حفاظت از میراث فرهنگی استان‌ها بدون مشارکت همگانی میسر نیست

سمنان- ایرنا- فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: استفاده از مشارکت همگانی راهبرد موثر برای حفاظت از میراث فرهنگی است و در استان ها باید به این موضوع توجه ویژه شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، سردار حسن مهری روز چهارشنبه  در حاشیه بازدید از آثار تاریخی شهر سمنان ابراز داشت: برای نگهداری از میراث فرهنگی  ضرورت دارد نهادهای مختلف با یگان حفاظت وزرت میراث فرهنگی همکاری کنند.

وی ادامه داد: کمبود نیروی انسانی و تجهیزات  از مهمترین مشکلات یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است و دولت قول مساعد برای همراهی داده است.

مهری بیان کرد: پهنه کشور  دارای میراث فرهنگی ثبت ملی و جهانی مختلف است  که این آثار نیازمند مراقبت شبانه‌روزی است و اکنون یگان حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با کمبود نیرو مواجه است.

وی اضافه کرد: اکنون به ازای هر ۲ اثر تاریخی یک نیروی انسانی برای حفاظت وجود دارد و اگر بخواهیم برای مراقبت از میراث فرهنگی و تامین نیروی انسانی یگان حفاظت استاندارد تعریف کنیم برای مراقبت از هر اثر تاریخی به صورت شبانه‌روزی ۶ نیروی انسانی لازم است.

فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تصریح کرد: اکنون ۲ هزار نفر در یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مشغول به فعالیت هستند که پیشنهاد شده به تدریج یکهزار نیروی انسانی دیگر به یگان حفاظت افزوده شود.

وی با بیان اینکه تعیین حریم  و نصب تابلو در زمینه اطلاع رسانی برای آثار تاریخی کمک کننده در حفاظت است، اضافه کرد: وقتی اثری ثبت ملی می‌شود نیازمند حفاظت است، اما اگر مشارکت اجتماعی  و فرهنگ‌سازی در زمینه حفاظت از میراث فرهنگی در جامعه بیش از پیش پرداخته شود می‌تواند تا حد زیادی کمک کننده باشد.

فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: استفاده از ظرفیت شوراهای اسلامی شهر و روستا، آگاه‌سازی جامعه از جمله برنامه‌ها و اقدامات یگان حفاظت میراث فرهنگی برای حفاظت از میراث فرهنگی با توجه به کمبود نیرو است.

وی یادآور شد: تجهیزات حفاظت میراث فرهنگی در کشور با سیستم‌های به روز جهان فاصله دارد، اما هوشمندسازی تجهیزات حفاظتی  مانند نصب دوربین مداربسته در  دستور کار یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.

فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: حفاظت از میراث فرهنگی نیازمند توجه ویژه و انجام کارهای پژوهشی به منظور ارتقای گستره حفاظت از میراث فرهنگی است.

استان سمنان دارای ۸۶۸ اثر تاریخی، طبیعی، ملموس و ناملموس ثبت ملی و ۱۱ بافت تاریخی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha