نعل وارونه پایگاه ساختگی سعودی در مورد مذاکرات وین

تهران-ایرنا-یک پایگاه خبری سعودی با هدف اثرگذاری منفی در روند مذاکرات وین، اقدام به جعل خبر در زمینه مواضع ایران کرده است.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا،  در ادامه برخی خبرسازی‌های چند روز اخیر با هدف وارونه نشان‌دادن واقعیت‌های مذاکرات وین، پایگاه خبری تحت عنوان «اساس مدیا» (asasmedia) اقدام به انتشار گزارشی ساختگی تحت عنوان «ایران از درخواست خود مبنی بر حذف سپاه از لیست تروریستی صرف نظر کرده است» به قلم ابراهیم ریحان تحلیل گر و نویسنده لبنانی کرد که در این گزارش از قول یک مقام بی‌نام آمریکایی ادعا شده است امیر قطر ایران را متقاعد کرده که در مقطع کنونی از درخواست خود برای حذف نام سپاه پاسداران از فهرست تروریستی آمریکا دست بکشد.

نعل وارونه پایگاه ساختگی سعودی در مورد مذاکرات وین

جستجوی نام ابرهیم ریحان سوابق متعددی از مصاحبه‌های وی با شبکه‌های سعودی علیه مقاومت و جمهوری اسلامی ایران را به دست می‌دهد. این در حالی است که در این پایگاه به اصطلاح تحلیلی با نام اساس مدیا نیز کلکسیونی از نویسندگانی با گرایش‌های ضد ایرانی قلم می‌زنند. 

این گزارش در ادامه فضاسازی هدفمند و مغرضانه برخی محافل ضد ایرانی با ترجمه اشتباه عامدانه از اظهاراتی منتست به معاون نخست وزیر و وزیر خارجه قطر در مصاحبه با روزنامه آلمانی هندلزبلات در مورد «موافقت رهبری ایران با سازش هسته ای»  می‌باشد.

گزارش پایگاه اساس مدیا در برخی کانال‌ها و پایگاه های ضد ایرانی هم بازنشر داشته است.

لازم به ذکر است از دو روز قبل نیز یک خبر از شبکه الجزیره درباره دیدار اخیر امیر قطر با رهبر معظم انقلاب اسلامی، در فضای مجازی دست به دست میشود مبنی بر اینکه که وزیر خارجه قطر گفته است رهبری ایران به هیئت قطری اعلام کرده است که «آماده سازش درباره پرونده ایران است.»

الجزیره در خبر خود این سخن را به‌ نقل از رهبر معظم انقلاب اسلامی درج نکرده بلکه از کلمه Leadership استفاده کرده است که در عرف دیپلماتیک از آن به «مقامات» تعبیر و ترجمه می‌شود، لذا ترجمه آن به رهبر ایران کاملاً غلط است.

در همین باره سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت‌وگویی اینطور گفته بود: اولا چنین روایتی از دیدار کاملاً غلط است و ثانیا به‌نظر می‌رسد حتی در ترجمه از الجزیره هم دقت کافی صورت نگرفته است و یک شیطنت‌ رسانه‌ای و تبلیغاتی نیز در میان است.

وی گفت: رهبر معظم انقلاب هیچ سخنی از سازش به میان نیاورده‌ بلکه به امیر قطر فرمودند؛ "ما همیشه گفته‌ایم که مذاکرات باید نتیجه‌دار باشد نه وقت تلف‌کردن. آمریکایی‌ها می‌دانند که برای این کار باید چه اقدامی انجام بدهند".

خطیب‌زاده تأکید کرد: از مضمون فرمایش رهبر معظم انقلاب کاملاً مشخص است که توپ در زمین آمریکاست که باید برای اجرای تعهداتش تصمیم سیاسی عاقلانه بگیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست خارجی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha