تامین اعتبار ۷ هزار میلیارد تومانی نفت برای طرح‌های محرومیت‌زدایی/ فاز ۱۱ پارس جنوبی امسال به تولید می‌رسد

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به انجام مسوولیت‌های اجتماعی در نفت، گفت: ۷ هزار میلیارد تومان برای انجام پروژه‌های عام‌المنفعه و محرومیت‌زدایی در هیات مدیره شرکت ملی نفت مصوب شده است.

به گزارش ایرنا، «محسن خجسته مهر» سه‌شنبه در بازدید از خبرگزاری ایرنا به مناسبت روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی با اشاره به اینکه در بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی بیش از ۱۰۰ قرارداد و تفاهم‌نامه به امضا رسید، افزود: مناطق عملیاتی نفت از شمال شرق کشور تا جنوب غرب کشور گسترده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: شرکت ملی نفت در بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، بیش از ۳ میلیارد دلار تفاهم‌نامه امضا کرد.

وی به اهمیت برگزاری نمایشگاه صنعت نفت برای این صنعت اشاره کرد و ادامه داد: به دلیل اهمیت این نمایشگاه، رییس‌جمهوری و رییس مجلس، وزرای دولت، نمایندگان مجلس و سفرا از این نمایشگاه بازدید کردند.

معاون وزیر نفت تاکید کرد: یک هزار و ۲۰۰ شرکت داخلی و خارجی در این نمایشگاه در ۴۰ هزار مترمربع فضای مفید حضور داشتند. همچنین ۱۰۰ شرکت دانش‌بنیان و بیش از ۲۰ دانشگاه مطرح کشور در بیست و ششمین نمایشگاه نفت شرکت کردند.

خجسته مهر گفت: در این نمایشگاه، با شرکت‌های خارجی جلساتی برگزار شد که در آن جلسات بر قابلیت‌های ایران ازنظر فنی و محتوایی تاکید شد.

وی با اشاره به اینکه باید تلاش کنیم عملکرد دولت را در بخش صنعت نفت به تصویر بکشیم، افزود: در نمایشگاه بیست و ششم، مذاکرات سرمایه‌گذاری با کشورهای مختلف داشتیم و با شرکت‌های دانش‌بنیان تک‌به‌تک صحبت کردیم و از این فرصت بهره گرفتیم تا بعد از نمایشگاه وارد گام اجرایی شویم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت تاکید کرد: باید بیش از چیزی که اکنون وجود دارد واقعیت‌های اقتصاد کشور به تصویر کشیده شود.

وی به انجام مسوولیت‌های اجتماعی در نفت و سفرهای استانی اشاره کرد و گفت: ۷ هزار میلیارد تومان برای انجام پروژه‌های عام‌المنفعه و محرومیت‌زدایی در نفت مصوب شده است.

امضای ۳ میلیارد دلار تفاهم‌نامه برای توسعه میادین نفت و گاز

خجسته مهر با تاکید بر اینکه بخش بالادست نفت بسیار سرمایه بر است، افزود: به دلیل تحریم امکان تامین مالی از خارج از کشور محدود است، اما پتروشیمی‌ها در پایین‌دست صنعت نفت سرمایه بالایی دارند که با کمبود خوراک رو به رو هستند.

وی با اشاره به اینکه برای نخستین بار در کشور پتروشیمی‌ها در بالادست صنعت نفت وارد شدند و سرمایه‌گذاری کردند، ادامه داد: این سرمایه‌گذاری بازگشت سود بالایی دارد و برای ۲۰ سال تضمین دریافت خوراک خواهند داشت.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه ۵۰۰ میلیون دلار قرارداد برای جمع‌آوری گازهای مشعل در ماهشهر امضا شد، گفت: در نمایشگاه امسال نیز ۳ میلیارد دلار تفاهم‌نامه برای توسعه میادین نفت و گاز با پتروشیمی‌ها و شرکت‌های اکتشاف و تولید امضا شد.

وی ادامه داد: همچنین اوراق سپرده کالایی برای تامین مالی در نظر گرفتیم که کارآمد است در سطح مشخصی نفت را به‌صورت ارزی می‌فروشیم.

خجسته مهر افزود: یکی از ۱۰ میدان بزرگ نفتی جهان میدان مشترک آزادگان است که بین ۷.۵ تا ۸ میلیارد دلار ظرفیت سرمایه‌گذاری دارد.

فاز ۱۱ پارس جنوبی امسال به تولید می‌رسد

وی گفت: کنسرسیومی از شرکت‌های ایرانی و بانک‌های کشور برای توسعه این میدان تشکیل خواهد شد که علاوه بر توسعه این میدان از تحریم عبور خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه فاز ۱۱ پارس جنوبی آخرین فاز از میدان مشترک پارس جنوبی است که توسعه پیدا می‌کند، ادامه داد: قرارداد توسعه این فاز در ابتدای دولت قبل با شرکت ایرانی پتروپارس ملغی شد و بعد از قرارداد با توتال و خروج این شرکت از ایران به دلیل تحریم‌ها، دوباره قرارداد با پتروپارس بسته شد.

به گفته خجسته مهر زمستان امسال بعد از سال‌ها تولید گاز را با حجم ۵۰۰ میلیون فوت مکعب از این فاز آغاز می‌کنیم.

وی تاکید کرد: برای نخستین بار از پارس جنوبی ۷۰۵ میلیون مترمکعب گاز تولید کردیم و زمستان را بدون قطعی گاز پشت سر گذاشتیم و این در حالی بود که تراز گاز کشور منفی بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha