گردش مالی تجهیزات پزشکی در ایران سالانه ۲.۵ میلیارد دلار است

تهران -ایرنا- رییس کارگروه تولید کنندگان مواد مصرفی، تنفسی و بیهوشی کشور گفت: ۲.۵ میلیارد دلار گردش مالی در حوزه تجهیزات پزشکی در سال گذشته بوده که سهم تولیدکنندگان داخلی ۳۵ درصد است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت ایرنا، عبدالرضا هنری روز شنبه در یک نشست خبری افزود: کمتر از ۲ دهم درصد از اشتغال کشور مربوط به حوزه تجهیزات پزشکی است و سه هزار و ۵۰۰ شرکت فعال در کشور داریم که از این تعداد یکهزار و ۵۰۰ تولید کننده داخلی هستند.

وی اظهار داشت:  افراد شاغل در حوزه تجهیزات پزشکی بویژه تولیدکنندگان در ۲ سال اخیر با توجه به همه گیری شیوع کرونا در قشر مدافعان سلامت قرار دارند و در کنار پوشش وسیع واکسیناسیون، با فراهم کردن و تولید کالاهای مصرفی مانند ماسک، تنفسی و بیهوشی توانستند آرامش را به مردم بازگردانند.


وی ادامه داد: به عنوان مثال در یکسال اخیر حدود ۲۰۰ میلیون ماسک ساده در کشور تولید شد و بسیاری از کالاهای تنفسی و بیهوشی در اختیار مراکز درمانی قرار گرفت.

به گفته هنری، اکنون ۲۴۸ شرکت دانش بنیان در حوزه تجهیزات پزشکی فعال هستند و با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و شعار سال تولید و اشتغال باید توجه ویژه ای به تولید کنندگان داخلی این صنعت شود.

وی با اشاره به حذف ارز ترجیحی در حوزه صنعت تجهیزات پزشکی تصریح کرد: ارز ترجیحی باید برای مواد اولیه تولید کنندگان حفظ و برای واردکنندگان حذف می شد اکنون با خطر کمبود کالای داخلی مواجه هستیم .

ریس کارگروه تولیدکنندگان مواد مصرفی، تنفسی و بیهوشی تاکید کرد: متاسفانه بخشنامه های غیرمنطقی مانع تولید در صنعت تجهیزات پزشکی که نیاز مردم و مراکز درمانی را تامین می کند، می شود، لازم است برای هر کالای وارداتی تجهیزات پزشکی کد تعرفه ای متفاوت ایجاد شود ، ۲ هزار قلم کالا در این صنعت داریم که با یک کد تعرفه ای تعریف شده است.

به گفته هنری، هزینه تولید این صنعت بالا است و به دلیل شرایط بازار مسوولان اجرایی باید به تولید کنندگان تجهیزات پزشکی کمک کنند.

وی افزود: در حوزه قانونی باید از این صنعت حمایت شود و با توجه به اینکه فرآیند صدور پروانه برای تجهیزات پزشکی زمان بر است نیاز به حمایت داریم.

هنری اظهار داشت: لازم است ارتباطات بین المللی در این صنعت گسترش یابد ایران توانایی و پتانسیل بالایی از لحاظ تولید تجهیزات پزشکی دارد و می تواند در بازارهای بین المللی حضور یابد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha