آمریکا: در شرایط کنونی گفتگو میان بلینکن و لاوروف سازنده نیست

نیویورک - ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن معتقد است در شرایط فعلی مذاکرات میان سرگئی لاوروف،وزیر امور خارجه روسیه و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در رابطه با جنگ اوکراین سازنده نیست.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر سه شنبه به وقت محلی در نشستی با خبرنگاران افزود: روسیه هیچ دلیلی به ما نداده است که باور کنیم گفتگو در سطح  بلینکن و لاوروف در شرایط فعلی سازنده خواهد بود.

وی درباره عضویت فنلاند و سوئد در ناتو نیز گفت که اتفاق نظر گسترده ای در خصوص عضویت فنلاند و سوئد در ناتو وجود دارد و در صورتی که آنها به صورت رسمی تصمیم بگیرند به عضویت ناتو درآیند، ما خواهیم توانست این اتفاق نظر را حفظ کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: ارزیابی ما از مواضع متحدان عضو ناتو این است که یک  اجماع حداکثری در خصوص عضویت این دو کشور در ناتو وجود دارد.

کاخ سفید اعلام کرد جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه با رهبران فنلاند و سوئد دیدار و درباره عضویت آنها در ناتو گفتگو خواهد کرد.

پارلمان فنلاند از درخواست دولت این کشور برای عضویت در ناتو حمایت کرد و این درخواست را بر اساس گزارش کمیته امور خارجی با  ۱۸۸ رای موافق و ۸ رای مخالف به تصویب رساند.

وزارت امورخارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرده است  روسیه با توجه به شرایط عضویت سوئد در ناتو و برای مقابله با تهدید عضویت این کشور در این ائتلاف اقدام خواهد کرد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری "تاس"، در این بیانیه آمده است: پیوستن سوئد به ناتو آسیب جدی به امنیت شمال اروپا و به طور کلی قاره اروپا وارد می‌کند. روسیه برای مقابله با تهدیدات علیه امنیت ملی خود از لحاظ مسائل فنی، نظامی و غیره اقدام خواهد کرد.

این بیانیه تصریح کرده است: اقدامات روسیه به شرایط عضویت سوئد در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از جمله استقرار احتمالی سلاح‌های تهاجمی ناتو در خاک سوئد بستگی دارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مورد انتخابات لبنان نیز اظهار داشت: خوشحال هستیم که  انتخابات پارلمانی لبنان به موقع و بدون حادثه امنیتی برگزار شد.

وی در تداوم ادعاهای واشنگتن و بدون اشاره به مداخلات کشورش در امور داخلی لبنان افزود: از رهبران لبنان می خواهیم  بار دیگر به انجام کار سخت آینده متعهد شوند و اصلاحات لازم را برای نجات اقتصاد انجام دهند. بخشی از این کار مهم در آینده تشکیل دولتی است که مسولیت پذیر و پاسخگو به مردم لبنان باشد و بتواند برخی از اصلاحات لازم را انجام دهد.

انتخابات پارلمانی لبنان ۲۵ اردیبهشت ماه (۱۵ ماه مه) در فضایی آرام و دموکراتیک برگزار شد.

این انتخابات درحالی به پایان کار خود رسید که مشکل خاصی در آن گزارش نشده است.

میزان مشارکت تقریبی در انتخابات پارلمانی لبنان، ۴۱ درصد اعلام شده است.

مردم لبنان در حالی برای شرکت در انتخابات پارلمانی پای صندوق‌های رای رفتند که کارشناسان پیش بینی کرده بودند که ائتلاف حزب الله و هم پیمانانش بویژه در سایه اختلاف برخی احزاب و گسست جریان‌های زیر مجموعه گروه ۱۴ مارس بار دیگر همانند سال ۲۰۱۸ میلادی پیروز میدان باشد.

مرحله اول و دوم این انتخابات ویژه لبنانی‌های خارج از کشور طی هفته گذشته در ۵۸ کشور جهان برگزار شد که میزان مشارکت در آن ۶۰ درصد بود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha