چهارمین حضور تیم فوتبال امید در جام ملت‌های آسیا؛ «موشک» طلسم‌شکنی می‌خواهد

تهران- ایرنا- تیم فوتبال امید ایران به دنبال این است تا در چهارمین حضور خود در مسابقات جام ملت‌های زیر ۲۳ سال آسیا برای نخستین بار به نیمه‌نهایی صعود و ناکامی‌های ادوار قبلی را جبران کند.

به گزارش ایرنا، پس از مسابقات قهرمانی زیر ۲۲ سال آسیا و رقابت‌های قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا حالا باید تورنمنت زیر ۲۳ سال نمایندگان قاره کهن را جام ملت‌های زیر ۲۳ سال بنامیم. رقابت‌هایی که پنجمین دوره‌اش از یازدهم تا ۲۹ خردادماه در کشور ازبکستان به انجام خواهد رسید.

این رقابت‌ها معمولا هر ۲ سال یک بار برگزار می‌شود و یک در میان حکم انتخابی المپیک را هم دارد. این اتفاق در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ رخ داد. تیم فوتبال امید ایران با هدایت مهدی مهدوی‌کیا موفق شد مرحله انتخابی را با سه برد در خاک تاجیکستان به اتمام برساند و برای چهارمین مرتبه سهمیه حضور در مرحله اصلی را پیدا کند.

مسابقات جام ملت‌های زیر ۲۳ سال آسیا از ۹ سال پیش آغاز شد و بعد از کشورهای عمان، قطر، چین و تایلند، حالا ازبکستان میزبانی‌اش را به عهده دارد. عراق، ژاپن، ازبکستان و کره جنوبی تا به حال موفق به کسب عنوان قهرمانی شده‌اند. در این بین می‌توانیم کره جنوبی را بهترین تیم قلمداد کنیم. آنها در هر چهار دوره قبل به نیمه‌نهایی رسیده‌اند. یک قهرمانی، یک نایب قهرمانی و ۲ عنوان چهارمی هم برای‌شان به ثبت رسیده است. عربستان نیز با تجربه ۲ فینال، جزو تیم‌های موفق بوده که البته هیچوقت به قهرمانی منتج نشده است.

چهارمین حضور تیم فوتبال امید در جام ملت‌های آسیا؛ «موشک» طلسم‌شکنی می‌خواهد

تیم فوتبال امید ایران به جز سال ۲۰۱۸ که موفق نشد از مرحله نخست صعود کند، در سه دوره دیگر حاضر بوده اما نتایج درخشانی به دست نیامده است. ایران در سال ۲۰۱۳ باوجود آقای گلی کاوه رضایی در همان دور گروهی حذف شد. تساوی سه بر سه مقابل ژاپن، باخت یک بر صفر مقابل استرالیا و پیروزی سه بر یک برابر کویت ما را چهار امتیازی کرد اما رتبه سوم حاصل شد. استرالیا و ژاپن در مرحله یک چهارم نهایی از گردونه مسابقات کنار رفتند.

در سال ۲۰۱۶ که حکم انتخابی المپیک را داشت، شاگردان محمد خاکپور ابتدا با گل‌های ارسلان مطهری و میلاد محمدی از سد سوریه گذشتند. سپس قطرِ میزبان با حساب ۲ بر یک ما را از پیش رو برداشت اما پیروزی سه بر ۲ در روز آخر مقابل چین، حکم به صعود ایران داد. ملی‌پوشان در مرحله یک چهارم نهایی با سه گل مغلوب ژاپن شدند. هر سه گل سامورایی‌ها در وقت‌های اضافه زده شد. آنها در پایان عنوان قهرمانی را نیز مال خود کردند.

چهارمین حضور تیم فوتبال امید در جام ملت‌های آسیا؛ «موشک» طلسم‌شکنی می‌خواهد

سومین حضور ایران به سال ۲۰۲۰ مربوط می‌شود. بازهم پای المپیک در میان بود و این بار حمید استیلی سرمربی تیم به حساب می‌آمد. بازی نخست بین ایران و ازبکستان با نتیجه یک بر یک تمام شد. رضا دهقانی زننده تک گل ایران بود. در بازی دوم ایران با نتیجه ۲ بر یک به کره جنوبی نتیجه را واگذار کرد تا پیروزی یک بر صفر در برابر چین در هفته آخر نتواند باعث صعود ما شود. ایران به خاطر تفاضل گل کمتر حذف شد اما کره و ازبکستان تا نیمه‌نهایی پیشروی کردند. جنگجویان تائه‌گوک قهرمان شدند و ازبک‌ها به چهامی بسنده کردند.

چهارمین حضور تیم فوتبال امید در جام ملت‌های آسیا؛ «موشک» طلسم‌شکنی می‌خواهد

ایران تا به اینجا و در این مسابقات ۱۰ مسابقه انجام داده که ماحصل آن چهار پیروزی، چهار شکست و ۲ تساوی بوده است. ۱۵ گل زده و ۱۵ گل خورده برای ملی‌پوشان به ثبت رسیده تا ما بین ۲۲ شرکت‌کننده قبلی این رقابت‌ها مقام یازدهم را در اختیار داشته باشیم.

حالا باید دید تیم مهدی مهدوی‌کیا تا کجا پیشروی خواهد کرد. ما باید بازهم با ازبکستان و قطر دیدار داشته باشیم. آنها را پیش از این نبرده‌ایم. ترکمنستان هم یکی از ۲ تیمی است که برای اولین بار به این مرحله صعود کرده است. شاگردان مهدی مهدوی‌کیا در مرحله قبلی موفق شدند به ترتیب با نتایج چهار بر صفر، ۲ بر صفر و سه بر ۲ از سد نپال، لبنان و تاجیکستان بگذرند. قطر با هفت امتیاز به این مرحله رسید و ترکمنستان سه امتیاز کسب کرد و در قامت تیم دوم پا به این مسابقات گذاشت. ازبکستان نیز تیم میزبانی است که توانسته به این مرحله راه پیدا کند و مسابقه مقدماتی نداشت.

ازبکستان پرسابقه‌ترین تیم این گروه است. آنها در همه ادوار حاضر بوده‌اند و در سال ۲۰۱۸ قهرمانی را به دست آوردند. آنها ۲ سال بعد به مقام چهارمی نائل شدند. قطر همانند ایران برای چهارمین مرتبه به این مسابقات راه یافته است. آنها یک سومی و یک چهارمی را در کارنامه خود به ثبت رسانده‌اند.

دیدارهای تیم ملی در سه ورزشگاه پاختاکور، ملی و مرکزی به انجام خواهد رسید. قطر، ترکمنستان و ازبکستان سه رقیب ایران در دور گروهی خواهند بود. این نکته را هم باید در نظر گرفت که در صورت تساوی امتیازات، بازی رو در رو حکمفرما خواهد بود. باید دید شاگردان مهدی مهدوی‌کیا می‌توانند دست به طلسم‌شکنی زده و ایران را برای اولین بار به نیمه‌نهایی برسانند یا خیر.

چهارمین حضور تیم فوتبال امید در جام ملت‌های آسیا؛ «موشک» طلسم‌شکنی می‌خواهد

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha