افراد آموزش ندیده موجب اخلال در عملیات‌ها می‌شوند

تهران -ایرنا- رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه افراد آموزش ندیده موجب اخلال درعملیات‌ها می‌شوند، گفت: با عملیاتی شدن هر نوع دانشی می‌شود از آموزش‌ها درمیدان‌های بحران بهترین بهره را برد و از خسارت‌های مالی وجانی کاست.

به گزارش ایرنا از جمعیت هلال‌احمر، پیرحسن کولیوند در نهمین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی اظهار کرد: افزایش آموزش‌ها موجب تشکیل سرمایه انسانی برتر در جوامع خواهد شد که همین نیروهای انسانی می‌توانند حتی پیش از حضور نیروهای امدادی، اقدامات صحیح و اولیه امدادی و عملیاتی را انجام دهند و موجب پیشرفت عملیات به بهترین نحو شوند.

وی با تاکید بر اینکه افراد آموزش ندیده موجب اختلال در عملیات ها می‌شوند، بیان کرد: ما با توسعه آموزش‌ها و آگاهی‌ها می‌توانیم از خسارت‌ها در حوادث و بحران‌ها کم کنیم، چرا که با عملیاتی شدن هر نوع دانشی می‌شود از آموزش‌ها در میدان‌های بحران بهترین بهره را برد و از خسارت‌های مالی و جانی کاست.

 کولیوند با اعلام اینکه جمعیت هلال‌احمر به‌زودی دانشگاه بین‌المللی حوادث و سوانح راه‌اندازی خواهد کرد، گفت: پیگیری‌ها برای تحقق این موضوع در حال انجام است که با راه‌اندازی این دانشگاه می‌توانیم در بحث آموزش‌های همگانی و تخصصی گام‌های خوبی برداریم.

رئیس جمعیت هلال‌احمر با اشاره به اینکه تدابیر جمعیت هلال‌احمر صرفاً برای امدادرسانی نیست، گفت: برخی مخاطرات قابل‌پیش‌بینی است و برخی هم نه متأسفانه کشور ما با اکثر مخاطرات طبیعی و غیرطبیعی مواجه است، در همین راستا جمعیت هلال‌احمر یک مأموریت وسیع و نگاه کلی دارد؛ در واقع نگاه ما، در ابتدا پیشگیری از حوادث و جلوگیری از بروز خسارت‌ها در بحران با استفاده از دانش‌ها و آموزش‌ها است.

وی با بیان اینکه جمعیت هلال‌احمر می‌تواند با همکاری مردم و سایر دستگاه‌های امدادی بهترین عملکرد را در بحران‌ها داشته باشد اظهار کرد: امروز با جذب اکثریت مردم از جمله جوانان، نوجوانان و صاحبان خرد و اندیشه توانستیم بزرگ‌ترین سرمایه انسانی و اجتماعی را در جمعیت هلال‌احمر داشته باشیم که ارزشمندترین و معتبرترین سرمایه ما محسوب می‌شود، اساتید دانشگاه به همراه مسئولان لشگری و کشوری همراه ما هستند و در آموزش‌ها مباحث مشترک داریم؛ به‌عنوان‌مثال با ابن همراهی و همکاری‌ها برای سربازان مباحث آموزشی مشترک خوبی ارائه کرده‌ایم.

کولیوند همچنین با اشاره به وجود منابع انسانی سرشار از دانش و تجربه به‌صورت داوطلبانه در جمعیت هلال‌احمر گفت: داوطلب محور بودن در هلال‌احمر از جمله ارزش‌هایی است که همواره یک سرمایه اجتماعی مهم برای جمعیت به‌حساب می‌آید.

وی همچنین تاکید کرد: الان یک‌صد سال از قدمت هلال‌احمر می‌گذرد اما پیر نشده‌ایم، بلکه جوان‌تر هم شده‌ایم؛ گسترش و توسعه آموزش‌ها به جوان‌تر شدن و معتبر شدن فعالیت‌هایمان کمک شگرفی کرده است.

رئیس جمعیت هلال‌احمر تاکید کرد: ما خانه‌های هلال را برای تمام اقشار در نقاط مختلف کشور راه‌اندازی کرده و آموزش‌های همگانی و تخصصی را هم در همین‌خانه‌ها ارائه کرده‌ایم تا افراد علاوه بر خود امدادی در حوادث بتوانند دگر امدادی هم داشته باشند.

وی همچنین افزود: جمعیت هلال‌احمر علاوه بر فعال‌کردن مراکز خوب علمی و آموزشی، مدرسان حرفه‌ای را به‌عنوان منابع انسانی خوب تربیت‌کرده تا مردم را از آموزش‌ها بهره‌مند کند.

رئیس جمعیت هلال‌احمر با اشاره به ظرفیت گسترده فضای مجازی برای ارائه آموزش‌ها گفت: الان بسیاری از فعالیت‌ها را می‌توان از مسیر فضای مجازی ادامه داد و رویکرد خود را در شبکه‌های اجتماعی با محوریت آموزش‌های ساده و کوتاه ارائه دهیم، چراکه تجربه جمعیت می‌گوید این آموزش‌ها بازخورد خوبی برای همگان داشته است.

وی تاکید کرد: آموزش‌ها باید به‌قدری جذاب باشد که هر نوع قشری را به خود جلب کند، فضای مجازی و آنلاین بودن آموزش‌ها به جذاب‌تر شدن آن و جلب کردن مخاطب بیشتر، کمک زیادی می‌کند.

کولیوند با بیان اینکه به‌زودی شهرک آموزشی ابتدا در حاشیه شهر، سپس در دیگر نقاط کشور راه‌اندازی خواهیم کرد، گفت: در این شهرک مخاطرات را همچون زلزله و حوادث سیل شبیه‌سازی و افراد را در این شبیه‌سازی‌ها درگیر می‌کنیم که این موضوع باعث می‌شود درک خطرپذیری فرد بالا رفته و تلاش کند تا از خطرات نجات یابد و دیگران را هم نجات دهد، همچنین راهکارهای آموزشی را هم فرابگیرد، ما این ایده را به‌صورت بین‌المللی، برای نمایندگان فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال‌احمر هم ارائه خواهیم کرد.

رئیس جمعیت هلال‌احمر با اشاره به سانحه مترو پل آبادان بیان کرد: در این عملیات و عملیات بحرانی مشابه متروپل دودسته نیروی عملیاتی داریم که گروهی آموزش‌دیده و دارای مهارت هستند و باعث پیشرفت کار می‌شوند اما گروهی آموزش ندیده هستند و معمولاً هم مانع پیشرفت کار می‌شوند.

وی با بیان اینکه در آبادان مردم پای‌کار بوده و دلسوزانه همراه نیروهای داوطلب تلاش کردند، گفت: در حادثه متروپل وزیر کشور فرماندهی عملیات را به عهده گرفت که با تدابیر او شرایط به‌خوبی پیشرفت کرد و عملیات سرعت بالایی گرفت، همچنین در این حادثه دستگاه‌ها و سگ‌های زنده‌یاد جمعیت هلال‌احمر که آموزش‌دیده بودند توانستند ۷ نفر را زنده شناسایی کنند.

رئیس جمعیت هلال‌احمر اظهار کرد: باتوجه‌به شرایط خاص سانحه‌ مترو پل هر لحظه نحوه عملیات تغییر می‌کرد، اما پس از اینکه نتیجه‌گیری شد که فرد زنده‌ای زیر آوار نیست همه نیروهای تخصصی و آموزش‌دیده روی آوار ماندند و تا الان هم عملیات جست‌وجو ادامه دارد.

کولیوند با اشاره به حضور تیم‌های حمایت روانی و آموزش‌دیده هلال‌احمر در آبادان بیان کرد: همچنین تیم‌های آموزش‌دیده هلال‌احمر در قالب تیم‌های سحر (سفیران حمایت روانی) در کنار خانواده‌های حادثه‌دیدهٔ آبادان مستقر کردیم تا بتوانیم با کمک روان‌شناسان حاضر در این تیم‌ها همراه خانواده باشیم و با حفظ حرمت و کرامتشان، آلام آنها را کم کنیم.

رئیس جمعیت هلال‌احمر در پایان خاطرنشان کرد: در بحث جست‌وجو و نجات، ایمنی نیروهای امدادگر بسیار اهمیت دارد و درک این موضوع توسط خانواده‌ها و بازماندگان نیاز به آموزش دارد که در سانحه مترو پل به‌خوبی این نوع آموزش‌ها نمایان بود.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha