تخصیص تسهیلات ۲۰هزارمیلیاردی و حذف عوارض صادرات برای حمایت از تولیدمرغ/معدوم سازی جوجه‌ها ممنوع است؛ با متخلفان برخورد می‌شود

تهران- ایرنا- وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها در دولت سیزدهم تأکید کرد: باید از تولید کننده و مصرف کننده توامان در کنار هم صیانت شود.

سید جواد ساداتی‌نژاد در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری ایرنا، با اشاره به طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها در دولت سیزدهم گفت: باید از تولید کننده و مصرف کننده به شکل توامان صیانت شود.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: در زمینه تولید مرغ، در هفته‌های اخیر بازار به‌گونه‌ای به تعادل رسیده که قیمت فروش مرغ اکنون در میادین و خرده‌فروشی‌ها بسیار کمتر از نرخ مصوّب است که خود این مسأله هم اکنون به نوعی به نفع مصرف‌کنندگان است.

ساداتی‌نژاد ادامه داد: از سوی دیگر به منظور حمایت و کاهش نگرانی مرغداران و تولیدکنندگان به‌عنوان طرف دیگر بازار، تصمیمات حمایتی مهمی اتخاذ شده است.

وی با اشاره به اقدامات این وزارتخانه برای حمایت از تولیدکننده خاطرنشان کرد: با اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها، قیمت نهاده‌های دامی افزایش پیدا کرده و یکی از دغدغه‌های اصلی تولیدکنندگان، سرمایه در گردش است که با مذاکرات و جلسات متعددی که با حوزه بانکی، تشکل‌ها و سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت در هیأت دولت برای تخصیص به این موضوع تصویب شد.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه با اشاره به آزادسازی صادرات مرغ و تخم‌مرغ گفت: نکته مهم دیگر برداشت ممنوعیت صادرات مرغ و تخم‌مرغ است که تمام این ممنوعیت‌ها را برداشته‌ایم و دغدغه‌ای در این زمینه وجود نخواهد داشت و اگر تولید مازاد صورت بگیرد، صادر می‌شود و عوارض صادارت نیز صفر شده است.

ساداتی‌نژاد با اشاره به خلاف شرع بودن اقدام بعضی مرغداران برای معدوم کردن جوجه‌های یک‌روزه تصریح کرد: متأسفانه معدوم‌سازی جوجه یک‌روزه در جریان شوک‌های عرضه از روش‌های جاری در همه دنیا است اما رئیس‌ جمهور تأکید داشتند که این اقدام هم از جهت شرعی و هم از جهت وجدانی امری غیرقابل قبول است و به وزارت جهاد کشاورزی مأموریت دادند تا ضمن به‌کاربستن تدابیر لازم برای جلوگیری از متضرر شدن تولیدکننده، از معدوم شدن جوجه‌ها  هم جلوگیری کند.

وی در همین راستا تصریح کرد: تمام تلاش وزارت جهاد کشاورزی این است که با ارائه مجوزهای لازم به سازمان‌های مرتبط و اتخاذ تدابیر لازم به‌منظور جلوگیری از متضرر شدن تولید کننده، این مجموعه‌ها با تمام توان اقدام به جوجه‌ریزی کنند.

وزیر جهاد کشاورزی با اعلام اینکه امروز یک تیم بازرسی به اردبیل اعزام شد تا موضوع را رسیدگی کند و برخورد لازم با خاطی یا خاطیان صورت پذیرد، گفت که با این روند پیش‌رو، دیگر بهانه‌ای برای معدوم سازی جوجه‌های یک‌روزه وجود ندارد و در صورت مشاهده، از طریق قوه قضاییه به‌منظور برخورد با متخلف اقدام خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha