نهضت معرفی و صیانت آثار ثبت جهانی راه اندازی شود

تهران- ایرنا- قائم مقام وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: همه باید دست به دست هم دهیم تا بتوانیم نهضتی با موضوع معرفی و صیانت از آثار تاریخی خصوصا آثار ثبت جهانی راه اندازی شود. البته در قرن جدید رسانه‌ها نقش مهمی در معرفی آثار تاریخی دارند.

به گزارش ایرنا از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، علی دارابی در مراسم رونمایی از الواح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی در ایران، منظر فرهنگی هورامان/ اورامانات و راه‌ آهن سراسری جمهوری اسلامی ایران در محل مجموعه جهانی کاخ گلستان گفت: از توفیق‌های ما این است که در مراسمی که برگزار می‌کنیم استادان بزرگی مثل استاد حسن سمسار مورخ حضور دارند. در پنجمین روز از هفته میراث‌فرهنگی هستیم و امیدوارم با برنامه‌هایی که در هفته میراث‌فرهنگی داشتیم؛ توانسته باشیم گامی برای ارتقای فرهنگ میراثی برداریم.

وی اظهار داشت: ایران با تاریخچه غنی فرهنگی دارای ظرفیت‌های فراوانی است و امیدوارم شاهد ثبت هرچه بیشتر آثار فرهنگی تاریخی باشیم. با تلاش‌های انجام شده تا امروز موفق به ثبت ۲۶ اثر ملموس و ۱۷ عنصر میراث ناملموس شده ایم و در رتبه نهم یونسکو در ثبت جهانی آثار قرار داریم. ظرفیت‌های ما بیشتر از این است و از یونسکو درخواست کردیم که این فرصت فراهم شود تا آثار بیشتری در یونسکو ثبت جهانی شود.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی به سایر پرونده‌های میراث ناملموس ایران نیز اشاره کرد و افزود: به‌عنوان مثال ورزشی مانند چوگان بسیار اهمیت دارد. حتی رهبر انقلاب نیز تاکید دارند که این ورزش متعلق به ایران‌است و باید برای آن برنامه‌ریزی کرد.

دارابی در ادامه به الواحی که در مراسم رونمایی شد اشاره کرد و گفت: این الواح بیانگر جایگاه و منزلت ایرانیان در مقیاس جهانی در حوزه‌های مختلف است.

وی اظهار داشت: خوشنویسی که جایگاه ویژه ای در سپهر هنرهای سنتی ایران دارد و هورامان/ اورامانات نیز تابلویی از اراده ایرانیان برای تسخیر طبیعت است و راه آهن نیز تلاش ایرانیان برای صنعتی شدن را روایت می‌کند.

قائم‌مقام وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خاطرنشان کرد: ارتباط مستقیمی در ثبت جهانی آثار و جذب گردشگر وجود دارد. هر قدر بتوانیم آثار بیشتری را ثبت کنیم در توسعه گردشگری و رونق کسب و کارها هم موفق‌تر خواهیم بود البته این مهم به تنهایی از عهده این وزارتخانه بر نمی‌آید و همه باید دست به دست هم دهیم تا بتوانیم نهضتی با موضوع معرفی و صیانت از آثار تاریخی خصوصا آثار ثبت جهانی داشته باشیم. البته در قرن جدید رسانه‌ها نقش مهمی در معرفی آثار تاریخی دارند.

دارابی گفت: میراث‌فرهنگی شناسنامه و هویت ما به شمار می‌رود و از نمایندگان مجلس که در قانون بودجه امسال توجه ویژه‌ای به بودجه و اعتبارات این حوزه داشته‌اند صمیمانه قدردانی و تشکر می‌کنم.

مراسم رونمایی از الواح ثبت جهانی منظر فرهنگی هورامان/ اورامانات، راه‌آهن سراسری ایران و برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی برگزار شد، عصر یکشنبه اول خرداد ۱۴۰۱ با حضور علی دارابی قائم مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی کشور،  در محل مجموعه جهانی کاخ گلستان برگزار شد. مدیر دفتر منطقه‌ای یونسکو، تعدادی از مدیران وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، استاندار کردستان، نمایندگان استان‌های کردستان، کرمانشاه و قزوین در مجلس شورای اسلامی و جمعی از پیشکسوتان حوزه میراث‌فرهنگی حضور داشتند.

نهضت معرفی و صیانت آثار ثبت جهانی راه اندازی شود

فرهنگ قدرتمندترین ابزار گفت‌وگو است

روزانا جاناندریا مدیر دفتر منطقه‌ای یونسکو در ایران در این مراسم طی سخنانی گفت: برای من باعث خرسندی است که امروز در این مراسم باشکوه و در مجموعه جهانی کاخ گلستان حضور دارم. از فرصت استفاده می‌کنم و به ایران بابت ثبت جهانی آثار و ابنیه تاریخی و میراث ناملموس تبریک می‌گویم.

وی افزود: یونسکو در دهه‌ گدشته تلاش کرده تا حمایت از میراث‌فرهنگی را در سرلوحه کارهای خود قرار دهد، زیرا میراث‌فرهنگی ابزاری برای تقویت گفت‌وگوهاست. در واقع فرهنگ قدرتمندترین ابزار برای گفت‌وگو است. فرهنگ این قدرت را به ما می‌دهد که بتوانیم گرد هم بیاییم، گذشته را به یاد آوریم و درباره آینده با هم صحبت کنیم.

مدیر دفتر منطقه‌ای یونسکو اضافه کرد: یونسکو برای حفاظت از میراث‌فرهنگی تلاش گسترده دارد. این‌نهاد بین‌المللی از کشورهای عضو به صورت برابر حمایت می‌کند.

وی به آثار تاریخی ایران اشاره کرد و افزود: ایران با میراث کهن آثار تاریخی متعددی دارد و در حوزه میراث ناملموس نیز دارای ظرفیت‌های فراوانی است که به‌عنوان مثال می‌توان به هنر خوشنویسی اشاره کرد.

جاناندریا گفت: ایران نمونه موفقی را در پرونده خوشنویسی ارائه کرد که رویکرد مشارکت قابل توجهی در صیانت از میراث‌فرهنگی را نشان می‌دهد. در پرونده ثبت جهانی راه‌آهن سراسری نیز ایران موفق عمل کرد و یکی از مواریث صنعتی را در جهان به ثبت رساند. این در حالی است که دستاوردهای ایران با ثبت هورامان، اورامانات گواه غنای ایران و توانمندی ایران در ثبت جهانی آثار است.

کمک صنعت ریلی ایران به توسعه گردشگری

سید میعاد صالحی مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران نیز در این مراسم گفت: راه‌آهن سراسری ایران یکی از مهم‌ترین مواریث صنعتی است که خوشبختانه با تلاش‌های انجام شده این میراث صنعتی ثبت جهانی شده است.
وی افزود: ما میراث‌دار یک میراث بزرگ صنعتی هستیم که چون در حال حاضر استفاده می‌شود یک خط گرم به حساب می‌آید و اکنون ما میراث‌دار این خط گرم هستیم و بر اساس آنچه در تاریخ آمده است به فاصله هر ۲۰ دقیقه در جنگ جهانی دوم از این خط راه‌آهن عبور می‌کرده است و اکنون نیز این خط ریلی مسیری است که می‌تواند در مقابله با تحریم‌ها به ما کمک کند.

صالحی اضافه کرد:یکی از بخش‌هایی که می‌تواند به توسعه و رونق گردشگری کمک کند، حوزه حمل و نقل ریلی است. در تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ شاهد رشد ۵۷ درصدی حمل‌ونقل مسافران ریلی نسبت به سال ۱۴۰۰ بودیم.

وی خاطرنشان کرد: توسعه ریلی در ابعاد بین‌المللی نیز در دستور کار دولت سیزدهم قرار دارد و امیدواریم به زودی شاهد بهره‌برداری مسیر ریلی از کشورمان به مقصد کربلای معلی باشیم.

فرهنگ زیبای مردم کرد، میراث ناملموس ارزشمند است

اسماعیل زارعی کوشا استاندار کردستان نیز در این مراسم طی سخنانی گفت: به نمایندگی از مردم کردستان از همه افراد برای ثبت جهانی هورامان/اورامانات تشکر و قدردانی می‌کنم. البته در کنار این ثبت جهانی و این مسیر روحیه ارزشمند مردم شریف منطقه کردستان و کرمانشاه است که به‌عنوان یک میراث ناملموس دارای اهمیت است.

وی افزود: افرادی که به این مناطق سفر کرده‌اند به خوبی می‌دانند ارزشمندترین مواریث فرهنگی این دیار روحیه بسیار خوب و رفتار و فرهنگ زیبا و ارزشمند مردم این دو استان است‌.

استاندار کردستان خاطرنشان کرد: از فرصت استفاده می‌کنم و همینجا اعلام‌ می‌کنم که مطالعات غار کرفتو انجام شده و امیدوارم به زودی شاهد ثبت جهانی این غار زیبا نیز باشیم.

هفت هزار متر مربع کاشی کاری در کاخ گلستان

آفرین امامی مدیر مجموعه جهانی کاخ گلستان نیز در این مراسم گفت: چه مکانی بهتر از کاخ گلستان برای رونمایی از الواح ثبت جهانی چند اثر فاخر ایران می‌توان پیدا کرد. این مکان زیبا خود محلی است که ثبت جهانی شده و با ۵۰هزار متر مربع یکی از زیباترین مجموعه‌های تاریخی است که ۹۰هزار شیء تاریخی دارد.

وی افزود: این کاخ زیبا به واسطه ۷هزار مترمربع کاشی‌های زیبا یکی از مقاصد گردشگران داخلی و خارجی و عکاسان و علاقه‌مندان به حوزه میراث‌فرهنگی است. ضمن اینکه این کاخ دارای آثار تاریخی ارزشمند از جمله اسناد و کتب تاریخی  است‌.

در پایان این مراسم الواح ثبت جهانی منظر فرهنگی هورامان/اورامانات، راه‌آهن سراسری ایران و برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی رونمایی و از سوی برخی از مسئولان امضا شد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha