ارائه تسهیلات فرزندآوری به زوج‌های دانشجو توسط ستاد اجرایی فرمان امام

تهران - ایرنا - با امضای تفاهمنامه همکاری بین بنیاد ١۵خرداد ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها، فرایند ارائه تسهیلات فرزندآوری به زوج‌های دانشگاهی آغاز شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از ستاد اجرایی فرمان امام (ره)؛ صبح امروز درمراسمی با حضور سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، مدیرعامل بنیاد ۱۵ خرداد و جمعی از مدیران ارشد این دو مجموعه تفاهمنامه همکاری طرح ملی ایرانِ جوان با هدف حمایت از جوانی جمعیت و عضویت زوج‌های دانشگاهی در باشگاه خانواده مثبت ۵ به امضا رسید.

عارف نوروزی سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام دراین مراسم اظهار داشت: از یکسال پیش و پس از پیوستن مجموعه بنیاد ۱۵ خرداد به ستاد اجرایی فرمان امام، مأموریت پیگیری و پرداختن به موضوعات اجتماعی مهمی مانند فرزندآوری و جوانی جمعیت، درمان ناباروری و مسائل خانواده را به این بنیاد واگذار کردیم و به صورت جدی از روش‌های مختلف برای این هدف برنامه‌ریزی کردیم.

وی با اشاره به موج جدید فعالیت‌های این بنیاد و ارائه خدمات به زوج‌های دانشگاهی گفت: براساس تفاهمنامه‌ای که امروز با نهاد رهبری در دانشگاه‌ها امضا شد، به دانشجویان دارای فرزند با اولویت ۲ فرزند و بیشتر خدمات و تسهیلات متنوعی از قبیل یک‌میلیون تومان کارت هدیه به مادر، ٢ میلیون تومان افتتاح حساب سرمایه‌گذاری بلند مدت و ١۵ میلیون وام قرض‌الحسنه خرید کالا اختصاص داده می شود.

 سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام (ره)   عنوان کرد: بکارگیری ظرفیت‌های کانون‌های دانشجویی، برگزاری کارگاه‌های مشاوره، راه‌اندازی شبکه تسهیلگران جمعیت، راه‌اندازی مراکز مشاوره و تدوین الگوی بومی فرزندآوری نیز جزو اهدافی است که در راستای اجرای این طرح دنبال می شود.

نوروزی تأکید کرد: ستاد اجرایی فرمان امام از همین امروز این آمادگی را دارد تا به محض اعلام نهاد رهبری در دانشگاه‌ها این خدمات را بدون درنگ ارائه کند و بر سرعت بخشی دراین امر مهم هم تأکید داریم.

سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام خاطرنشان کرد: درپرداختن به موضوع جمعیت و تسهیل افزایش آن به شدت جدی هستیم و در سال‌های اخیر ستاد اجرایی فرمان امام به عنوان نهاد پیشتاز دراین زمینه قدم‌های بزرگی برداشته و به عنوان یک اولویت و سیاست استراتژیک برای آینده کشور به آن نگاه می کند.

حجت‌الاسلام مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز در این مراسم اظهار داشت: متاسفانه توجه به حفظ جمعیت جوان کشور و فرزندآوری و تحدید نسل جزو موضوعاتی است که در دوره‌های قبل با غفلت همراه بود و به حاشیه‌های نامناسب گرفتار شد اما در سال‌های اخیر و با تأکید چندین باره رهبرمعظم انقلاب، حرکت‌هایی دراین زمینه آغاز شده که ستاد اجرایی فرمان امام مانند سایر موارد به عنوان دستگاه پیشرو در این زمینه اقدامات بسیار خوبی را انجام داده است.  

وی افزود: فضای دانشگاهی در کشور ما حدود ۴ میلیون عضو شامل اساتید و دانشجویان است و بایستی به درستی به موضوع جمعیت واقف شوند، همچنین این قشر قطعا میتواند یک هسته و جمعیت اثرگذار در جریان رشد جمعیت کشور باشند.  

رستمی افزود: ستاد اجرایی فرمان امام مجموعه جهادی و با برکتی است که در حوزه محرومیت‌زدایی، اشتغالزایی، خدمات درمانی و اجتماعی نظیر درمان زوج‌های نابارور تلاش‌های ارزشمند و بی بدیلی داشته و امروز آغاز اجرای این طرح جدید در دانشگاه‌ها آغاز رقم خوردن اتفاقات خوب در کشور خواهد بود.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه‌ها گفت: معتقدیم در حوزه توسعه جمعیت، پایین آوردن سن ازدواج مولفه اصلی‌تری خواهد بود که جوانان بتوانند آماده شوند تا اثر مستقیمی در حوزه جمعیت داشته باشند.

رستمی عنوان کرد: حوزه شناختی و روانی این طرح بخش مهم‌تری است که در این تفاهمنامه در نظر گرفته شده، همچنین ظرفیت‌های قانونی خوبی در حوزه جمعیت وجود دارد و سند ملی ازدواج دانشگاهیان مصوب شورایعالی انقلاب فرهنگی نیز منتظر ابلاغ رئیس‌جمهور است که با ابلاغ آن زیرساخت خوبی در این حوزه ایجاد خواهد شد.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha