رسانه های صهیونیستی: مخالفان حزب الله در پارلمان لبنان شکست سختی متحمل شدند

تهران-ایرنا- رسانه های صهیونیستی در تحلیل انتخاب مجدد "نبیه بری" به ریاست پارلمان جدید لبنان و "الیاس بوصعب" به عنوان معاون وی نوشتند: به این ترتیب، مخالفان حزب الله و سید حسن نصرالله، اولین شکست خود را بعد از انتخابات متحمل شدند.

به گزارش امروز (چهارشنبه) القدس العربی، رسانه های اسرائیلی با اشاره به "دستاورد همپیمان حزب الله در پارلمان لبنان" خاطرنشان کردند: انتخاب مجدد نبیه بری رهبر جنبش امل به عنوان رییس پارلمان و ابوصعب هم پیمان حزب الله به معاونت وی، جریان مخالف حزب الله را در موضع ضعیف تری قرار داده است.

وب سایت اسرائیلی "روتیرنت" نوشت: حزب الله با وجود اینکه در انتخابات اخیر بنظر می رسید بخشی از قدرت را واگذار کرده، ولی امروز با انتخاب بری برای هفتمین بار به عنوان ریاست پارلمان با پشتوانه ۶۵ رای، نفس راحتی کشید، زیرا معاون مسیحی وی (الیاس بوصعب) نیز از متحدان حزب الله به شمار می رود.

این وب‌سایت اسرائیلی خاطرنشان کرد: «مخالفان حزب الله در لبنان پس از انتخابات پارلمان واکنشها و احساسات متفاوتی داشتند، زیرا از یک سو نتیجه انتخابات، قدرت ائتلاف حزب‌الله در پارلمان را کاهش داد، اما از سوی دیگر، این بیم هم می رفت که جریان حزب‌الله به راحتی حاضر به واگذاری مراکز قدرت سیاسی خود را که تاکنون در اختیار داشت، نشود.

روزنامه «اسرائیل هیوم» نیز نوشت: نبیه بری، رئیس ۸۴ ساله جنبش امل که از سال ۱۹۹۲ رییس پارلمان لبنان بوده با اکثریت آراء برای هفتمین بار به عنوان رئیس پارلمان لبنان انتخاب شده که همچنان بر سر پیمان خود با حزب الله باقی است.

اسرائیل هیوم خاطرنشان کرد: با انتخاب بری، مخالفان حزب الله اولین آزمون خود را با شکستی قاطع به پایان بردند.

این روزنامه عبری افزود: در لبنان، حزب نیروهای لبنان، بازنده واقعی انتخابات بود، زیرا با وجود حضور پررنگ خود در میان مسیحیان لبنان، این جریان نتوانست نامزد دیگری را بر کرسی بری بنشاند.

"در این میان کسانی هم در  رسانه‌های لبنانی نمایندگان مستقل را به خاطر معامله دوباره با حزب‌الله در این زمینه مقصر می‌دانند. "

اسرائیل هیوم نتیجه گیری کرده، به نظر می رسد که انتخاب مجدد بری به عنوان رئیس پارلمان لبنان نشان می دهد که جریان حزب الله دوباره برای تشکیل ائتلاف خاص خود تلاش خواهد کرد.

نمایندگان پارلمان لبنان دیروز (سه شنبه) «نبیه بری» را برای یک دوره دیگر به ریاست پارلمان این کشور برگزیدند.

در پایان رای گیری و شمارش آرا، همانطور که پیش بینی می شد، نبیه بری با کسب ۶۵ رای نمایندگان از 128 رای، بار دیگر به ریاست پارلمان لبنان برگزیده شد. 

انتخابات پارلمانی لبنان ۲۵ اردیبهشت ماه (۱۵ ماه می) در فضایی آرام و دمکراتیک در داخل این کشور و بدون مشکل خاصی برگزار شد و میزان مشارکت در این انتخابات ۴۱ درصد اعلام شد.

مرحله اول و دوم این انتخابات ویژه لبنانی‌های مقیم خارج طی هفته گذشته در ۵۸ کشور جهان برگزار شد که میزان مشارکت در آن ۶۰ درصد بود.

در این انتخابات ؛ سه میلیون و ۹۶۷ هزار و ۵۰۷ فرد واجد شرایط برای انتخاب ۱۲۸ نماینده پارلمان لبنان اعلام شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha