انتقاد ایران از نهادهای بین المللی در کمک به پذیرش پناهجویان افغان

تهران - ایرنا - معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با انتقاد از عمل نکردن کشورهای اروپایی و نهادهای بین المللی در کمک به ایران برای پذیرش پناهجویان افغانستان گفت: ایران و بلغارستان می‌توانند در موضوعات امنیتی تفاهمنامه همکاری امضا کنند.

به گزارش حوزه دولت ایرنا، سید مجید میراحمدی عصر شنبه در دیدار ولیسلاوا پترووا معاون وزیر امور خارجه بلغارستان به موج آوارگان افغانستان پس از تحولات اخیر در این کشور اشاره کرد و گفت: بیش از پنج میلیون مهاجر افغان در ارودگاه های ایران اقامت دارند.

وی با یادآوری اینکه جمهوری اسلامی ایران در اقدامی بشردوستانه و برخلاف بسیاری از کشورهای مدعی حقوق بشر، پذیرای این مهاجران بوده است، افزود: مهاجران افغان تاکنون همانند شهروندان ایرانی از امکانات و کالاهای یارانه‌ای استفاده کرده اند.

معاون وزیر کشور وضعیت فعلی افغانستان را محصول اقدامات آمریکا دانست و ادامه داد: آمریکایی ها منشا بی ثباتی و وضعیت اسفبار در افغانستان هستند و بدون اراده آنها، این شرایط در افغانستان ایجاد نمی شد.

میراحمدی همچنین خواستار همکاری بلغارستان و کشورهای اروپایی با ایران برای مقابله با مواد مخدر شد و آن را باعث ایجاد امنیت بیشتر اروپا مقابل قاچاق این مواد افیونی دانست.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با مواد مخدر عزمی جدی دارد و در حال حاضر افغانستان منشا تولید و انتقال مواد مخدر است و اروپا هم تحت تاثیر قاچاق این مواد افیونی قرار دارد.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با اشاره به مجاهدت نیروهای نظامی و انتظامی ایران در مبارزه با مواد مخدر، اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی فرموده اند مواد مخدر دشمن بشریت است و تفاوتی ندارد که این بشریت در کجا باشد. از این رو ما با مواد مخدر مقابله می کنیم اما اروپایی ها، جواب این اقدام بشردوستانه ما را در همراهی با تحریم های آمریکا داده اند.

میراحمدی گفت: البته بلغارستان همکاری خوبی با جمهوری اسلامی ایران داشته است اما در بسیاری کشورهای دیگر اروپایی، شاهد استانداردهای دوگانه حقوق بشری هستیم.

وی توضیح داد: داعش و دیگر گروه های دست ساخت آمریکا مادامی که در مسیر این کشور باشند، تروریست نیستند اما فلسطینی ها که برای حفظ سرزمین و خانه هایشان دفاع می کنند، چون در مسیر آمریکا و صهیونیسم نیستند، تروریست محسوب می شوند.

معاون وزیر کشور با طرح این سوال که آیا ملتی که برای سرزمین شان مبارزه می کنند را می توان تروریست نامید، تصریح کرد: چطور فلسطینی ها که همچون اوکراینی ها برای حفظ سرزمینشان مبارزه می کنند را تروریست می خوانند و مردم ایران را هم که از این ملت مظلوم حمایت می کنند، حامی تروریسم می نامند.

میراحمدی با بیان اینکه ایران از مظلوم در همه جای جهان حمایت خواهد کرد، گفت: با وجود بحران امنیت غذایی در جهان، جمهوری اسلامی ایران پناهندگان افغان را اخراج نکرد و به آنها پناه داد اما آمریکا در مقابل، پول مردم افغان را ضبط و سرقت کرد.

وی با بیان اینکه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد کمتر از یک هزارم هزینه ای که ایران برای پناهندگان افغان انجام می دهد پرداخته است، افزود: این در حالی است که برخی کشورها با داشتن پناهندگان کمتر، بودجه بیشتری از این نهادهای بین المللی دریافت می کنند.

معاون وزیر کشور اقدامات جمهوری اسلامی در قبال این پناهندگان را فوق بشری توصیف کرد و پیشنهاد داد بلغارستان صدای دولت ایران را به گوش جامعه جهانی برساند و مسوولیت جمع آوری کمک به پناهندگان افغان را بپذیرد.

میراحمدی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران برای انتقال تجربیات خود هم در مبارزه با مواد مخدر و هم در رسیدگی به میلیون ها پناهنده افغان به بلغارستان و کشورهای اروپایی آمادگی دارد، پیشنهاد داد ایران و بلغارستان تفاهمنامه امنیتی در موضوعاتی چون مبارزه با مواد مخدر، مبارزه با تروریسم و جرایم سازمان یافته به امضا برسانند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha