

، آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری در خطبه‌های نماز جمعه قم هم در خصوص گرانی های اخیر این نکته را گفت: احساس می‌کنیم، نظارت قوی وجود ندارد، زیرا گفته می‌شود که چهار قلم کالا گران می‌شود؛ اما بسیاری از اجناس دیگر نیز گران شده است؛ باید سایر کالاهایی که وابسته نیستند، کنترل شود.

امامان جمعه سراسر کشور: عزت نظام مرهون امام راحل است

و اما امام جمعه خرم آباد هم به افزایش قیمت چهار قلم کالای مورد نظر اشاره و بیان کرد: مسوولان متعهد شده بودند که افزایش قیمت تنها در چهار قلم کالای اساسی رخ می دهد اما شاهد افزایش قیمت برخی کالاهای ثانویه هستیم که باید در این راستا مبارزه با گرانفروشی استمرار یابد.

فیلم عنکبوت مقدس یک سیاه نمایی است

فیلم "عنکبوت مقدس" یکی دیگر از موضوعات مطرح شده توسط برخی امامان جمعه بود . به عنوان نمونه ، حجت الاسلام و المسلمین مرتضی مطیعی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان تاکید کرد: فیلم سخیف «عنکبوت مقدس» در شهر کن فرانسه در قالب جشنواره فیلم به نمایش درآمد، از گذشته راهبرد غربی ها این بود که هر کس یک سیاه نمایی علیه ایران داشته ولو در نازل ترین مرتبه هنری، برای ایران هراسی و اسلام هراسی و توهین به مقدسات از سوی آنان برجسته می شد.

امام جمعه سمنان از هنرمندان همراهِ انقلاب خواست تا با ساختن آثار هنری فاخر با اقدامات ضدفرهنگی مقابله کنند.

آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد هم در خصوص فیلم عنکبوت مقدس چنین اظهارداشت: جشنواره کن مظهر اسلام ستیزی شده است و چند عنکبوت سیاه فرهنگی به نام ایرانی بودن بر ضد بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) و اهل بیت علیهم السلام در حال مبارزه کردن هستند. 

آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد،نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان گفت:پشت صحنه اکثر قریب به اتفاق فیلم های برتر بین المللی صهیونیست های اسلام ستیز هستند.

وی به جشنواره کن اشاره کرد و اظهار داشت: تنها برنده جایزه این جشنواره به واسطه فیلمی که بازی کرد به حضرت رضا(ع) و مردم ایران توهین کرده است و این در حالی است که کارشناسان تمام فیلم های بین المللی اکثر قریب به اتفاق پشت صحنه ای از صهیونیست ها قرار دارند. در چنین جشنواره ها برنده کسی نیست که خوب بازی کرده است،بلکه کسی است که علیه ایران،اسلام، شیعه و مسائل مذهبی حرف زده باشد.
نماینده ولی فقیه و امام‌جمعه اصفهان تصریح کرد: برنده جایزه کن از هنر توانمندی جایزه نگرفت بلکه از هنر نابکاری جایزه گرفته است.

آیت الله «قربانعلی دری‌ نجف‌آبادی » نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک با انتقاد از جشنواره فیلم کن اظهار داشت: کسانی به این جشنواره در فرانسه رفتند که به جای پرداختن به اقتدار و عظمت ایران، مشکلات اجتماعی که در هر جای دنیا وجود دارد را به نمایش گذاشتند. البته هنرمندان شایسته جواب این حرکت ناپسند را دادند اما موجب تاثر است و انتظار می رود، وزارت امور خارجه در این مسئله دخالت کند و پیگیر موضوع باشد.

توقیف کشتی های یونانی در زمره موضوعاتی بود که تنی چند از امامان جمعه بدان اشاره کردند . به عنوان نمونه آیت الله فلاحتی نماینده ولی فقیه در گیلان در خصوص  توقیف کشتی های یونان  خاطرنشان کرد: ۲۰ فروردین دولت یونان به خواسته دادگستری آمریکا، یکی از کشتی های سوخت ما را که مالکیت روسی و ۱۵۰ هزار تن سوخت داشت را توقیف کرد وهر چه ایران برای آزادسازی آن تلاش کرد ، اثری نداشت‌.

نماینده ولی فقیه در گیلان گفت: پس از آن با نگرشی که ایران دارد ، ۲ کشتی یونان را با محموله ۳۰۰ هزار تن سوخت توقیف کرد تا به این کشورها نشان دهد که ما چه قدرتی داریم و تا کنون نیز توانستیم مقابل استکبار بایستیم و آنان را به زانو در بیاوریم.

حجت‌الاسلام غلامحسین نوفرستی،  امام جمعه موقت بیرجند هم درباره توقیف نفتکش های یونانی گفت:  ۴۰ روز قبل محموله نفتی ایران توسط یونان توقیف شد و آنها گفتند این محموله را تحویل آمریکا می‌دهیم که غیورمردان سپاه پاسداران در پاسخ، ۲ نفتکش یونانی را توقیف و اعلام کردند ۱۷ نفتکش دیگر یونانی را هم تحت نظر داریم و این موضوع همان قدرت اسلام است که می‌تواند در مقابل دشمنان اسلام بایستد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha