اسکله گهرو تا بندر شهید باهنر؛ ظرفیت نهفته تجارت در شرق هرمزگان

بندرعباس - ایرنا - بندر شهید باهنر تا پیش از ظهور بندر شهید رجایی اصلی ترین بندر تجاری استان هرمزگان و حتی در سطح کشور بوده که امروز نیز با ظرفیت جابه جایی ۲.۵ میلیون تن کالا در سال و دسترسی به آبهای آزاد، نقش مهمی در مبادلات تجاری شرق استان دارد.

 به گزارش ایرنا، بندر گهرو سابق و شهید باهنر فعلی از بنادر قدیمی استان و جزء ۸ بندر فعال ایران به شمار می رود که در سال ۱۳۳۴ در بررسی محل مناسب برای ایجاد اسکله جدید بندرعباس(بندر شهید باهنر فعلی) کارشناسان خورچلو در منطقه سورو با توجه به عوامل طبیعی و تاریخی، محلی مناسب برای اولین اسکله مدرن بندرعباس در نظر گرفتند و در آبان ماه سال ۱۳۴۶ ساخت بنای اسکله سورو(بندر شهید باهنر فعلی) آغاز شد.

این اسکله تا مدتی بنام اسکله سورو یا اسکله جدید خوانده می شد، بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی این بندر شهید باهنر در جنوب ایران و در شمال خلیج فارس و در مختصات ۵۶ درجه و ۱۲ دقیقه طول شرقی و ۲۷ درجه و ۹ دقیقه عرض شمالی قرار گرفته است بندر به نام بندر شهید باهنر تغییر نام داد هم اکنون از فعال ترین و بزرگترین بنادر تجاری کشور بعد از خرمشهر در دهه ۵۰ و ۶۰ بوده و فعالیت سالیانه آن به ۸ میلیون تن می رسید.

موقعیت ممتـاز جغرافیایی در دسترسی به آب های آزاد جهان از طریق خلیج فارس، اتصـال به شبکه راه های بین المللی، نزدیکی به مناطق آزاد قشم و کیش و بنادر تجاری خلیج فارس این بندر را به پایگاهی استراتژیک و منحصر به فرد پس از مجتمع بندری شهید رجایی در منطقه تبدیل کرده است.

از لحـاظ موقعیت دریایی، این بندر در پناه جزیره قشم قرار گرفته و از تأثیر امواج بلند دریای عمان و خلیج فارس مصون می باشد و به عبارتی بندر شهید باهنر سومین بندر صادراتی کشور است که در امور صادرات کالای غیر نفتی و حمل و نقل کالا و حمل و نقل مسافربری جایگاه ویژه ای دارد.

ویژگی خاص این بندر، برخورداری از آبخور ۱۰.۲ متر در زمان جذر کامل است که پس از بنادر امام (ره) و شهید رجایی بالاترین آبخور را در بین بنادر کشور دارا است،این بندر در گذشته نه چندان دور تنها بندر اصلی بندرعباس بوده و به لحاظ این که در محدوده شهر بندرعباس قرار دارد، همه روزه پذیرای تعداد زیادی گردشـگر و مسـافر بوده و حجم قابـل توجهی از تجـارت بندرعباس وابسته به فعالیت این بندر می باشد و نقش بسزایی در رونق اقتصادی منطقه دارد.

مدیربندر شهید باهنر و باهنر شرق هرمزگان به همراه معاون و مسوول روابط عمومی این اداره در نشست با رییس و کارکنان خبرگزاری جمهوری اسلامی هرمزگان ، ضمن تشریح توانمندی، برنامه های و فعالیت های این بندرها ، از آمادگی برای انعکاس اخبار این حوزه به رسانه ها اعلام کرد و گفت: رسانه ها بازی توانمند انعکاس عملکرد این حوزه هستند.

درحال حاضر علاوه بر بندر شهید باهنر ، مسوولیت ونظارت بر بندرهای شرق هرمزگان شامل شهید حقانی (مسافری)،کریان، تیاب وکلاهی میناب، سیریک، جاسک و هرمز برعهده ایشان است که درسالهای اخیر تلاش برای توسعه آنها آغاز شده است.

اسکله گهرو تا بندر شهید باهنر، بندری با چند ویژگی مهم اقتصادی

بندر شهید باهنر نیاز به زمین و پسکرانه مناسب دارد

بندر شهید باهنر اکنون سالانه ظرفیت ۲.۵میلیون تن کالا دارد و از امکان پهلوگیری کشتی‌هایی با ظرفیت ۴۰ هزار تن و آبخور ۱۱.۵متر برخوردار است،این بندر دارای ۱۲ پست اسکله است و دسترسی به آب‌های آزاد، نزدیکی به کشورهای جنوب خلیج فارس، اتصال به کریدور شمال- جنوب از راه شبکه بین‌المللی جاده‌ای و همچنین آبخور مناسب برای پهلوگیری انواع شناورها هم از مزیت‌های آن است.

مدیر بنادر و دریانوردی شهید باهنر بندرعباس بااشاره به اینکه این بندر نیاز به زمین و پسکرانه مناسب برای ترانزیت خودرو دارد، گفت: در مرحله نخست اگر بتوانیم ۱۰ هکتار زمین داشته باشیم در واقع از بمب بست خارج شده ایم و این اسکله با این پسکرانه دیگر ظرفیت ما کامل می شود.

محمد حسینی تختی ادامه داد: بندر شهید باهنر همچنین در صورت داشتن زمین و پسکرانه مناسب ظرفیت ۲ هزار و ۵۰۰ خودرو در طول یک هفته را دارد و اگر ترخیص به موقع و سریع انجام شود در ماه حداقل به ۲۰۰ هزار خودرو نیز می رسد.

وی بیان داشت: بندر شهید باهنر یک بندر چند منظوره در حوزه مسافری، صادارت کالا و تره بار است که استقبال صادرکنندگان از این بندر به علت سرعت بارگیری و بدون معطلی بیشتر است و حتی صادرات ماشین های سنگین همسایگان شمالی نیز در طول یک هفته گذشته از این بندر صورت گرفته است.

اسکله گهرو تا بندر شهید باهنر، بندری با چند ویژگی مهم اقتصادی

اجرای طرح جامع مدیریت یکپارچه بنادر شرق هرمزگان

بندر شهید باهنر دارای امکانات و زیرساخت هایی همچون ۱۲ پست اسکله، یک پست اسکله صیادی( در اختیار شیلات)، پنج پست اسکله تجاری( کالای عمومی و لنج ها)، سه فروند اسکله مشترک تجاری و مسافری (رورو)، یک پست اسکله خدماتی، ۲ پست اسکله نفتی( در اختیار شرکت ملی نفت ایران)، ۶ باب انبار مسقف با فضای ۲۳ هزار مترمربع( برای انبار کالاهای خاص که نیازمند نگهداری با شرایط خاص دارند؛ از جمله کالای خطرناک، ترمینال بین المللی مسافری با مساحت -۲ هزارو۲۰۰ متر مربع با استقرار دستگاه XRY، باسکول ۸۰ تنی در محوطه عملیاتی بندر، پهلو دهی شناورهای با ظرفیت تا ۴۰ هزار تن و تا آبخور ۱۱.۵ متر است.

مدیر بنادر و دریانوردی شهید باهنر و شرق هرمزگان همچنین به طرح جامع مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی و بنادر شرق استان اشاره کرد و گفت: هم اکنون طرح جامع بندر شهید باهنر، تیاب ، بندر سیریک و بندرجاسک پایان یافته و سند طرح بندر هرمز و شهید حقانی بدلیل تخصصی درحوزه مسافری  تا ماه آینده تکمیل می شود و  طرح جامع بندر نخل ناخدا نیز در دست مطالعه و بررسی است.

محمد حسینی تختی ادامه داد: بندر نخل ناخدا جز پروژه های طرح ماندگار است که بعد از وقفه ای چند ساله مطالعات جدید آن درحال انجام است و قرار شده که مشاور در صورت تکمیل طراحی جدید این طرح، در مردادماه امسال نتیجه مطالعات آن را به صورت جمع بندی شده برای اجرا مطرح کند.

وی همچنین در پاسخ به این سئوال که آیا جزیره هرمز موقعیت توسعه تجاری دارد، اظهارداشت: بندر هرمز فضای آن مناسب گردشگری است و بندر تجاری درآن دیده نشده است هرچند که به لحاظ مبادلات تجاری به عنوان مرزی، گمرک در آن جا مستقر است؛ زیرساخت تجاری نیاز به این دارد که خود تجار پای کار باشند و سازمان بنادر در حوزه تجارت فقط یک ارگان تسهیل کننده است.

اسکله گهرو تا بندر شهید باهنر، بندری با چند ویژگی مهم اقتصادی

ایجاد حوضچه آرامش در محدوده بندر شهید حقانی و پشت شهر بندرعباس

بندرشهید باهنر در مرکز استان هرمزگان با قابلیت پهلودهی شناورهای نفتی، فله بر، رورو، جنرال کارگو و مسافری و صیادی با ظرفیت بیش از ۴۰ هزار تن و آبخور ۱۱.۵ متر و بستر امن و ایمن برای دریانوردان بین المللی و نزدیکی به مراکز خصوصی و دولتی شهرستان بندرعباس می تواند باتوجه به چشم انداز دیده شده و نگاه ویژه سازمان بنادرو دریانودی  به این بندر، سهم ارزنده ای در حمل و نقل دریایی کالا به خود اختصاص می دهد.

مدیر بنادر و دریانوردی شهید باهنر و شرق هرمزگان همچنین به پروژه حوضچه آرامش در محدوده بندر شهید حقانی و پشت شهر بندرعباس اشاره کرد و گفت: مطالعه این طرح و واگذاری آن به بخش خصوصی در حال انجام است و استاندار نیز مجدانه پیگیر به سرانجام رسیدن این پروژه است.

محمد حسینی تختی گفت: قرار است فاصله میانی بندر شهید حقانی به سمت پشت شهر که از ساحل و نمای زیبایی برای پهلوگیری کشتی ها و تفریح دریایی برخوردار است، یک حوضچه ای آرامش ساخته شود و بعد از تکمیل مطالعات، طرح برای ارزیابی زیست محیطی ارائه شود.

اسکله گهرو تا بندر شهید باهنر، بندری با چند ویژگی مهم اقتصادی

امکان برقراری سفر دریایی از بندرعباس به بندرشارجه

این بندر ظرفیت های لازم برای صادرات میوه و تره بار به عنوان بزرگترین پایانه صادراتی میوه  و تره بار کشور، صادرات میعانات گازی به عنوان تنها پایانه صادرات میعانات گازی، خطوط منظم حمل و نقل دریایی کانتینر یخچالی به بنادر حاشیه خلیج فارس، وجود خطوط منظم جابه جایی مسافر به کشورهای حاشیه خلیج فارس دارد.

 نزدیکی به مراکز خرید، دارای بالاترین استانداردها در خصوص نگهداری، ایمن و امن کالاهای ورودی و خروجی در بندر، نزدیکی به جزایر قشم، هرمز و غیره، کمترین فاصله دریایی با بنادر مهم از جمله جبل علی، شارجه و دبی، نزدیکی به صنایع تولیدی، صنعتی و پتروشیمی، امکان پهلوگیری کشتی های بزرگ با حداکثر آبخور ۱۱.۵ متر از ظرفیت ها و مزیت های بندرشهید باهنر است.

با توجه به ظرفیت ها و توانمندی بندر شهید باهنر از مهرماه سال ۱۳۹۵ خط مسافری بندر عباس به بندر خصب و همچنین خط تجاری بندر شهید باهنر به بندر شناص عمان با حضور جمعی از مقام های دو کشور راه‌اندازی شد.

بندر شهید باهنر در سال ۱۳۹۹، با تناژ ۷۴۵ هزار و ۸۴۱ تن رتبهٔ اول در صادرات محصولات کشاورزی را به ثبت رسانده است، همچنین صادرات کالاهای نفتی ۲۱درصد و صادرات کالاهای غیرنفتی هم ۱۸ درصد رشد را نسبت به مدت مشابه در سال قبل نشان داده‌اند.

مدیر بنادر و دریانوردی شهید باهنر و شرق هرمزگان با بیان ظرفیت ها و توانمندی های این بندر همچنین با بیان اینکه سفر دریایی بندر شهید باهنر به بندر شارجه هر هفته انجام می‌شود، گفت: هفته ای یک کشتی تندرو بدلیل نبود تقاضا در این مسیر رفت و آمد دارند.

محمد حسینی طول این سفر دریایی را ۶ ساعت عنوان کرد و افزود: سفر دریایی به شارجه در گذشته بین ۹ تا ۱۱ ساعت زمان می برد اما اکنون کشتی تندرو این میزان به پنج ساعت کاهش یافته است.

وی ادامه داد:۵۷ درصد علت قیمت بالای بلیط، سوخت بانکرنیک است که نزدیک به ۸۴۰  میلیون ریال پول سوخت آن می شود که بنا شده به دستور رییس جمهور به مسوولان گردشگری این قیمت سوخت کاهش یابد و اکنون در این راستا مصوبه هیات وزیران گرفته شده و منتظر اعلام نهایی آن هستیم و  اگر این کار صورت گیرد قیمت سوخت به زیر ۲۰۰ میلیون ریال می رسد و قیمت بلیط نیز یک سوم پایین تر می آید.

این مسوول ادامه داد: موضوع بعدی تعرفی های بندری است که اگر انجام شود امید داریم مشکلات مردم در این بخش نیز کاهش یابد.اسکله گهرو تا بندر شهید باهنر، بندری با چند ویژگی مهم اقتصادی

بعد مسافت و نبود صرفه اقتصادی برقراری نشدن خط مسافری از بندرعباس به کیش

در دهه ۷۰مسافرت دریایی از بندرعباس به جزیره کیش بوسیله کشتی های هرمز کشیترانی والفجر ۸ برقرار بود ومسافران زیادی از راههای دور ونزدیک وحتی از قبل بلیت رزو می کردند تا به موقع سفر دریایی انجام دهند اما رفته رفته ، این خط کشیترانی از بندرعباس به بندرلنگه انتقال یافت وبعد همه ادامه نیافت.

یکی از زمینه های رونق خط کشیترانی از بندرعباس به خصوص از بندر شهید باهنر به کیش ، مسافرت های جمعی با خانواده ها بار اربابی و دراختیار قرار دادن شماره سریال شناسنامه برای خریدهای عمده به آن افراد بود که کم کم با کاهش و محدودیت افراد خانواده ها و در نهایت کم شدن استقبال مردم مواجه شد.

این مسوول به برقراری نشدن خط مسافری از بندرعباس به کیش اشاره کرد و گفت: یکی بعد مسافت و همچنین نبود صرفه اقتصادی از دلایل اصلی حمل ونقل مسافری از بندرعباس به سمت جزیره کیش است.

محمد حسینی با اشاره به اینکه برای برقراری ارتباط مسافری بین بندرعباس به کیش نیاز به سرمایه گذار داریم، ادامه داد: در حوزه دریایی هزینه سوخت گازوییل و قیمت بالای بلیط مقرون به صرفه نیست اما مسافت دریایی اگر بین کیش و بندرعباس ایجاد شود و کشتی های تندرو با سرعت بالا نیز برای این مسیر در نظرگرفته شود، سفر دریایی پنج ساعته انجام می شود.
 


 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha