بایدن: از تصمیم فنلاند و سوئد برای عضویت در ناتو حمایت می کنیم

نیویورک - ایرنا- جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه از ارائه درخواست فنلاند و سوئد برای عضویت در ناتو به عنوان قوی ترین ائتلاف دفاعی در تاریخ استقبال و حمایت می کنم، اظهار داشت: آنها برای امنیت خود تصمیم گیری کرده اند.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی در دیدار با رهبران فنلاند و سوئد در کاخ سفید گفت: امروز از دو دموکراسی بزرگ و دو شریک نزدیک و بسیار توانای آمریکا برای پیوستن به قوی ترین و قدرتمندترین اتحاد دفاعی تاریخ جهان استقبال و حمایت قاطع آمریکا از عضویت آنها را اعلام می دارم. 

وی تصریح کرد: این دو کشور مستقل از حقوق حاکمیتی خود که همه کشورها از آن برخودار هستند برای تصمیم گیری در مورد امنیت خود استفاده می کنند. امروز شکی نیست که ناتو  کاربردی، مؤثر و بیش از هر زمان دیگری به آن نیاز است.

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد که فنلاند و سوئد هم اکنون شرایط لازم برای عضویت در ناتو را دارند.

بایدن در بخش دیگری از سخنانش افزود که  دولت آمریکا درحال ارسال گزارش ها در مورد پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو به کنگره این کشور است.

وی گفت: امروز دولت من گزارش  عضویت این دو کشور به ناتو را به کنگره آمریکا  ارائه می‌کند تا سنا بتواند به طور مؤثر و سریع در مشاوره و موافقت با این معاهده اقدام کند.

بایدن همچنین در مورد موضوع گفتگوهایش با رهبران فنلاند و سوئد اظهار داشت: امروز من و ساولی نینیستو رئیس جمهوری فنلاند و  ماگدالنا اندرسون نخست وزیر سوئد گفتگوی بسیار خوبی در مورد عضویت آنها در ناتو، جنگ در اوکراین و تقویت امنیت منطقه ترانس آتلانتیک داشتیم.

ماگدالنا اندرسون نخست وزیر سوئد نیز گفت که "حمله تمام عیار" روسیه به اوکراین منجر به "تغییر مسیر تاریخی سوئد" و تصمیم برای ارائه درخواست عضویت در ناتو شد.
وی در کنار جو بایدن و ساولی نینیستو رئیس جمهور فنلاند گفت: دولت من به این نتیجه رسیده است که امنیت مردم سوئد در ائتلاف ناتو به بهترین شکل محافظت خواهد شد و این با حمایت بسیار گسترده در پارلمان سوئد حمایت می شود.
سائولی نینیستو، رئیس جمهوری فنلاند، نیز در سخنانی در کاخ سفید گفت که "فنلاند به متحد قوی ناتو تبدیل خواهد شد".

وی ابراز امیدواری کرد درخواست فنلاند در ناتو " به سرعت تصویب" شود.

رئیس جمهوری فنلاند گفت: به عنوان متحدان ناتو، ما به امنیت ترکیه متعهد خواهیم بود، همانطور که ترکیه به امنیت ما متعهد خواهد بود. ما تروریسم را جدی می گیریم و آن را در تمام اشکال محکوم می کنیم و فعالانه در حال مبارزه با آن هستیم.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی از ساولی نینیستو رئیس جمهوری فنلاند و ماگدالنا اندرسون نخست وزیر سوئد در کاخ سفید استقبال و با آنها دیدار و گفتگو کرد؛ دیداری که گسترش ناتو محور آن است.

این دیدار پس از ارائه درخواست این دو کشور به ناتو برای عضویت در این ائتلاف نظامی رخ می دهد.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا روز گذشته اعلام کرد: عضویت فنلاند و سوئد در ناتو یک رویداد تاریخی و نقطه عطف در امنیت اروپا است.

مشاور امنیت ملی دولت بایدن عصر چهارشنبه به وقت محلی در نشستی با خبرنگاران در مورد موضع ترکیه در باره عضویت فنلاند و سوئد در ناتو گفت: اطمینان داریم که در نهایت روند عضویت فنلاند و سوئد در ناتو به صورت موثر انجام خواهد شد و می شود به نگرانی های ترکیه رسیدگی کرد.

سالیوان افزود: فنلاند و سوئد مستقیما با ترکیه در ارتباط هستند و ما نیز با مقامات ترکیه در این خصوص درحال گفتگو هستیم.

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌ها نوشت که سوئد و فنلاند درخواست عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را امروز و به صورت رسمی در مقر این سازمان نظامی در بروکسل بلژیک تحویل دادند.

به نوشته رویترز، پیش بینی می‌شود با وجود آنکه فرایند عضویت این دو کشور شمال اروپا تنها دو سه هفته به طول انجامد، روند موافقت مجالس ۳۰ کشور عضو تا یک سال زمان برد.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو درخواست عضویت فنلاند و سوئد را تاریخی خواند و این دو کشور را نزدیکترین شرکای این اتحادیه دانست که عضویت آن‌ها به افزایش امنیت مشترک ناتو منجر خواهد شد.

وزارت امورخارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرده است، روسیه با توجه به شرایط عضویت سوئد در ناتو و برای مقابله با تهدید عضویت این کشور در این ائتلاف اقدام خواهد کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha